Sluten ungdomsvård för bankrånare från Landskrona
Sluten ungdomsvård i åtta månader. Det blir straffet för den 17-åring från Landskrona som den 20 november förra året tog tåget till Eslöv och rånade Handelsbanken med en kolsyrepistol. Landskrona kommun föreslog att han skulle få vård i hemmet, men tingsrätten underkänner socialtjänstens utredning.
LANDSKRONA. Maskerad och utrustad med en kolsyrepistol rusade 17-åringen från Landskrona in på Handelsbanken på Norregatan i Eslöv på förmiddagen den 20 november. På ryggen bar han en väska som han tvingade bankpersonalen stoppa ner kontanter i.
Han gick från kassa till kassa i banken och riktade sitt vapen, som uppfattades som ett riktigt, mot banktjänstemännen. Bland annat ska han ha sagt:
"Skynda dig, skynda dig annars skjuter jag.”
Sen flydde sedan på cykel från brottsplatsen.
Men mindre än en timme senare greps 17-åringen på Kvarngatan inte långt från banken. Han hade då fått lift med en bilförare som inte visste att han hade en bankrånare i bilen.
Med sig hade pojken då väskan som innehöll rånbytet och kolsyrepistolen, som visade sig vara obrukbar. Även cykeln han flytt på hittades i närheten.
17-åringen erkände nästan omgående att han var skyldig till bankrånet. Men han hävdade att han blivit tvingad att utföra brottet av två okända killar som känner en kompis till honom i Eslöv.
Enligt 17-åringen ska killarna samtidigt som de höll i en pistol sagt åt honom att utföra bankrånet, annars skulle de skjuta honom .
Pojken uppgav i samband med rättegången att han inte vågade göra en polisanmälan om hotet eller berätta för sina föräldrar.
Råndagen och dagen innan skickade 17-åringen flera sms till en mobiltelefon som polisen inte lyckats spåra.
I meddelandena diskuteras bland annat en väska som skulle fixas innan rånet.
17-åringen hävdar att han skicka meddelandena till en av killarna som hotat honom. Enligt 17-åringen mötte han en av de två personerna som hotat honom i Eslöv. Han hade fixat en cykel en bit bort. Killen gav, enligt 17-åringen, honom en väska, rånarluva, kläder och en silverfärgad pistol. När pojken sa att han inte ville råna banken ska han åter ha blivit hotad med pistol.
Åklagaren och polisen har tvivlat starkt på 17-åringens berättelse. Och tror att den han skickat sms till i själva verket är en medhjälpare som man inte lyckats identifiera.
Tingsrätten konstaterar att 17-åringens uppgifter inte har något stöd i den bevisning som finns i målet. Man konstaterar också att 17-åringen framstår som väl så angelägen att utföra rånet som den han skickade sms till.
17-åringen döms av Lunds tingsrätt för rån. Han döms även för misshandel av en kund som han ska ha slagit till när han lämnade banken.
Socialtjänsten i Landskrona har efter en utredning föreslagit att 17-åringen skulle dömas till ungdomsvård, och vårdas i hemmet jämlikt lagen med särskilda bestämmelser om vård av unga. Bland annat föreslog man att han skulle gå ett så kallat påverkansprogram och få stödsamtal.
Men tingsrätten tycker inte att kommunens utredning håller måttet, även om man konstaterar att den delvis är ambitiös. Ett av skälen är att pojkens föräldrar som enligt kommunen ska vara delaktiga i vårdandet av sin son inte närvarade vid rättegången.
"Vårdplanen kan inte anses tillräckligt ingripande för ett så allvarligt brott som 17-åringen begått ens om den kombineras med maximala antalet timmar ungdomstjänst", skriver tingsrätten och dömer pojken till sluten ungdomsvård i åtta månader.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus