Stäng

Dagens datum: Lördag 26 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 31 januari 2012 kl. 04:00Uppdaterad 3 februari 2012 kl. 00:11

Jag är en annan

Jenny Högström om Ingrid Elams "Jag. En fiktion"


Bildmaterial

 Kennet Ruona

 Kennet Ruona

Jag. En fiktion

Ingrid Elam

Albert Bonniers Förlag

Utkommer i dag


boken. Bara med titeln till sin nya bok, sätter Ingrid Elam ner foten. Boken heter nämligen Jag. En fiktion, och det Elam protesterar mot är naturligtvis vår tids sjuka: när en skönlitterär text är skriven i jagform slås allt kritiskt tänkande ut även hos den mest professionelle läsare, och jagberättaren associeras omedelbart med författaren som privatperson. Det som den i boken citerade Carl-Johan Malmberg i Svenska dagbladet kallade för att sätta "Likhetstecken mellan Jaget och Boken".

Den sortens läsningar ger Elam inte mycket för. Nej, i stället vill hon föra (tillbaka) litteraturen till en nivå där den får vara konst i första hand och därmed läses som fiktion.

Jag är alltså någon annan – och referensen till Rimbauds berömda citat dyker åtminstone upp i en kapitelrubrik. Jag är dock tacksam över att Ingrid Elam låtit bli att på 80-talsvis sätta detta jag inom citationstecken.

I och med sitt grepp att utropa jaget till fiktion, gör Ingrid Elam en annan listig sak. Istället för att skriva en bok uteslutande om självbiografier, ffokuserar hon alltså på jaget i litteraturen i stort – och kan därmed, i sina många uppslagsrika och inkännande närläsningar och nedslag i litteraturhistorien och den svenska samtidslitteraturen, omfatta betydligt flera genrer och texttyper.

Således skriver Elam om allt ifrån Sapfos fragment till verk av Emily Dickinson, Majakovskij, Proust, Jan Myrdal, Kerstin Ekman, Jonas Hassen Khemiri, Sara Stridsberg, J. M. Coetzee och Karl-Ove Knausgård. Vi hittar klassikerna "Jane Eyre" och "Den unge Werther". Bland andra. Och naturligtvis läser och diskuterar Elam Carina Rydbergs "Den högsta kasten", Maja Lundgrens "Myggor och tigrar" och Lars Noréns "En dramatikers dagbok" – såväl böckerna som mottagandet.

En riktig klassiker inom självbiografikanon får också vara med, nämligen Jean-Jacques Rousseaus "Bekännelser" från 1780-talet. Lägg därtill Edith Södergran, Victoria Benedictsson and what not.

Fast det är ett stycke litteraturvetenskap läser jag den som en roman: otåligt, uppslukad. Och läsningarna av dessa böcker står inte för sig utan vägs istället ofta mot varandra och förstärker de enskilda tolkningarna. Till exempel liknas Rousseaus "Bekännelser" med Prousts "På spaning efter den tid som flytt", och de kvinnliga berättarjagen och deras kamp (inte sällan för konsten och det litterära skapandet) ställs mot varandra och jämförs naturligtvis även med de manliga i olika tider. Och så vidare.

Jag tror dock att Elam hade haft en hel del att vinna på att jämföra hur Daniel Sjölins "Världens sista roman" och Maja Lundgrens "Myggor och tigrar" som ju båda utkom 2007, togs emot av kritiken. Den förra lästes ju helt enkelt som en roman medan författaren till den senare inte sällan avfärdades som ett regelrätt psykfall. Vidare hade jag gärna läst ett antal analyser av samtidspoesin, varför inte av en Johan Jönson som väl om någon arbetar med en iscensättning av jaget och författaridentiteten.

Urvalet, menar Ingrid Elam, är "personligt och därmed i viss mån slumpmässigt". Men för en någorlunda litteraturintresserad och -bevandrad läsare boende i Sverige i dag, så är det inga problem att hänga med i hennes referenser, oavsett om jag har läst eller inte. Författaren är uppenbart beläst och generös med denna kunskap, samtidigt som hennes prosa är klar och tydlig, på sin höjd lätt ironisk några gånger. Noterna är få och förpassade till slutet av boken.

Men. Det är mer än samtidspoesin jag saknar. Jag saknar ett öppnare problematiserande av projektets grundvalar. Även om Rimbauds "'jag' är en annan" alltså fick hänga med in i en kapitelrubrik – så saknar jag kanske något som en fördjupad diskussion av vad detta uttalande verkligen implicerar. Och vad det ligger i den där sammanblandningen av jagberättare och författare, som inte bara är en bokstavlig tolkning av ordet "jag", utan också visar på ett sug efter "verklighet", "sanning" och "autenticitet".

Visst är Ingrid Elams argument ofta övertygande, som varför jaget i Noréns "En dramatikers dagbok" ska läsas som en fiktion. Men känslan jag får är att Elam helt sonika vägrar ta den där diskussionen, trots att hon har möjlighet att göra det betydligt mer nyanserat och intressant än vad som blev fallet med exempelvis Carina Rydbergs "Den högsta kasten" och Maja Lundgrens "Myggor och tigrar".

Serge Doubrovskys begrepp "autofiction" hade också kunnat vara användbart om det inte förpassats till en inledande not. Där Elam dessutom verkar ha missuppfattat det. Autofiction är alltså inte en "samlingsterm för självbiografin och den självbiografiska romanen" utan beskriver just den självbiografiskt triggade romanen. Men kanske hade detta satt pinnar i hjulet för hennes egen idé? Mig gör det hursomhelst förbryllad.

Nå. Men Elams absolut största problem är att medan de texter hon skriver alla har en mycket stark jagberättare – den må vara hur fiktiv som helst – så är hennes bok, förutom ett kortfattat intro, i akut avsaknad av användningen av just detta lilla pronomen. Jag.

Således förvandlas "Jag. En fiktion" till ett jämnt flöde av påståenden vars avsändare gömmer sig bakom varje tvärsäker tolkning och auktoritärt konstaterande. Hur stiligt och smart det än är formulerat, så längtar jag till slut bara efter att subjektet faktiskt ska ge sig till känna.

Den som någon gång läst en recension av Ingrid Elam vet precis vad jag menar.

Jenny Högström 042-489 91 40

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Just nu

Villaområde avspärrat - misstänkt handgranat

Åstorp Allégatan i Hyllinge är just nu avspärrad av polisen då ett misstänkt föremål ligger ute på vägen. Skånepolisens bombgrupp är på väg till platsen. Läs mer

Eurovision Song Contest

Just nu: Vilken pipa hon har!

Schlagerbloggen Loreen är storfavorit inför kvällens final i Eurovision Song Contest. Schlagerbloggen rapporterar live.
Till direktrapporteringen

Relaterat material

Eurovison Song Contest

CNN: Konstiga svenskar gillar Eurovision

Skåne Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

"Hemliga rum" lockade rekordpublik

LANDSKRONA Över 5 000 personer lockades av Statens fastighetsverks inbjudan till en titt in i statens hemliga rum. Mest av allt lockade chansen till ett besök på Gråen. Läs mer

Relaterat material

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

SUPERLIGAN

Tero Tiitu på plats i Helsingborg

Innebandy FC Helsingborg vill värva stjärnspelaren Tero Tiitu. Backen har nu gjort sitt första besök i staden.
Läs mer

Närproducerat i centrum

HELSINGBORG Tankarna gick till äldre dagar när olika försäljningsstånd sattes upp runt Maria kyrka under lördagen. Det var nämligen första gången som "Bondens marknad" anordnades i Helsingborgs innerstad. Läs mer

Cyklist och bil i kollision

VIKEN En person fördes till sjukhus efter en trafikolycka på Trädgårdsgatan. Enligt SOS Alarm var det en cyklist och en bilist som kolliderade strax efter 15.30 på lördagseftermiddagen. Läs mer

Relaterat material

Dunkers tio år

"Vi är nära smärtgränsen"

Helsingborg Tioårig berg- och dalbana. I dag får Dunkers kulturhus finna sig att ambitionsnivån har sänkts när det gäller utställningsverksamheten. Läs mer

Relaterat material

Det finns 9 kommentarer till artikeln

9 kommentarer

Crossfit – funktionell och stenhård träning

Hälsa Boxen, så kallas den. Hallen på industriområdet i Helsingborg där adrenalin och blodsmak möts. Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.
Läs mer

Stressad katt får massage

Djurbladet 17:37  Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Landskronas svarta vecka

Landskrona Under en dryg vecka i mitten av april drabbades Landskrona av en rad grova brott – ett rån med dödlig utgång, en skottlossning, en knivskärning och ett knivmord. Tiden därefter har varit intensiv för polisen, som fortfarande får förstärkning. Läs mer

Relaterat material

Sommarhus förstört i brand

Helsingborg Under natten mot lördag eldhärjades ett sommarhus i Rydebäck intill Rya golfklubb. Läs mer

Båt stötte grund vid Ven

VEN En segelbåt gick på grund vid 19-tiden på lördagen strax utanför Kyrkbacken på Ven, och tog in vatten. Läs mer

Amanda vass i USA

Golf Jonstorpstjejen Amanda Sträng från S:t Arild är inne på sitt tredje och sista är som collegespelare i USA. Läs mer

Ber om 40 miljoner till arenabygge

PERSTORP Högst på kultur- och fritidsnämndens önskelista finns en ny idrottsarena. Läs mer

Ljudbangen ljöd på Ljungavallen

LJUNGBYHED Grindarna har öppnat och "Take Cover" har äntrat en av de två scenerna på Ljungavallen. Läs mer

Skulle undsätta barnbarn — drunknade

Stockholm En kvinna omkom och ett barn skadades allvarligt på lördagseftermiddagen i en drunkningsolycka vid Sätrabadet i sydvästra Stockholm. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Boken

Våra recensenter:
» Ann Lingebrandt
» Annika J Hagström
» Björn Gunnarsson
» Carina Waern
» Conny Palmkvist
» Crister Enander
» Diana Holmberg
» Gunnar Bergdahl
» Henrik Petersen
» Ida Säll
» Jenny Högström
» Jenny Maria Nilsson
» Johan Malmberg
» Johanna Gredfors Ottesen
» Jörgen Andersson
» Karl Johan Nilsson
» Kerstin Johansson
» Kristian Lundberg
» Kristofer Folkhammar
» Lisa Berg Ortman
» Lotta Wendel
» Maja Ljung
» Malena Janson
» Malin Krutmeijer
» Maria Hamberg
» Marie Pettersson
» Mats Holm
» Mats Kolmisoppi
» Patricia Lorenzoni
» Peter Fällmar Andersson
» Petter Larsson
» Refik Sener
» Stig Hansén
» Sören Sommelius
» Therese Eriksson
» Sök fritt bland bokrecensionerna

Fler recensioner
» Film
» Konsert
» Konst/Foto
» Krogen
» Scen
» Skivor

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Vilken utetemperatur trivs du bäst med?

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Helst skulle jag vilja blanda musik, politik och tops, i Nordkorea.
Läs mediekrönikan här

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr


Copyright och information