"Panel-Gustav": Det är tur att jag lever
Teckomatorpsprofilen och företagaren Gustav Pouladi, ”Panel-Gustav”, blev på onsdagskvällen svårt misshandlad. ”Tur att jag lever”, säger han.
Bildmaterial
Gustav Pouladi är medtagen dagen efter att han blev svårt misshandlad. Han överfölls av en knivbeväpnad och berusad man. Mannen slog flera knytnävsslag mot Gustav Pouladis huvud, arm och bröstkorg.
Han suckar och stönar, tar sig åt ansiktet och grinar illa av smärtan. Gustav Pouladi, "Panel-Gustav", blev på onsdagskvällen svårt misshandlad av en berusad och knivbeväpnad man. Gustav Pouladi lyckades sparka kniven ur mannens han men fick flera knytnävsslag i ansikten, armen och huvudet. Dagen efter är han svullen och blå i ansiktet och ett par tänder har slagits ut munnen. "Jag tackar de två som stoppade honom som slog mig", säger han.
TECKOMATORP. Dagen efter misshandeln som inträffade vid 19.30-tiden på onsdagskvällen ligger Gustav Pouladi med svåra smärtor i husvagnen på bakgården till sitt företag. Huvudet är lindat och högerarmen är bandagerad. Högra kinden är blå och svullen, näsan sårig och ett par tänder är utslagna. Han suckar och grimaserar över smärtan.
– Det gör så ont här i armen och i ansiktet, säger han och lägger handen mot kinden.
Också bröstet gör ont. Gustav Pouladi säger själv att läkaren på natten, när han kom in till sjuhuset, varnat för en hjärtinfarkt.
Smärtan gör att han har svårt för att berätta om vad som hände kvällen före.
Han hade åkt ut till sin bensinstation och skulle plocka bort en trälåda som låg slängd på vägen.
– Då kommer en rasande kille med en kniv i handen mot mig. Han skrek ”jävla svartskalle” åt mig. Han hoppade över buskarna skulle anfalla mig med kniven. Jag trodde att han skulle råna mig. När han kom nära mig sparkade jag till hans hand så att han tappade kniven.
När mannen som enligt Gustav Pouladi var mycket berusad inte längre hade kniven i handen började han i stället slå, om och om igen.
– Det var väl åtta, tio slag. Han träffade ansiktet, bröstet och huvudet. Och min arm, den slog han på flera gånger, säger Gustav Pouladi och tar sig mot axeln. ”Vad har jag gjort dig?”, frågade jag.
Misshandeln upptäcktes av två män som försökte hejda den berusade mannen vilket ledde till att en av dem också blev misshandlad. Mannen gav sig också på Gustav Pouladis bil med en planka.
Gustav Pouladi berättar också att han tog den berusade och våldsamme mannen i kragen och knuffade ner honom i diket. Därefter kunde han i sin bil fly från platsen.
Någon kunde larma polis som kom till platsen och kunde ta uppgifter både från Gustav Pouladi och de personer som sett misshandeln samt den man som också blivit misshandlad med slag mot ansiktet.
– Min fru körde mig till sjukhuset i Lund. De tog hand om mig direkt, de var underbara.
Tidigt på torsdagsmorgonen var han och hustrun hemma igen. Men trots misshandeln och de svåra smärtorna kom han till sitt företag, Panelkungen, några timmar senare. Men han har svårt att röra sig på grund av smärtorna. Han ligger ner på en brits, med telefonen inom räckhåll.
Trots allt är han glad över att någon ingrep och riktar en tanke mot de män som avbröt misshandeln.
– Jag tackar de två för att de stoppade honom som slog mig. En av dem blev ju själv misshandlad.
Och så:
– Det är tur att jag lever...
Enligt Göran Hassel, informatör på polisen i Nordvästskåne är den misstänkte gärningsmannen identifierad men hade på torsdagen ännu inte gripits.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus