Landskronabo fängslad i Libanon
I tisdags kväll skulle svenske Mahmoud el Doukhi, 36, ha kommit hem till sin
fru och två barn på Koppargården. I stället sitter han fängslad i Libanon.
Enligt hustrun ditlurad av två mystiska personer från Sverige och Danmark,
som utgav sig för att vara säkerhetspoliser.
Landskrona. – Det känns jättejobbigt, säger hustrun, Nada el Doukhi. Hennes make, landskronabon och den svenska medborgaren Mahmoud el Doukhi, sitter fängslad i Libanon sedan ett par dagar. Ännu vet ingen i Sverige varför han fängslats.
Detta är Nada el Doukhis historia:
För några månader sedan kontaktades maken och småföretageren Mahmoud el Doukhi av ett par, Lars och Sofia. De sade sig vara från säkerhetspolisen och tog med honom på förhör på olika hotell i Köpenhamn och Malmö. Under ”förhören” framgick det att Mahmoud el Doukhi var misstänkt för att ha skickat pengar och falska pass till terroristorganisationen al-Qaida i Libanon.
– Det har han aldrig gjort. Vi tar med oss lite pengar när vi hälsar på familjen, men aldrig så mycket, säger Nada el Doukhi.
Så småningom tycktes också Lars och Sofia övertygade om Mahmouds oskuld, men tyckte att han borde åka till Libanon för kompletterande förhör.
– De sa att om han inte åkte skulle den libanesiska polisen kunna ta honom när han besökte en flygplats nästa gång. Eftersom han är oskyldig tyckte han att det var lika bra att åka, fast han egentligen inte ville, säger Nada el Doukhi.
Biljetten betalades enligt hustrun av Sofia. Lars följde med för att stötta Mahmoud under förhören. Den 18 april åkte de från Köpenhamn till Beirut där Mahmoud flera gånger förhördes, enligt hustrun under kontrollerade former, och maken var fri att gå när de var över. Tills i torsdags. Då greps han och Nada har bara hört av honom vid två korta tillfällen. Nada el Doukhi har pratat med Lars och Sofia efter att maken åkt till Libanon. De förnekar att de någonsin har utgivit sig för att vara poliser och hävdar att de jobbar med bistånd.
När vi ringer upp Sofia hävdar hon att Nada el Doukhi vet att ”det handlar om bistånd”, men avböjer bestämt att kommentera ytterligare. Lars mobil är först avstängd och sedan stängd för inkommande samtal. På Shah Travel i Köpenhamn, som sålde Mahmoud el Doukhis biljett, är man säker på att han inte hämtade ut den själv.
– Det var en ung dansk kvinna som bokade och hämtade ut den, säger Jassar Shah. Alla våra kunder är pakistanier så jag kommer ihåg henne.
Biljetten betalades kontant.
Svenska UD har bekräftat att en svensk medborgare är frihetsberövad i Libanon. De försöker via ambassaden i Damaskus och konsulatet i Beirut ta reda på vad han är misstänkt för.
– Vi arbetar med de libanesiska myndigheterna så fort vi kan. Men det kan ta tid, beroende på om de betraktar honom som ”sin”. Han är ju inte libanes men finns i deras register, säger Helen Saubirt på ambassaden i Damaskus.
På Säpo kan man varken bekräfta eller dementera sin inblandning.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus