Begagnat på frammarsch
Tycker du att det är onödigt att köpa nytt när det finns gammalt? I finans- och klimatkrisernas spår växer sig andrahandsmarknaden stark.
Bildmaterial
Heidi Jönsson jobbar på Landskrona stads second hand-butik Bumerang. Där är ruljansen i full gång.
Köper du second hand?
Sara Meyer, 37, konstnär, Landskrona.
– Ja. Inte jättemycket, men kanske för 1 000- 2 000 per år. Många gamla kläder har bättre kvalitet och en del är snyggare. Jag har köpt glas och en lampa och en ljusstake också.
Catharina Ossbring, 28, och Jonathan Gonzalez, 23, föräldralediga, Landskrona.
Catharina: – Aldrig kläder, men kanske någon möbel. Matbord och stolar och en TV har vi köpt så att inte allt ska komma från Ikea.
Jonathan: – Och en bilbarnstol, den kostar flera tusen ny och man hinner ändå inte använda den så länge.
Admira Botic, 21, arbetslös, Alexandra Kresojevic, 18, studerande, och Ana Filipovic, 21, säljare, Landskrona.
Alexandra: – Nej, jag brukar inte gå in i sådana butiker. Kanske i storststäder, men här finns det inte så bra utbud.
Ana: – Men jag brukar kolla på Blocket. Om man hittar något fint och billigt, så varför inte?
Second hand
Second hand-butiker kan delas in i två kategorier. Det finns de som säljer skänkta kläder och ofta ägnar sig åt ideell verksamhet med välgörenhet. Andra butiker är affärsdrivna företag som köper in sina kläder eller säljer på kommission.
Vintage är ett begrepp som syns i second hand-sammanhang, det innebär begagnade kläder av högre kvalitet.
Under förra året var Skåningarna näst flitigast i Sverige på att använda Blocket, vi annonserade för 24 687 kronor per person.
Känn till dina rättigheter som kund
Second hand-butiker som har kommissionsförsäljning går under Konsumentköplagen.
Du kan kräva att butiken åtgärdar eventuella brister eller ger dig prisavdrag för fel som du inte blivit upplyst om eller själv kunnat upptäcka vid köpet.
Alla uppgifter om plaggens kvalitet och tvättbarhet ansvarar second hand-butiken för, även om butiken har fått uppgifterna från en privat säljare.
Om butiken tydligt har informerat om att en vara har defekter eller skönhetsfel, kan du inte klaga på fel efter köpet.
Om du köper en begagnad vara direkt av en annan privatperson, gäller inte det vanliga konsumentskyddet.
Källa: Konsumentverket.
Bli bra på Second hand-shopping
– Köp begagnade stolar och klä om dynorna själv.
– Syna varorna noga i butiken så att du upptäcker skador.
– Betala inte ett för högt pris.
– När du flyttar hemifrån skippa IKEA och satsa på personligt och billigt porslin på second hand.
– Om du har koll på märken och kvalitet kan du göra riktiga fynd.
Stekhett i secondhandbutikerna:
Märkesjeans
Hela leksaker
Skinn
50-talsmöbler
Landskrona. Kunderna har även strömmat till nyöppnade second handbutiken Jonette på Regeringsgatan.
– Man märker att det finns en stor efterfrågan, säger ena ägaren Josefin Forsberg.
Deras mål har varit att rikta in sig på ungdomar och män, som inte är de traditionella andrahandsfyndarna. Och det har gått bra. Framför allt efterfrågas här platåskor, 70- och 80-talskläder och kläder som var på modet för ett tag sedan.
– Pastellfärger börjar ju bli inne igen nu. För ett tag sedan var det en kille som köpte ett par gula byxor och blommig skjorta. Det var jättesnyggt.
Även den webbaserade marknaden för begagnade prylar går framåt. Förra året annonserades varor och tjänster för 193 miljarder kronor ut på köp- och säljsajten Blocket – 20 procent mer än 2007.
Roger Gustafsson i Röda korsets butik i Landskrona bekräftar att begagnat är poppis.
– Vår försäljning har ökat med 40 procent jämfört med förra året. Folk ser att de får mer för pengarna.
Mest är det småbarnsfamiljer som fyndar kläder, men även de något äldre ungdomarna hittar dit.
– För 14 dagar sedan var det två tjejer här i 17-årsåldern som provade och provade och sa vilket guldställe, det här ska vi inte berätta om för någon.
På Landskrona stads second hand-butik Bumerang på Regeringsgatan har man fullt upp, men enligt handledaren Ingrid Thelander är ruljansen framför allt säsongsstyrd.
– Vi har jättemycket nu på våren. Vi får in kläder varje dag och har sagt att vi kan ta emot max 15 plagg per person. Annars hade vi fyllt butiken illa kvickt.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus