Dags för seriepremiär för Boys
Bildmaterial
Landskrona Boys Mikael Lundh hoppas att hans klubb ska upprepa resultat från förra bowlingsäsongen
BOWLING. På lördag är det bowlingpremiär för Landskrona Boys i division 2. Detta sker dock inte i den nya bowlinghallen Curla.nu. Landskrona Boys får vänta tills andra omgången, den 12 september, att göra hemmapremiär. Detta sker mot Lunds BK.
Landskrona Boys var som bekant ytterligt nära att ta klivet upp i division 1 i våras men föll på målsnöret i det tuffa kvalet. Inför den nya säsongen har laget förstärkt med två spelare från lokalkonkurrenten BK Hornet som ju lade ner sin verksamhet i våras. Det är Kim Pablo och Hans Gotthardsson som tagit klivet över till Boys.
— Det ser ut som om den kommande säsongen blir bettydligt tuffare än den förra. Många lag ser mycket bra ut på pappret. Jag vågar mig inte på att tippa någon sluttabell. det kan gå precis hur som helst, säger Mikael Lundh, spelare och presskontakt i Landskrona Boys.
— Vi hoppas dock kunna göra en upprepning av förra säsongens resultat med ett kval till division 1. Detta är vårt primära mål, säger Mikael som kunde glädja sig åt fjolårets fantastiska säsong för laget.
Premiäromgången sker dock på bortabanor. Först spelar Landskrona Boys i Ystad mot Team Ystads BK och sedan i Trelleborgs Söderslätthall mot Borgens F.
— Det viktiga är nu att vi spelar in oss så snabbt det går i vår nya hemmahall, säger Mikael Lundh.
Nog så viktigt för Landskrona Boys som i och med bytet av hemmahall i början får något av bortabanor i de inledande omgångarna. Men Boys är ett kompetent lag med duktiga spelare så de lär snart bli lika svåra att tas med i sin nya hall som i den gamla.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus