Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 2 april 2011 kl. 04:00

Marcel och Ulf

Linda Fagerström ser hyllningsutställningen till Marcel Duchamp i Malm och diskuterar konstbegrepp och konsthistoria.


Bildmaterial

Marcel Duchamp, "Fontän" (1917)

Några av Marcel Duchamps vardagsföremål som blev konst. Här på Moderna Museet Malmö.

Marcel Duchamp, "Flasktorkaren" (1914). © Succession Marcel Duchamp/BUS 2011

Marcel Duchamp

Moderna Museet Malmö

Pågår till den11 september

Den tidigare modernismen: 1900–1920

ur Moderna Museets samlingar

Pågår till den 8 april 2012


konst. Om konstnären påstår att det är konst, är det konst. Denna till synes enkla idé kastade om konsten för alltid, när Marcel Duchamp lanserade den för hundra år sedan. Hans metod: att ställa ut ”hittade” vardagsföremål, så kallade ready-mades, som konstverk. Syftet: att ifrågasätta det heliga, skickliga hantverkskunnandet och istället betona idéns betydelse.

Numer är vi ganska vana vid det institutionella konstbegreppet, det vill säga att det som konstvärlden (och dess konstnärer) påstår är konst, får vi acceptera som konst.

Men i 1900-talets början var detta alltså en svindlande tanke. Och kom att så förbli under flera decennier.

Ett av Marcel Duchamps mer kända verk, den uppochnedvända pissoaren i vitt porslin, "Fontän" från 1917, signerades dessutom. Men inte med konstnärens eget namn, utan det påhittade R. Mutt.

Nuförtiden kan postmodernistiskt ironiska konstälskare köpa klistermärken med just den signaturen, med sina karaktäristiska versaler i svart, rinnande färg, för att klistra på kanten till sin egen toastol hemma.

Duchamp drev med konstvärlden, nu driver konstmuseikonsumenterna med honom.

Eller, är det ett sätt att ta hans idéer vidare? Kunde han ta vardagligheten till konstmuseet, tar vi konsten tillbaks in i privatsfären, hemmet, in på toa?

I vilket fall som helst skulle han varit nöjd med ifrågasättandet av autenticiteten som det där klistermärket står för.

När Moderna Museet nu sammanställer 14 verk av Duchamp ur sina egna samlingar till en utställning i Malmö är det alltså på nytt idén om konsten snarare än själva konstverken som står i centrum.

Här blir detta särskilt tydligt, eftersom Marcel Duchamp själv faktiskt bara är upphovsman till två av verken (grafiska blad).

De tolv andra – bland dem "Fontän" och "Flasktorkare" (1914) – är repliker, utförda av Ulf Linde.

Hur gör man en replik av hittade vardagsföremål, av ready-mades? Lämnar man in "Fontän" till en porslinsfabrik för att låta gjuta av dess form och framställa en ny?

Och Flasktorkaren till en smed som tillverkar en likadan?

Eller köper man helt sonika en ny pissoar, en ny flasktorkare?

Svaret på frågor som dessa redovisas inte varken i utställningen eller i den blandning mellan broschyr och katalog som här hör till. Trots att det är mycket relevanta frågor i sammanhanget som utan tvivel skulle gett fler dimensioner till utställningen.

En annan intressant fråga är Ulf Lindes betydelse för att dessa världsberömda verk befinner sig i Moderna Museets samling och därmed i svenska statens, vår, ägo.

Det är han som ”gjort” dem och sedan i eget namn eller via Moderna Museets vänner (där han under 1960-talet var drivande) donerat dem till museet. Han har alltså personligen öppnat en motorväg rakt in i samlingarna för Duchamp: konstnären har inte ens behövt skapa verken själv, museet har inte ens behövt betala för dem.

En reflektion i utställningen från museets sida över denna rätt anmärkningsvärda omständighet hade varit intressant och dessutom klädsam.

Samtliga Duchamp-repliker i utställningen skapades och skänktes dessutom till Moderna under en period innan Ulf Linde var intendent på Moderna, han gjorde alltså inte detta ”i tjänsten”. Han var dock konstkritiker i Dagens Nyheter.

Hur är det förenligt med kritikeruppdraget, att själv tillverka repliker av en konstnärs verk och donera till den mest prestigefyllda konstsamlingen i landet? En omöjlig handling att utföra av en konstkritiker idag med bibehållen trovärdighet.

Ulf Lindes inflytande i svenskt konstliv kan inte överskattas. Hans position påminner närmast om Ingmar Bergmans på film- och teaterområdet. Nestorn som alla måste förhålla sig till, ha en åsikt om, han som varit med överallt de senaste 60 åren. Intimt förknippad med en institution; i Bergmans fall Dramaten, för Ulf Linde Moderna Museet, där han var intendent 1973-76 och Dagens Nyheters kultursidor, där han var oerhört inflytelserik konstkritiker under 1950-och 60-talen.

Men, trots att utställningen i nästan lika hög grad lyfter fram Ulf Linde som Marcel Duchamp förblir detta helt okommenterat av Moderna. Varför?

Vore det inte ett utmärkt tillfälle att presentera och diskutera konstmuseernas samlande och hur enskilda individer kommit att påverka det?

Marcel och Ulf dominerar alltså ovanvåningen på Moderna Malmö just nu tillsammans med en rad andra män i den andra nyöppnade utställningen som också visar verk ur museets samling, Den tidiga modernismen: 1900-1920 ur Moderna Museets samling. (Åttio procent av verken och konstnärerna är män här.)

Den står sig ganska slätt i jämförelse med den tidigare "Spektakulära tider" där 60-talet presenterades.

Två av verken, Sigrid Hjerténs "Den röda rullgardinen" (1916) och Sonia Delaunays "Självporträtt" på omslaget till en katalog för utställning i Stockholm från samma år, gör dock helt på egen hand utställningen värd att se.

Linda Fagerström

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs krönikan här

Relaterat material

Skarp handgranat under bil i villaområdet

Åstorp Allégatan i Hyllinge spärrades på lördagskvällen av och närliggande hus evakuerades. Polisens bombgrupp hade konstaterat en skarp handgranat ute på vägen. Läs mer

Eurovison Song Contest

CNN: Konstiga svenskar gillar Eurovision

Skåne Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer. Läs mer

Det finns 7 kommentarer till artikeln

7 kommentarer

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Stor spridning i Showdragets final

HELSINGBORG Det var stor spridning på finalisterna i Showdraget, underhållningstävlingen för 16-25-åringar, som hölls för tredje gången i Grytan på lördagen. Inspirationen kom från såväl afrikanska trummor som New Yorks gator. Läs mer

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

"Hemliga rum" lockade rekordpublik

LANDSKRONA Över 5 000 personer lockades av Statens fastighetsverks inbjudan till en titt in i statens hemliga rum. Mest av allt lockade chansen till ett besök på Gråen. Läs mer

Relaterat material

hd.se/sport

Nordvästskånska brottningsguld

brottning Fyra nordvästskånska brottare fick gå upp på prispallen när första dagen av SM i brottning i Stockholm avgjordes på lördagen.
Läs mer

SUPERLIGAN

Tero Tiitu på plats i Helsingborg

Innebandy FC Helsingborg vill värva stjärnspelaren Tero Tiitu. Backen har nu gjort sitt första besök i staden.
Läs mer

Närproducerat i centrum

HELSINGBORG Tankarna gick till äldre dagar när olika försäljningsstånd sattes upp runt Maria kyrka under lördagen. Det var nämligen första gången som "Bondens marknad" anordnades i Helsingborgs innerstad. Läs mer

Cyklist och bil i kollision

VIKEN En person fördes till sjukhus efter en trafikolycka på Trädgårdsgatan. Enligt SOS Alarm var det en cyklist och en bilist som kolliderade strax efter 15.30 på lördagseftermiddagen. Läs mer

Relaterat material

Dunkers tio år

"Vi är nära smärtgränsen"

Helsingborg Tioårig berg- och dalbana. I dag får Dunkers kulturhus finna sig att ambitionsnivån har sänkts när det gäller utställningsverksamheten. Läs mer

Relaterat material

Det finns 11 kommentarer till artikeln

11 kommentarer

Sommarhus förstört i brand

Helsingborg Under natten mot lördag eldhärjades ett sommarhus i Rydebäck intill Rya golfklubb. Läs mer

Misshandlad har vaknat ur sin koma

Göteborg Den 61-årige man som misshandlades svårt av ett tonårsgäng på Kortedala Torg i Göteborg i mars har nu vaknat ur sin koma, skriver Göteborgs-Posten. Läs mer

SVT redan förberedda på schlager-EM

Stockholm Loreens seger gör att Sverige och SVT får arrangera tävlingen 2013.
SVT har planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.
— SVT kommer att framstå som proffs, säger SVT:s vd Eva Hamilton.
Läs mer

Loreen "himla glad" över segern

Stockholm Med 372 poäng och rekord i tolvpoängare, arton stycken, vann svenska Loreen och låten Euphoria schlager-EM i Baku på lördagskvällen.
Läs mer

Euphorijaaaa! - Loreen vann i Baku

Baku 13 års väntan är över. Läs mer

Svenska Loreen vann Eurovision

Stockholm Den svenska artisten Loreen vann lördagskvällens final i Eurovisionschlagertävlingen i Baku med låten Euphoria. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Konst/Foto

Våra recensenter:
» Diana Holmberg
» Gunnar Bergdahl
» Jenny Maria Nilsson
» Johan Malmberg
» Johanna Gredfors Ottesen
» Jonas Ellerström
» Linda Fagerström
» Martin Hägg
» Sören Sommelius

» Sök fritt bland konst- &fotorecensionerna

Fler recensioner
» Boken
» Film
» Konsert
» Krogen
» Scen
» Skivor

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr


Copyright och information