Goda krafter inbjuder till stormöte
Efter ett antal artiklar om Landskronas kriminella ungdomsgäng vill de goda krafterna synas. Ett nätverk har startats, och håller ett nytt stormöte i Folkets hus om en månad.
LANDSKRONA.
Lou Rossling var en av de första åhörarna som tog till orda i förra helgens debatt om gatuvåldet. I samband med debatten tog hon initiativ till ett nytt möte för dem som vill engagera sig. På söndagen träffades ett tjugotal personer för att starta ett nytt nätverk för de goda krafterna.
— Det är skrivet så mycket om problemen. Nu vill vi att ni fortsätter att skriva om hur vi går vidare, sa Lou Rossling.
Hon hävdade bestämt att mötet — som började ett par timmar innan tidningen kom dit — varit fokuserat på lösningar. Och positivt. Artiklarna har annars visat på mycket ilska, i diskussionsinlägg och mejl till redaktionen.
— Att ventilera vrede hjälper inte. Det ger snarare bränsle till fortsatt ilska. De som vill göra något kommer med förslag i stället, sa Lou Rossling.
— Jag älskar Landskrona, det gör vi allihopa, sa Jenni Rantala från Rädda Barnen.
— Ja. det gör jag också. Fast jag älskar barn och ungdomar mycket mer än jag älskar Landskrona, menade Lena Godoni, tillsammans med Lou Rossling värd för söndagens möte.
— Vi måste lämna det här med vi och dom, sa Taher Abujihad, islamiska föreningen.
— Det är inget invandrarproblem. Det är ett ungdomsproblem. Det måste vi inse, annars förvärrar vi det, sa Per-Arne Carlsson från föreningen Krim, Kriminellas revansch i samhället.
Såväl ideella föreningar som privatpersoner fanns med på söndagens möte. Även några politiker:
— Det hade varit bra att skildra en annan sorts brottslighet här i stan också: de som spottar efter invandrarbarn, efter kvinnor med många barn, sa Eva Bergenstråhle (s), ordförande i barn- och utbildningsnämnden.
Spottet har Sedat Topojani i fotbollsföreningen Besa känt av, till exempel när han letat sponsorer till fotbollsklubben Besa. Det har inte blivit mindre av artiklarna om ungdomsgängen, där några liksom honom identifierar sig som kosovoalbaner. Nystartade Besa har 70 medlemmar och 30 spelare.
— Tyvärr är de flesta från Kosovo. Vi skulle gärna ha en svensk med i styrelsen. Vårt mål är att integrera, säger Sedat Topojani.
Lou Rossling menade att det inte är det ännu namnlösa nätverkets sak att ta hand om kärnan i de kriminella gängen:
— Morgan Johansson har lovat åtgärder mot ledartroppen. Det vi kan se till är att det inte utvecklas fler.
Ännu återstår en lista på konkreta åtgärdsförslag. Men det man siktar på är ett omfattande forum för alla ungdomar och barn. Gärna på Nova.
Ett förslag är att kommunen ska hjälpa till att anställa arbetslösa ungdomar för ändamålet. Alla ska känna att de behövs.
— Vi ska ta reda på vad barnen i Landskrona vill först, sa Vanja Drazic-Bell från Rädda barnen.
Rädda barnen ingår för övrigt i en nystartad paraplyorganisation tillsammans med ett 20-tal andra föreningar, med målet att göra Landskrona tryggare.
Trots bredden på deltagarna i nätverket menade Rana Khazaal att det var många som fattades på förra helgens möte:
— Inför nästa möte kan vi väl se till att få dit alla grupper i Landskrona? Vi kan väl skicka ut inbjudningar?
Nästa stormöte, dit alla är välkomna, hålles söndag 7 maj i Folkets hus.
— Det är en direkt följd av Landskrona Postens initiativ, säger Lou Rossling, syftande på förra helgens möte i Folkets hus.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus