Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 19 juni 2011 kl. 17:21

Levande historia i Georg Kleins essäsamling

Carina Waern om Georg Kleins essäsamling "Jag återvänder aldrig".


Bildmaterial

 unknown

 unknown

Jag återvänder aldrig

Georg Klein

Albert Bonniers Förlag


Boken. ”Du äger bara det du har i ditt huvud” är ett yttrande fällt av en judisk förälder till sitt barn. En hållning som enligt författaren och cancerforskaren Georg Klein är nyckeln till de judiska framgångarna i konst, musik, vetenskap, litteratur och – får man förmoda – olika affärsverksamheter.

Efter 2 000 års förföljelser, är den egna hjärnverksamheten den enda säkra faktorn.

Den judiska frågan, den ungerska erfarenheten kontra den svenska och den moderna biologins och naturvetenskapens framsteg i kampen mot vidskepelse (läs: religion) är Kleins stående tema i sammanlagt nio böcker sedan debuten 1984 vid femtionio års ålder med den självbiografiska berättelsen ” … i stället för hemland”.

Där berättar Klein hur han som jude lyckades undgå deportering i Budapest 1944 då nazisterna under loppet av några månader lyckades ha ihjäl en halv miljon ungerska judar. Efter Sovjets inmarsch lyckades han fly till Sverige 1947.

Den idag utkomna, tionde boken Jag återvänder aldrig är ytterligare ett inlägg i en aldrig avslutad diskussion om rasismens rötter och människans inneboende ondska eller godhet. Klein har ju också som en envis ateist blivit belönad av förbundet Humanisterna.

Nog kan man lugnt säga att Klein har en betydligt mer pessimistisk människosyn än exempelvis Lasse Berg som i sin senaste Kalaharibok låter de jordiska ägodelarna i en bofast jordbrukartillvaro korrumpera människan.

Ondskan finns här och nu mitt ibland oss; som den etniska rensningen på Balkan under 90-talet som Ratko Mladic, nu äntligen i Haag, var en av de huvudansvariga för, som folkmordet i Rwanda på 90-talet där 800 000 tutsier dödades inom loppet av tre månader, vilket sanktionerades av en kristdemokratisk regering.

Ett annat aktuellt fenomen är de främlingsfientliga partiernas frammarsch i Danmark, Sverige och nu också i Finland. Klein diskuterar särskilt Jobbik, ett högernationalistiskt parti i Ungern med rötterna i pilkorsarna, de ungerska stödförbanden till nazisterna under Förintelsen.

Faktum var, menar Klein, att ingen deportation gick så snabbt och effektivt att genomföra som den ungerska och det var givetvis för att det fanns ungrare i ledande positioner som engagerade sig aktiv i deporteringen av judarna. De ideologiska ättlingarna till dessa personer är fortfarande i hög grad verksamma i Ungern.

I ett av de intressantaste kapitlen polemiserar Klein mot Hannah Arendt då han tar upp tar upp olika forskares rapporter om Adolf Eichmann.

Arendt, som var filosof och sociolog, såg i Eichmann en person som alla andra, någon som begick vedervärdiga brott på grund av yttre omständigheter, ”den banala ondskan”.

Klein har funnit forskningsrapporter från två välmeriterade forskare i psykologi som tvärtom visar att Eichmann hade ett extremt stört psyke, i likhet med andra seriemördare var han en kallhamrad psykopat. Laglösa tillstånd i krig ger sådana personligheter fritt spelrum.

Klein ägnar en essä åt Reszö Kasztner, som var ungrare och jude och något av en ungersk Raoul Wallenberg, men Kasztner gick om möjligt ett än mer tragiskt öde till mötes.

Trots att han med enorma självuppoffringar visade ett mycket stort mod och lyckade rädda uppåt 2 000 judar på egen hand blev han mördad av sina egna i Israel – anklagad för kollaboration med nazisterna.

Miljardären Georg Soros är en av de som ansåg att Kasztner var en förrädare, vilket Klein bittert får erfara vid en lunch på femte avenyn i New York: "Vad jag inte vetat tidigare att många judar i Israel såg – eller ser – med förakt på Förintelsens offer, som att de genom dumhet och naivitet själva vandrade rätt in i döden."

Klein tar också upp det judiska självhatet hos ledande judiska personer som Karl Kraus och Ludwig Wittgenstein som vurmade för det judiska, antisemitiska (!) geniet Otto Weininger. Och i essän ”Homo homini lupus” (människan är människans varg) diskuterar Klein vad som egentligen gjorde kejsar Nero, som dyrkade de sköna konsterna, så ondskefull?

Ett av svaren som Klein ger är att han var ond för att han kunde, för att han i en viss mening lät sin konstnärliga fantasi löpa amok, som geniet som anser att det kan ställa sig över lagen, för att ingen satte stopp för honom, för att det inte fanns några samhälleliga sanktionsmöjligheter mot envåldshärskarens brutalitet mot det egna folket.

I det perspektivet måste man betrakta FN:s beslut om att sätta stopp för Ghaddafis brutalitet mot det egna folket som ett civilisatoriskt framsteg (men hur skyddas folken i Jemen, Syrien och andra ställen där världssamfundet kanske har egna intressen att skydda?)

Hursomhelst, även de som tycker att den judiska frågan är ett alltför genomplöjt ämne hittar mycket av intresse i Georg Kleins essäsamling.

Carina Waern

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Just nu

Villaområde avspärrat - misstänkt handgranat

Åstorp Allégatan i Hyllinge är just nu avspärrad av polisen då ett misstänkt föremål ligger ute på vägen. Skånepolisens bombgrupp är på väg till platsen. Läs mer

Eurovision Song Contest

Just nu: Följ finalen i Eurovision

Schlagerbloggen Loreen är storfavorit inför kvällens final i Eurovision Song Contest. Schlagerbloggen rapporterar live.
Till direktrapporteringen

Relaterat material

Eurovison Song Contest

CNN: Konstiga svenskar gillar Eurovision

Skåne Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

"Hemliga rum" lockade rekordpublik

LANDSKRONA Över 5 000 personer lockades av Statens fastighetsverks inbjudan till en titt in i statens hemliga rum. Mest av allt lockade chansen till ett besök på Gråen. Läs mer

Relaterat material

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

SUPERLIGAN

Tero Tiitu på plats i Helsingborg

Innebandy FC Helsingborg vill värva stjärnspelaren Tero Tiitu. Backen har nu gjort sitt första besök i staden.
Läs mer

Närproducerat i centrum

HELSINGBORG Tankarna gick till äldre dagar när olika försäljningsstånd sattes upp runt Maria kyrka under lördagen. Det var nämligen första gången som "Bondens marknad" anordnades i Helsingborgs innerstad. Läs mer

Cyklist och bil i kollision

VIKEN En person fördes till sjukhus efter en trafikolycka på Trädgårdsgatan. Enligt SOS Alarm var det en cyklist och en bilist som kolliderade strax efter 15.30 på lördagseftermiddagen. Läs mer

Relaterat material

Dunkers tio år

"Vi är nära smärtgränsen"

Helsingborg Tioårig berg- och dalbana. I dag får Dunkers kulturhus finna sig att ambitionsnivån har sänkts när det gäller utställningsverksamheten. Läs mer

Relaterat material

Det finns 9 kommentarer till artikeln

9 kommentarer

Crossfit – funktionell och stenhård träning

Hälsa Boxen, så kallas den. Hallen på industriområdet i Helsingborg där adrenalin och blodsmak möts. Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.
Läs mer

Stressad katt får massage

Djurbladet 17:37  Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Landskronas svarta vecka

Landskrona Under en dryg vecka i mitten av april drabbades Landskrona av en rad grova brott – ett rån med dödlig utgång, en skottlossning, en knivskärning och ett knivmord. Tiden därefter har varit intensiv för polisen, som fortfarande får förstärkning. Läs mer

Relaterat material

Sommarhus förstört i brand

Helsingborg Under natten mot lördag eldhärjades ett sommarhus i Rydebäck intill Rya golfklubb. Läs mer

Amanda vass i USA

Golf Jonstorpstjejen Amanda Sträng från S:t Arild är inne på sitt tredje och sista är som collegespelare i USA. Läs mer

Ber om 40 miljoner till arenabygge

PERSTORP Högst på kultur- och fritidsnämndens önskelista finns en ny idrottsarena. Läs mer

Ljudbangen ljöd på Ljungavallen

LJUNGBYHED Grindarna har öppnat och "Take Cover" har äntrat en av de två scenerna på Ljungavallen. Läs mer

Skulle undsätta barnbarn — drunknade

Stockholm En kvinna omkom och ett barn skadades allvarligt på lördagseftermiddagen i en drunkningsolycka vid Sätrabadet i sydvästra Stockholm. Läs mer

Pontus Leijon tvåa

golf Pontus Leijon från Woodlands GK (Örkelljunga) blev tvåa i Nordea tour-tävlingen Söderby Masters som avslutades på lördagen. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Boken

Våra recensenter:
» Ann Lingebrandt
» Annika J Hagström
» Björn Gunnarsson
» Carina Waern
» Conny Palmkvist
» Crister Enander
» Diana Holmberg
» Gunnar Bergdahl
» Henrik Petersen
» Ida Säll
» Jenny Högström
» Jenny Maria Nilsson
» Johan Malmberg
» Johanna Gredfors Ottesen
» Jörgen Andersson
» Karl Johan Nilsson
» Kerstin Johansson
» Kristian Lundberg
» Kristofer Folkhammar
» Lisa Berg Ortman
» Lotta Wendel
» Maja Ljung
» Malena Janson
» Malin Krutmeijer
» Maria Hamberg
» Marie Pettersson
» Mats Holm
» Mats Kolmisoppi
» Patricia Lorenzoni
» Peter Fällmar Andersson
» Petter Larsson
» Refik Sener
» Stig Hansén
» Sören Sommelius
» Therese Eriksson
» Sök fritt bland bokrecensionerna

Fler recensioner
» Film
» Konsert
» Konst/Foto
» Krogen
» Scen
» Skivor

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Sand och handboll och folkfest. OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg mellan den 30 maj och 10 juni och intresset har ALDRIG varit större.
Se inslaget på 24HD Play

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Vilken utetemperatur trivs du bäst med?

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

R upphöjt till 3. Motivet på Åke Möllers t-tröja summerar en viktig del av hans liv och karriär. Och än har han inte dragit sig tillbaka. De tre r:en står för renlighetsteknik och rena rum och tröjans logotyp tillhör Nordiska R³-föreningen som Åke varit med om att grunda och utveckla. Det är inte frågan om vanlig städning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr


Copyright och information