Bostäder kan byggas på norra kajen
Det kan gå att bygga bostäder längst i norr på Skeppsbrokajen. Även kontor och hotell kan få plats. Det visar en riskinventering som Landskrona kommun har beställt.
LANDSKRONA..
Går det att bygga bostäder, kontor eller hotell i den norra delen av Skeppsbrokajen?
Den frågan vill Landskrona kommun ha svar på.
Som ett första steg har kommunen därför låtit konsultföretaget Wuz risk consultancy AB genomföra en riskinventering.
I veckan informerades politikerna i byggnadsnämnden om innehållet i konsulternas slutrapport. Enligt rapporten ”borde det vara möjligt” att bygga bostäder längst i norr på Skeppsbrokajen, vid Hamngatan.
I rapporten påpekas att förutsättningarna i den nordligaste delen av Skeppsbrokajen påminner om dem som finns på andra sidan hamninloppet, i Nyhamnsområdet, där det nyligen byggts exklusiva bostäder.
Även om inventeringen visar att bullernivån sannolikt är lite högre på Skeppsbrokajen, kan bostadshusen förses med en så kallad tyst sida. Enligt slutrapporten är detta något som ”brukar kunna kompensera för förhöjda bullernivåer”. 150 meter söderut, i höjd med den planerade Venterminalen i slutet av Storgatan, anser konsultföretaget däremot inte att det går att bygga bostäder.
I första hand är det bullret från verksamheterna i industrihamnen som lägger hinder i vägen, men det finns också andra störningsmoment och direkta risker.
600 meter från Skeppsbrokajen finns exempelvis, enligt rapporten, en hamnterminal för mineralgödsel. Det kan uppstå buller och damm i samband med verksamheten där. Riskavståndet för personskador i samband med brand i anläggningen anges till 1 000 meter.
Det förekommer även kalkhantering i hamnen. Enligt slutrapporten är också detta en verksamhet som kan medföra störningar i form av luftföroreningar, damm och buller – liksom båttrafiken, vägtrafiken och godshanteringen i hamnen.
I stället föreslår konsultföretaget att det byggs kontor, hotell eller liknande i de två kvarteren vid Storgatans slut. Företaget föreslår dock att kommunen fortsätter utreda buller- och luftföroreningsfrågorna, liksom riskerna vid en eventuell påsegling av kajen.
För enligt rapporten kan en påsegling, även om risken för en sådan är ytterst liten, få ungefär samma följder som ett jordskred eller en jordbävning. I rapporten poängteras dock att detta är risker som går att förebygga.
Byggnadsnämndens ordförande, Gerd Bernström (fp), konstaterar att riskinventeringen ska ligga till grund för det fortsatta detaljplanearbetet.
– Det är en bra inventering. Den visar vad som lastas och lossas i hamnen, säger hon.
Gerd Bernström konstaterar att även färjetrafiken tas upp, något som hon tycker är bra eftersom kommunen planerar att flytta Ventrafikens terminal till Skeppsbrokajen.
– Rapporten ligger till grund för det fortsatta detaljplanearbetet, säger Gerd Bernström som betonar att nämnden inte fattat några beslut med utgångspunkt från Wuz slutrapport.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus