Dagens datum: Fredag 10 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 11 april 2009 kl. 04:00Uppdaterad 11 april 2009 kl. 10:54

En salong som tar ut svängarna


Bildmaterial

Kullasalongen år 2009

Krapperups Konsthall.

Visas den 10 april till 3 maj.


KONST. Först lägger jag inte märke till att han bara har en arm där han står och stirrar ut genom fönstret på ett typiskt vis, sådär som man tänker sig att människor som inte riktigt vet vad de ska göra gör. Ena skjortärmen hänger ofylld intill kroppen, han är enarmad! Vad hände? Konstnär Daniel Andersson Paulsson har tillverkat gubbfiguren och det ”dockskåp” han står i som är verket ”Hyreskasärnen” – förträffligt i sin originella skildring av uppgivenhet.

Nu hänger Kullasalongen igen! Det är trettionde året i rad i Krapperups Konsthall och antalet verk inlämnade för bedömning slog rekord – 157 stycken. ”Vi får bära”, säger Bengt Martinsson och Christina Andersson, styrelsemedlemmar i Kullens konstförening, och ler. Bärandet kommer av att denna salong numera är en av få som gör urvalsbedömningen utifrån de faktiska verken och inte från avfotograferingar. Andersson menar att salongen i år är av hög klass, kanske för att urvalet varit större. Kullasalongen strävar efter en ”vild” blandning av genrer, och styrelsen gläds åt att det sedan förra året finns fotografi representerat. Det enda de möjligen kunde önska sig mer av är skulptur.

Bedömningen har som brukligt utförts av en jury med två konstnärer – i år Gittan Jönsson och Gert Aspelin – och en konstvetare, den här gången Fred Andersson. 47 konstnärer fann nåd, 25 kallas debutanter då de inte tidigare funnits med på Krapperup. Så varsågoda; 118 verk för hågade konstintressenter att kolla in.

Gordon Skalleberg ställer ut flera stora verk i olja på plywood. En kvinnas ansikte i brunbeiga toner hänger fint mellan utställningsrummets fönster, vilket illuminerar bilden och än mer ger en upplevelse av att se in i ögon från en annan tid. ”Svunnen tid” – det är så verket heter. ”Nyår i Gaza” är en annan av Skallebergs aktuella målningar, en tung och sorglig bild. Skalleberg skänker de eventuella pengarna från försäljningen av sin konst till Carter Center, en institution som arbetar för fred och välstånd över hela världen.

Jag är bekant med arkitekten och konstnären Roger Zaczeks målningar sedan tidigare. Han är en etablerad utställare, vilket gäller flera av Kullasalongens konstnärer. Denne ålderman i sällskapet, 87 år, har skingrat min egen rädsla för att tappa fantasin med åldern. Zaczeks stil är egen och omedelbart igenkännlig. I salongen deltar han med tre nya verk ”Invasion”, ”Kapitulation” och ”Vapenvila”. Science fiction och dröm, surrealism blandat med populärkultur – oemotståndligt.

Daniel Andersson Paulsson, ”fader” till den enarmade gubben, deltar med ett annat verk, ”Att döda ett djur”. Det motsätter sig alla försök till beskrivning men om jag räknar upp ingredienser som en halv bil, en galen kvinna och en man med glasögon, djävulshorn och domkraft i hand så kan ni försöka skapa er en inre bild.

”Vad i allsindar, är hon på uppdrag eller bara galen?” Karin Hedda Perssons fem korniga, analogt fotograferade bilder är en serie självporträtt som förtäljer en historia. En dam klädd i romantiska underkläder och olika hattar förekommer på ställen där damer i underkläder inte brukar förekomma, som i snöig skog och äng. Spännande och roligt men kallt och besvärligt, hos Persson skönjer jag humor och motstånd.

Även fint klassiskt måleri i olja är företrätt. En gul villa i naturskön omgivning vid vatten, ”Den gula kolonin” målad av Maud Ewertson, är befriande enkel i sin 40-talsestetik – jag tror vi är många som vill vara i målningen.

Hans Tellström har fört in en bit natur i salongen – naturliga trädjurs-skulpturer sprungna ur drivved han samlat. ”Krokodil” och ”Hund” heter de, ni förstår vad de liknar. Jag associerar till skulptören Torsten Renqvists verk, inte för att de är lika men det där lite sorgliga, bortkomna som finns i Renqvists träskulpturer av djur tycker jag mig se hos Tellströms diton som slitit sig från havet.

… och ytterligare 41 utställare; tyg, glas, keramik, det dokumentära och det magiska – den här salongen tar ut svängarna.

Den enarmade mannen är inte ensam, i våningarna under står två andra män och glor likaledes dystert ut genom sina lägenhetsfönster på var sin våning, alla tre omedvetna om varandras existens. Kanske väntar de på att du ska komma och besöka dem.

Jenny Maria Nilsson

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Vi granskar Personal Direkt

Miljonskulder hos underleverantör

Granskning

HELSINGBORG Personal Direkts underleverantör Byggproduktion, som gick i konkurs i mellandagarna, hade så gott som inga tillgångar men skulder på 1,5 miljoner. På torsdagen var det edgång i Malmö tingsrätt. Läs mer

Relaterat material

Våldet i Malmö

Fyra gripna för Malmömord

Malmö Fyra män som misstänks för mordet på en 19-åring på Lönngatan i Malmö i augusti förra året har gripits och sitter anhållna i Malmö. Det uppger Anders Lindell, informatör vid Malmöpolisen.
Läs mer

Nyhetsquiz

Nyhetskollen vecka 6

Skåne Vad har egentligen hänt i nordvästra Skåne den senaste veckan? Kolla in vårt kluriga nyhetsquiz med frågor från den 3 och 10 februari. Läs mer

Relaterat material

Melodifestivalen 2012

Timoteij spänner bågen

Schlagerbloggen Timoteij är tillbaka i Melodifestivalen. Efter 2010 års succé med "Kom" ställer de nu upp med "Stormande hav". En energifylld låt med fler ingredienser än sin föregångare. Se intervjun här

Relaterat material

HD-galan 2012

Framtidens stjärnor glänste

Sport Det blev blandad kompott när fjolårets bästa idrottare korades på senior- och juniorsidan. "Jag är fortfarande skakig", ler simmerskan och tillika pristagaren Louise Hansson. Läs mer

Relaterat material

Morfar kungen tar första bilden

Stockholm Snart är det dags för kronprinsessan Victoria och prins Daniel att för första gången bli föräldrar. Enligt kronprinsessan väntas barnet i slutet av februari eller början av mars.
Läs mer

Maskin ersätter 200-årig tandteknik

HÖGANÄS De som behöver en ny krona, tandställning eller en tandbro har hittills fått bita i en äcklig smörja. På Tandläkargruppen är det slut med det. Där satsar man 350 000 kronor på digital teknik. Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Krogen

Glad servitör serverar rikliga portioner

Krogen Innanför Zorbas dörrar jobbar en man vars enda ansiktsuttryck tycks vara ett varmt leende. Restaurangens inredning överraskar inte, många ting är vita eller blå. På väggarna hänger tavlor med motiv som föreställer grekiska hus vid Medelhavet.
Läs mer

Relaterat material

Var tredje elev har huvudvärk i skolan varje dag

Inrikes Nära tre fjärdedelar av eleverna har ont i huvudet minst en gång i veckan. Det visar en studie gjord under skoltid på elever från årskurs 6—9 i grundskolan och gymnasiets andra årskurs, som Upsala Nya Tidning tagit del av. Var tredje elev har huvudvärk varje dag.
Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Davis Cup

Prpics dröm går i uppfyllelse

Tennis På fredagseftermiddagen går drömmen om spel i Davis Cup i uppfyllelse för 29-årige Filip Prpic från Helsingborg. Läs mer

Glesare pågatågstrafik till Hässleholm i helgen

SKÅNE En ombyggnad av stationen i Stehag på södra stambanan gör att tågen dirigeras om via Skånebanan. Då får det plats färre pågatåg. Läs mer

Rivning åter hett alternativ för Nyhem

ÄNGELHOLM I oktober ställde sig kommunfullmäktige bakom mer pengar och fortsatt renovering av Nyhemsskolan. Nu har ännu fler problem dykt upp. Rivning och nybygge är åter hett alternativ. Läs mer

Det finns 8 kommentarer till artikeln

8 kommentarer

Mask i Apples företagskultur

Kultur-Sören 10:24  De här raderna skriver jag på min Macdator som är en oundgänglig del av min vardag, liksom iPhonen, alltid inom räckhåll. Båda är tillverkade av Apple, i dag världens högst värderade bolag som också är ett otroligt vinstrikt företag. Men Apples framgångar bygger på skoningslös exploatering av kinesiska arbetare. Läs mer

hd.se/sport

Sundin ger miljoner till forskning

Stockholm Hockeystjärnan Mats Sundin skänker drygt två miljoner kronor till ett gemensamt forskningsprojekt vid Karolinska institutet (KI) i Solna och University of Toronto.
Läs mer

"Diskussionen blir förhoppningsvis mer fokuserad"

Skåne Några frågor till Sören Karlsson, ansvarig utgivare på hd.se, om varför vi inför förhandsmoderering på alla kommentarer till artiklarna.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 7 kommentarer till artikeln

7 kommentarer

Storstrejk i Grekland

Bryssel Grekiska fackföreningar drog på fredagsförmiddagen igång den 48-timmars storstrejk som aviserats i protest mot de nya åtstramningar som parlamentet ska rösta om.
Läs mer

Extra biljettkontroller i Helsingborg

HELSINGBORG Under nästa vecka, vecka sju, blir det extra biljettkontroller på stadsbussarna i Helsingborg. Läs mer

Vintergolf mot ljusare tider

LÄSARNYHET I veckans vintergolf för Seniorerna på SåGK deltog 19 spelare, som gladde sig åt stigande temperaturer efter en nära nog arktisk period. Läs mer

TV 3 sänder fotbollslandskamp

Fotboll Sveriges fotbollslandskamp mot Kroatien den 29 februari sänds i TV 3. Läs mer

EBM utreder handeln i Metro

Stockholm Ekobrottsmyndigheten (EBM) har inlett en förundersökning om kursrusningen i Metros aktie inför budet från investmentbolaget Kinnevik, skriver Di. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Konst/Foto

Mest kommenterat på hd.se

Våra recensenter:
» Diana Holmberg
» Gunnar Bergdahl
» Jenny Maria Nilsson
» Johan Malmberg
» Johanna Gredfors Ottesen
» Jonas Ellerström
» Linda Fagerström
» Martin Hägg
» Sören Sommelius

» Sök fritt bland konst- &fotorecensionerna

Fler recensioner
» Boken
» Film
» Konsert
» Krogen
» Scen
» Skivor


Har du eller någon du känner sålt bondgården för att flytta ihop med kärleken någon annanstans? Mejla Cecilia Franck (cecilia.franck@hd.se).Läs mer

Den här veckan dyker domaren Roland Gille upp på Danskesjön i Tåstarp för att hålla isär Torbjörn Dencker och Daniel Rooth.Se inslaget i 24HD

DRIVe-konceptet har blivit känt som Volvos sätt att göra snåla miljövänligare bilar. Men när jag kollade specifikationerna för XC60 DRIVe förstod jag ingenting...Läs mer

Ni missade antagligen dagen, jag hade gjort detsamma om jag inte markerat den 8 februari i almanackan.Läs Stefan Lindqvists krönika här

Vem har en Spotify-lista som spretar mellan Arcade Fire, ELO och REO Speedwagon? President Obama, förstås.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet.Läs mer och se tv-inslag

"När jag flyttade hem till Helsingborg trodde jag att Slussen var ute ur mitt liv för alltid."Läs mediekrönikan här

"I ett samhälle där understimulans knappast är ett hot, kanske det rent av är bra för barnen att ha tråkigt ibland."Läs Jenny Peterssons krönika

Har du tandläkarskräck?

Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen?Läs mer

Freddie Wadling är ute på vinterturné och i kväll ger han en konsert på Dunkers kulturhus.Läs mer

Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut.Läs mer

På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

På tisdagskvällen blev det klart – en musikal med avstamp i Klippans brukshistoria får premiär på pappersbruket i juli 2013.Läs mer

Natten till måndag tävlar Avicii, Swedish House Mafia och Robyn om musikvärldens finaste pris.Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

För sju månader sedan flyttade Inga-Britt Jönsson in i sin nyrenoverade tvåa och sedan dess har hon inte kunnat sova ordentligt en enda gång.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Han började som hårdrockande trummis i källarband. Nu är Tobias Broström ett världsnamn inom modern konstmusik.Läs mer

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer

"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Loreen prisades på Gaygalan i Stockholm när "My heart is refusing me" utsågs till bästa svenska låt.
Läs mer

Är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul.Läs mer

Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt.Läs mer

2 juli spelar superstjärnan på Parken i Köpenhamn.Läs mer

En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för Helsingborgs Muay Thai.Läs mer och se inslag

På lördag står åter Kenny Jönsson i centrum i New York Islanders hemmaarena Nassau Coliseum.Läs mer

I sitt uppdrag som specialpedagog har Pia Meijer kontakt med elever och deras mentorer - och inte minst med föräldrar.Läs mer

Syskonens framgångar ger effekt i konståknings- klubbarna. Över 100 åkare ville tävla i "Inges minne" i Helsingborg.Läs mer

"Den ene kallar mig kommunistsvin, den andre kallar mig moderatmegafon."Läs Patrik Lundbergs krönika

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Mercedes-Benz C 180 Komp. Special Edition * Svensksåld * -06Svart metallic 12.600 mil
Pris: 115.000 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr


Copyright och information