Tre dömda för gängmisshandel av 15-åriga flickor
Domen mot de tre tonårskillar som stått åtalade för att ha deltagit i gängmisshandeln av tre 15-åriga flickor på en lekplats blev en framgång för försvaret. Alla tre döms, men bara en anses skyldig till grov misshandel.
LANDSKRONA. Polisutredningen om den råa gängmisshandeln på lekplatsen vid korsningen Kolonigatan – Ringvägen den 27 mars har visat att de tre åtalade tonårskillarna befunnit sig på brottsplatsen och på olika sett deltagit när flickorna blev misshandlades med slag och sparkar. Flickorna har berättat att betydligt fler pojkar var med och misshandlade dem. Ytterligare två tonårspojkar som deltagit har identifierats av polisen, men dessa är 14 år och åtalades därför inte.
Eftersom de tre åtalade deltagit i händelseförloppet ville åklagaren, Markus Bergdahl, att de skulle dömas för grov misshandel och rån i samförstånd.
För att de tre åtalade skulle för att i samförstånd utfört misshandel krävdes att åklagaren skulle kunna bevisa att de tre deltagit i hela händelseförloppet och haft gemensamt uppsåt. Men det är inte bevisat, anser tingsrätten.
— Jag kan acceptera den bedömningen tingsrätten gjort, även om jag gjort en annan. Mycket tyder på att den här misshandeln var något man planerat tillsammans, säger Markus Bergdahl.
Den 15-åring som lockat flickorna till Landskrona från Örkelljunga är den enda som döms för grov misshandel. Han döms också för misshandel och rån. Av polisens utredning framgår det att han och en av 14-åringarna var drivande under misshandeln. Flickorna hade busringt till 15-åringen, något som tros ha varit hans motiv för att vilja misshandla dem.
15-åringens straff blir ungdomsvård och ungdomstjänst i 150 timmar. Han ska också betala cirka 90 000 kronor i skadestånd till de tre flickorna. Under utredningen genomgick han en mindre rättspsykiatrisk utredning. Den visade att han inte lider av någon psykisk sjukdom.
Den andre 15-åringen som stått åtalad döms endast för misshandel. Påföljden blir 30 timmars ungdomstjänst. Under förhör med polisen erkände han att han delat ut ett slag mot en av flickorna. Det tog han tillbaka under rättegången. Tingsrätten dömer honom för slaget, men anser inte att han ska dömas för misshandeln av flickorna i övrigt.
Den tredje åtalade, en 18-åring, döms för rån. Han har erkänt att han "bräckte" upp händerna på den flickan som blivit mest misshandlad och tog hennes mobiltelefon när hon låg på marken. Själv ansåg han att det rörde sig om en stöld och inte rån. Inte heller i 18-åringens fall anser tingsrätten att han kan dömas för ytterligare delaktighet i våldet mot flickorna. 18-åringen dömdes även för olaga hot och olovlig körning, brott som han gjort sig skyldig till vid andra tillfällen. 18-åringen får en månads fängelse.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus