Sprit över disk - så länge
På en bakgata i Landskrona finns en smal dörr i väggen. Ut kommer människor
med plastkassar i olika färger. Där inne piper en turnummerskylt med röda
siffror.
Bildmaterial
Bill Sandersson ska äta och dricka gott i helgen. Han tycker att butiken har fungerat bra tidigare men finner sig i att vänta lite längre medan butiken bygger om.
Göran Andersson väntar på sin tur utanför butiken. ”Det är lättare med självplock men detta är inga problem. Behöver de bygga om så behöver de”, säger han.
Birgitta Nilsson är van sedan tidigare att jobba över disk. ”Det känns inte som att vi sprang fram och tillbaka så mycket på den tiden,” säger hon.
Vid kvart över fem slår turnummerskylten om till noll. På kassadisken samlas drivor av nummerlappar under en dag.
LANDSKRONA. Nummer 51. Bill Sandersson tittar på sin nummerlapp. Där står 91.
– Man ska inte ha bråttom när man handlar, då blir man bara stressad. Men det är kul, det är faktiskt lite kul det här, säger han.
Självbetjäningsbutiken har nämligen förvandlats till en klassisk över disk-butik. Medan byggjobbarna renoverar den gamla butikslokalen får ett 50-tal kunder vid fyratiden på fredagseftermiddagen trängas mellan väggarna i en liten sidolokal.
– Det är bättre med självbetjäning, men det här fungerar också, man kan kolla på nätet vad man ska ha, säger Bill Sandersson som inte låter sig stressas.
En man drar en kölapp från maskinen samtidigt som nummerskylten slår om. 78 på skylten, 17 på lappen.
Butikschef Birgitta Nilsson lyckas få några minuter över från kassan för att andas ut och svepa en kaffe i personalrummet. Hon berättar att butiken var den första utanför Stockholm och Malmö att få självbetjäning. När den öppnade i december 2000 var den det modernaste som fanns i Systembolagsväg.
Därefter har det kommit bättre lösningar. De höga hyllorna ska bytas ut mot lägre. De är bättre för personalen ur ergonomisynpunkt. Och så ska det bli lättare för kunderna att hitta.
– Jag tror att de kommer bli väldigt nöjda när vi är färdiga. Kunderna ska ha en eloge för att de står ut, säger Birgitta Nilsson.
I början av juni är det tänkt att butiken ska vara färdigrenoverad. Men redan i slutet av april kommer självbetjäningen att öppna i de gamla lokalerna. Fram till dess är det betjäning över disk som gäller.
Nummer 85. Jonas Lennklevs har stått här sedan nummer 50 visades på skylten.
– Det kändes väldigt konstigt att gå in på baksidan. Här är lite trångt, men att handla över disk är inte så farligt. Det är snarare en fördel många gånger, det är inte alltid lätt att hitta någon att fråga om vin i självbetjäningsbutikerna, säger han.
Nummerlapparna samlas på hög i lådor på kassadisken och om en och en halv timme låser butikschefen dörren på bakgatan.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus