Rätta virket till kyrktornet
VADENSJÖ.
— Det här är timmer av så att säga rätta virket för kyrkan, säger Lars O Nilsson.
Som fastighetsansvarig hos Landskrona kyrkliga samfällighet är han på plats vid Vadensjö kyrka. Som framgått i tidningen är den under renovering. En del har hänt under resans gång.
— Det har gått troll i det, konstaterar Lars O Nilsson.
Det började med att kyrktornet visade sig vara lappat och lagat och i sämre tillstånd än befarat. Det fortsatte med att kyrkan JO-anmälde länsstyrelsen som tillsynsmyndighet för långsam handläggning av tillståndsfrågan. Sedan blåste en del av en byggnadsställning ned och som kulmen kom så orkanbyarna som drog ned byggnadsställningarna som i fallet fällde en stor del av tornets övre del samt en del av långhusets tak.
Försenad och fördyrad renovering har blivit följden. Lars O Nilsson:
— Först skulle allt vara klart som till jul, sedan till pingst i vår och nu är det klart till i september som gäller.
— Först skulle renoveringen gå på 1,6 miljoner kronor, sedan beräknades slutnotan till drygt tre miljoner, nu gäller sex miljoner kronor.
Där ingår inte de kostnader som försäkringsbolagen gör upp om vem eller vilka av dem som ska betala.
Lars O Nilsson visar de fyra, 18 meter långa timmerstockarna som på trailer transporterats från Dalsland till Vadensjö, där de lastades av på onsdagskvällen.
— Det är 250 år gammalt så kallat kärnvirke av furu. Entreprenören sökte på nätet och fick på så sätt napp.
Virket skulle vara rakt och tillräckligt långt. Kärnvirke är den del som finns mitt i stocken. Virket skulle dessutom vara hårdvuxet, vilket innebär att det ska ha 25 årsringar per tum.
— De fyra timmerstockarna som vardera kostade 10 000 kronor ska utgöra högben i tornets fyra hörn, säger Lars O Nilsson. Mitt i tornet kommer en annan timmerstock att bilda så kallad spirstock.
Gammalt tegel från de rivna och nedblåsta väggarna i tornets övre del kommer att återanvändas. Kyrkan är ursprungligen från 1100-talet och har således ridit ur en och annan storm, ja till och med orkan.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus