Tisdag 9 februari 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 16 november 2008 kl. 10:20

Platons storhet och fruktbarhet


Bildmaterial

Platon, Minos/Lagarna/Epinomis, Skrifter Bok 5,

Översättning Jan Stolpe
Atlantis
n


Boken. Jag brukar roa mig med tanken att jag är smartare än vad Platon var, även om det inte är riktigt sant. Kunskap och metoder vilar numera på säkrare grunder än antikens och information kan vara ett musklick bort. Ytligt vetande, säger några av er. Nej, säger jag, också djupt.

Platon levde och skrev innan bevisen för människans obetydlighet upptäckts – Galilei visade att vår planet inte var världsalltets centrum, Darwin att människan bara är en art bland andra och Freuds arbete ifrågasatte om vi ens härskar över oss själva.

Jan Stolpe nyöversätter Platon och Minos/Lagarna/Epinomis är det femte verket i serien som kommer att innehålla sex böcker. Vad säger man om en översättare av Stolpes dignitet mer än att han borde bäras runt riket i guldstol och hyllas? Stolpes begåvning för språklig rytm, förmåga att finna rätt ord, att bevara antikens något högtravande språk och ändå skapa en vibrerande, lättförståelig, modern text är respektingivande. Tack Jan för att du skänker ett titthål till en 2400 år gammal värld, ännu inte präglad av kristendom, upplysning och liberalism – läror vilka vi ofta inte ens är medvetna om genomsyrar våra tankar.

”Må heller ingen ung man gripas av den förföriska lusten att jaga fåglar, det anstår alls icke en fri man”, menar karaktären Athenaren i Lagarnas bok åtta. Lagarna, på grekiska Nomos, tar sig an inte bara det vi numera uppfattar som lag, här inbegrips även det lämpliga för ett samhälle och dess individer. Tolv böcker ingår och verket anses vara Platons sista skrivna dialog. Fiktonsramen utgörs av tre äldre herrar som under en pilgrimsvandring till Zeusgrottan diskuterar hur samhället bör ordnas – Athenaren är huvudperson, flankerad av Kleinias och Megillos.

De andra två inkluderade skrifterna Minos och Epinomis är inte skrivna av Platon utan gissningsvis författade av någon från hans akademi. Minos har fått namn efter en mytologisk kung och skriften beskriver den goda lagens ontologi; dess natur och essens. I Epinomis, vilket betyder ”tillägg till Lagarna” ställs frågor som ”vilken kunskap leder till vishet?” och ”hur tyda Gudars lag?” Texten i de tre verken är detaljerad och delvis malande – här avhandlas både upprätthållandet av andlig, moralisk storhet och frågan om vilken frukt utlänningar får äta. För någon stående i vår tid är åsikterna ofta ”gubbiga” och inte sällan enastående idiotiska.

Michael Moore, den amerikanske dokumentärfilmaren, är en modern utövare av ”den sokratiska metoden”, det retoriska förfaringssätt Platon etablerade via sina skrifters dialogform där Sokrates nästan alltid är den klarsynte, föreläsande karaktären. Precis som Moore ställer Sokrates frågor till opponenterna/sällskapet, vilka svarar och därmed åskådliggör sina bristfälliga slutsatser och i bästa fall ändrar sig. I Lagarna spelar Athenaren den roll Sokrates vanligtvis innehar.

Friedrich Nietzsche, galen men rakbladsvass, gjorde en utredning av kristen etik som han ställde mot antikens moral. Antiken, menade han, praktiserade en herremoral, men kristenheten införde en slavmoral stigen ur medelmåttornas hämnd på den antika övermänniskan. Lagarnas utförliga upplysningar tecknar en bild av en perfektionistisk skönhetskult. Nazisterna gjorde anspråk på att vara av denna klass men det påståendet skulle både Nietzsche och Platon vämjas av. Platons idealmänniska var överlägsen genom att vara stark och storartad, övervägd och rättfärdig. ”För huruvida en människa i sin innersta natur verkligen vördar det rätta och hatar det orätta och inte bara låtsas göra det – det framgår tydligast av hur han beter sig mot människor som han med lätthet skulle kunna förgripa sig på.” – säger Athenaren i bok sex angående att behandla slavar illa.

Mytologiska gudar har stort inflytande i Platons idealsamhälle. De meddelar sig bland annat genom himlakropparnas banor – astronomi och matematik är heliga läror. En bit komna på vandringen avslöjar Kleinias att han fått i uppdrag att starta en ny koloni, som namnges Magnesia. Där ska Lagarna råda, varje familj skänkas en jordlott och antalet hushåll bli vid den konstanta summan av 5040 – ett enligt Platon fulländat antal enheter i samhället. Gemenskapens fester beskrivs utförligt, Platon visste att allmänna traditioner håller ihop människor. Lagarna ska sjungas fram – vilka åldersgrupper som framför vad är noga ordnat, och Platon förfäras av kompositörer som blandar sorgesånger med hymner. Fostran är bokens mest förekommande ord och rätt fostran lär någon både sjunga och dansa vackert. Hanteringen av vin gås noga igenom och Platon förespråkar berusning som pedagogisk metod. På fyllan kan man öva disciplin eller lösa upp spänningar, men endast somliga får ”begå fester tillsammans med gudar” – festa riktigt vilt.

Upphovsmännen till vår finanskris ska vara glada att de inte lever i Magnesia, för då vore de inte längre levande utan döda “… avrättade för sin kärlek till pengar.” Vinningslystnad beskrivs i Lagarna som ett föraktligt brott, lojalitet med kollektivet krävdes och Platon visste att inget skadar som korruption och girighet. Han förordade även att rika skulle gifta sig med fattiga för att upprätthålla balans och särskilt innehavare av ämbeten uppmanades att framleva sitt liv enkelt och trovärdigt.

”Skamkänsla i rikt mått, inte guld, ska man lämna i arv till barnen”. Platons utopi är i vissa avseenden en klaustrofobisk dystopi, en tillbedjan av en gudomlig struktur som kräver storartade människor som underordnar sig både gudar och samhälle. Makt vill alltid få förordningar att verka naturliga, givna av något yttre. Platon är i gott – eller förlåt, dåligt – sällskap med herrar George Bush och Usama Bin Laden när han hänvisar till gudars vilja.

Platons Lagarna för med facit i hand tankarna till Sovjetisk kollektivism, nordkoreansk kör-propaganda och ett Orwellskt kontrollsamhälle. Men ändå… just nu när liberal frihet förfuskats till hedonism och rätt är lika med rätten att tjäna pengar finns kanske en lockelse, en längtan till Lagarnas ibland goda ordning med tillbedjan av civilisation och skönhet. En plats där de ignoranta, självcentrerade och ohederliga är förbjudna att komma nära inflytande och en kontext som varje dag utmanar dig att vara det bästa du kan.

Jenny Maria Nilsson

Kommentarer

Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar


Nyhetsrubriker

Sport

Blir han lösningen på HIF:s anfallsgåta?

Webb-tv/fotboll 16:51.En talangfull djupledslöpande landslagsanfallare från Polen. HIF kan ha hittat svaret på frågan om vem som ska komplettera anfallet den här säsongen. hd.se har träffat Tomasz Kupisz.
Läs mer

Relaterat material

Åtalas för misshandel av Panelkungen

TECKOMATORP 15:24.En 43-årig man åtalas nu för den brutala misshandeln av Gustav Pouladi, också känd som Panelkungen, i september. Läs mer

Relaterat material

Polispådrag efter explosion

LANDSKRONA 16:10.Vid 15-tiden på tisdagen larmades polis och ambulans till en fastighet på Östergatan efter att de boende hört en explosion.
När en man som bor i huset gick ut möttes han av gas.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 10 kommentarer

Tre gripna för skotten mot svenskarna i Afghanistan

Utrikes 14:12.Tre män som har gripits i Afghanistan misstänks enligt Expressens nätupplaga ha en koppling till de två svenska soldaternas död.
Läs mer

Relaterat material

Skåning dömdes för dödshot mot minister

Ystad 16:26.Tre månaders fängelse blev straffet för dödshot mot migrationsminister Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson. Fallet är ett av få som överhuvudtaget gått till åtal. Den dömde, en 40-årig trelleborgare, fälldes för fem brev 2007 med dödshot mot Billström och Eliasson. I ett brev fanns ett tidningsklipp med en bild på Eliasson, där ett kulhål var inritat i hans panna. Läs mer

"Upp" belönad med Annie Award

Stockholm 17:41.Pixars "Upp" har vunnit pris för bästa animerade film på Annie Awards. Regissören Pete Docter belönades också med priset för bästa regissör. "Upp" slog bland annat ut "Prinsessan och grodan" samt "Det regnar köttbullar".
Läs mer

Relaterat material

Ingen vill driva Härslövsbadet

LANDSKRONA 18:30.Inte ett enda anbud kom in för att driva Härslövsbadet till sommaren. Kommunen fortsätter driften. Läs mer

Hård kritik mot köttklisterbeslut

Malmö 16:26.Sveriges ja till Trombin, ett nytt så kallat köttklister, får hård kritik från flera håll. Med hjälp av enzymet kan köttbitar enklare sättas ihop till större filéer.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 19 kommentarer

Rättegången om Bjäremorden skjuts upp igen

Skåne 16:46.Den misstänkte dubbelmördaren har återigen ändrat sina uppgifter. Därför skjuts nu rättegången upp ännu en gång.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 12 kommentarer

Nyfödd kalv anmäld stulen

LANDSKRONA 16:13.En några dagar gammal kalv stals någon gång under söndagen eller måndagsmorgonen på en gård i Härslöv.
Gårdens ägare har polisanmält stölden som han upptäckte på måndagsmorgonen.
Läs mer

Superuppdatering för Windows på gång

IT & Teknik 14:50.Microsofts senaste säkerhetsuppdatering är en av de mest omfattande hitttills. I kväll, tisdag, släpps 13 uppdateringar som ska göra Windows och Office säkrare. Uppdateringen kräver också omstart av de berörda systemen.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

Utan vittnen inga grisåtal i Halland

Halmstad 15:51.Polisen i Halland lägger ned förundersökningen mot de grisuppfödare som misstänktes för djurplågeri efter avslöjanden som kom fram via Djurrättsalliansens smygfilmningar. Ingen av aktivisterna är beredd att vittna.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Februari — årets sjukaste månad

Stockholm 16:16.Februari är årets sjukaste månad. Under den mörka och kalla vintermånaden tar föräldrar ut flest antal vab-dagar, vård av barn, för att ta hand om sina sjuka barn enligt statistik från Försäkringskassan.
Läs mer

55-åring slogs medvetslös med cykellås

HÖGANÄS 14:05.En 54-åring höganäsare har dömts till två månaders fängelse efter att ha slagit en 55-åring med ett cykellås i huvudet. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Skånes Dansteater får 23 miljoner

Kristianstad 13:29.Region Skånes styrelse avsätter 23 miljoner kronor till Skånes Dansteater 2010-2013. Regionstyrelsen vill också att staten utökar anslagen i den kommande så kallade kulturportföljen.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

90 utmärglade får avlivades

Simrishamn 20:06.Nittio av de cirka 110 får som i går hittades bland ytterligare ett 50-tal döda får på en gård på skånska Österlen var så vanskötta och utmärglade att de avlivades i dag. Läs mer

Ramlösa föll i "Vi i femman"-final

SKÅNE 20:05.Nej, klass 5C från Västra Ramlösa skola lyckades inte bli Skånes bästa femteklassare i frågesport. Läs mer

Fem män rymde från Ljungaskog

ÖRKELLJUNGA 20:02.Fem män rymde på tisdagskvällen från Migrationsverkets förvar i Ljungaskog utanför Örkelljunga. Läs mer

Ännu ett fel på Toyota utreds

New York 19:56.Myndigheter i USA är i färd med att granska klagomål från Toyota-kunder på styrsystemet i Corolla-bilar. Läs mer

Flera jagar världsrekord i Globen

Friidrott 19:46.I lördags hoppade Blanka Vlasic 2,06 trots att hon hade svårt att hålla sig vaken. Läs mer


Aktuellt i Boken

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Tove Hansson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar

Fler bokrecensioner av:
» Jörgen Andersson
» Gunder Andersson
» Gunnar Bergdahl
» Lisa Berg Ortman
» Agneta Edwards
» Marianne Ekenbjörn
» Jonas Ellerström
» Crister Enander
» Jesper Falkheimer
» Peter Fällmar Andersson
» Björn Gunnarsson
» Mats Holm
» Diana Holmberg
» Annika J Hagström
» Stig Hansén
» Jenny Högström
» Kerstin Johansson
» Viktor Johansson
» Mats Kolmisoppi
» Malin Krutmeijer
» Petter Larsson
» Ann Lingebrandt
» Maja Ljung
» Kristian Lundberg
» Johan Malmberg
» Torgny Nilsson
» Hanna Nordenhök
» Peter Ortman
» Henrik Petersen
» Marie Pettersson
» Refik Sener
» Sören Sommelius
» Carina Waern

» Barnböcker
» Ungdomsböcker
» Sök fritt bland bokrecensionerna

Fler recensioner
» Film
» Konsert
» Konst/Foto
» Krogen
» Scen
» Skivor

Fotboll



» Läs mer om Läsarnyheter

Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna direkt i ditt flöde.


På fredag är det OS-invigning i Vancouver. Kommer du att följa spelen?

Ängelholms senaste förskola heter "Vill ut!". Ett passande namn för en grupp barn som hellre är ute än inne.Läs mer

"En galet underhållande men sorgligt dysfunktionell familj där de numer vuxna barnen bråkar lika mycket som förr och till och med djuren är spritt språngande."Läs Lisbeth Schöns tv-krönika

En ubåt passerade sundet på måndagen. Läsaren Gunilla A Nordkvist tog en bild på ubåten från Bäckviken på Ven.Läs mer

Förra veckans schlagerquiz är avslutat och nu kan du se de rätta svaren. Vinnaren publiceras den 13 mars. Nytt quiz kommer på torsdag!Till tävlingen

Den som försöker ringa till Datainspektionen i syfte att ta bort en bild på sig från en karttjänst själv får ingen hjälp.Läs mer

SVT:s program kan ses i många mobiler och på torsdag släpps SVT Play även för iPhone.Läs mer

Nanoteknologi: Ibland beskrivs denna atomslöjd som världens räddning, ibland som världens undergång.Läs mer

För tredje året i rad har nu ni läsare chansen att utse Årets idrottsprofil i Landskrona.Läs mer

Johnny Hansen är ofta ledsen och arg efter trafikolyckan. Efter tio operationer är vägen tillbaka fortfarande lång.Läs mer

Läget på byggmarknaden i Helsingborg förbättrades något i fjor men det är ännu långt till målet 700 nya bostäder per år.Läs mer

Det var tänkt att OS i Vancouver skulle bli slutpunkten på karriären. Men Maria Rooth är på väg att tänka om.Läs mer

Madonna och Helena Christensen några av alla superkändisar som älskar hennes stjärndekorerade väskor och kläder. Helsingborgsfödda Ulrika Lundgren är kvinnan bakom det heta succémärket Rika .Läs mer

Det blir en bra vecka för den som gillar vintern - kylan håller i sig och det kan falla ytterligare några centimeter snö i Skåne.Läs mer

En mellanlandning i Singapore. Sol, storstad och shopping tänker du. Javisst, men också strand. Och inte vilken strand som helst.Läs mer

Det finns troligen bara knappt 50 vilda tigrar kvar i Kina, meddelar Wildlife Conservation Society.Läs mer

Orkanen Katrina lade New Orleans under vatten för fem år sedan. Ur spillrorna reste sig fotbollslaget Saints, nu starkare än före katastrofen.Läs mer

Lasse Hallströms nya film "Dear John" intog på fredagen förstaplatsen på den amerikanska biotoppen.Läs mer

Har du blivit omhändertagen av polisen och hamnat i fyllecell? Vi vill höra om dina erfarenheter.
Läs mer

Förbundskapten Erik Hamrén fick en på pappret bra lottning till kvalet inför fotbolls-EM i Polen och Ukraina 2012.Läs mer

Utanför fönstret ligger snön tjock på hustaken. Men inne på församlingsgården råder argentinsk hetta. I alla fall bitvis.Läs mer

Banverkets ledningscentral i Malmö har haft bråda tider i snökaosets sydsverige.Läs mer

På måndag den 8 februari stängs väg 111 för brobygge och nya trafikproblem väntar.Läs mer

Claes Ohlsson föreslås bli Sten-Inge Fredins ersättare som ordförande i HIF.Läs mer

Hollywoodfrun Maria Montazami tänker köpa hus i Helsingborg.Läs mer

Körslaget-Ola och popstjärnan Salem Al Fakir gick vidare till finalen i Globen.Läs Torgny Nilssons krönika

På stadsbiblioteket i Helsingborg får man sjunga. Varje vecka samlas barn i åldrarna åtta månader till två år för att sjunga.Läs mer

Det blev en trög start för verksamheten i Oikos nya lokaler i Landskrona. Men nu är aktivitetshuset öppet igen.Läs mer

Årets HD-bild är utsedd. Eller HD-bilder för att vara mer exakt.Läs mer

Har du lyssnat på frågeprogrammet "Vi i femman"? Mitt i alltihop finns klass 5C från Västra Ramlösa skola i Helsingborg. Vi hängde med när de tävlade – och vann – i radions direktsändning häromdagen.Läs mer

Tiden tycks mogen för en revival för moralisternas 80-talsskräck: Eddie Meduza.Läs mer

Höstens kommunval i Helsingborg kan bli en rysare. Det är högst ovisst om något block får egen majoritet och minst tre partier i fullmäktige hänger löst.Läs mer

Sorgetårar, krokodiltårar och tårar av ilska. Att se sin älskade gråta kan väcka känslor av ömsinthet.Läs mer

Hustrun kallade den för "Grodan". Hon kunde kallat den för vad hon ville, för det var ren och skär glädje att ratta den illgröna bilen.Läs mer

Annonser

Volvo S40 2.0T Trophy -03Silver metallic 5.697 mil
Pris: 94.500 kr

Saab 9-5 LINEAR SP.C 2.0T Bio 180HK -09Snow silver, metallic 3.647 mil
Pris: 194.900 kr

Toyota Aygo 1,0 5D Pluspkt/AC -08Röd 3.456 mil
Pris: 97.500 kr

BMW 116 i 122hk -09Montegoblå 2.000 mil
Pris: 209.000 kr

BMW X5 3,0 d -05Svart 11.785 mil
Pris: 289.000 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Lokala annonser och erbjudanden


Copyright och information

statistikräknare