Dagens datum: Fredag 10 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 22 september 2009 kl. 04:00

"Utmaningen är att hela tiden bli bättre"

Som liten ville Landskronapågen Anders Kungsman bli präst, professor eller clown. Han blev skådespelare med egen teatergrupp. Nu har han och kollegan Per Ullberg har precis invigt sin egen scen.


Bildmaterial

Anders Kungsman i skådespelartagen. Fredrik Johansson

Anders Kungsman. Fredrik Johansson

TISDAGSGÄSTEN

Anders Kungsman


Landskrona. Öresundsteatern står det tryckt med stora bokstäver på fönstret ut mot Slottsgatan. Inte undra på att Anders Kungsman är stolt. Lokalerna är nyrenoverade, ljusa och inbjudande. Förra veckan var kommunalrådet Torkild Strandberg här och invigde.

— Jag erbjöd honom att recitera en text av Shakespeare som jag hade med mig, men han avböjde, säger Anders Kungsman leende.

Som liten Landskronapåg var det emellertid inte Shakespeare som fångade Anders Kungsmans intresse, utan sågspån och clowner. Hans tidigaste sceniska minnen är från manegen.

— Jag var fullkomligt fascinerad av cirkus när jag var liten och kunde sitta och rita clowner hur länge som helst, berättar han.

Med Skånska teaterns föreställningar i början av 1980-talet började Anders Kungsmans teaterintresse vakna på allvar.

— Det fanns så mycket fantasi och lek i deras produktioner. Det genomsyrade verkligen allting de gjorde. Det har jag med mig än i dag när jag jobbar med teater.

Anders gick med i Landskronas amatörteaterförening Harlekin under högstadiet. Två föreställningar han medverkade i gjorde särskilt starkt intryck.

— Robin Hood var en jättesatsning med inhyrda husarer som red på riktiga hästar och allt möjligt. Vi bodde ute i ett stall på spelplatsen för att skydda ljud- och ljusutrustningen. På nätterna hittade vi på en massa hyss. Vi tjuvred på hästarna, trots att det var strängt förbjudet.

I projektet Landskronapågen samverkade ungdomar, amatörer och proffs under tre år. Under de två första åren fick ungdomarna ägna sig åt teaterträning och dans i alla dess former. Det sista året mynnade ut i en teaterpjäs som fick namnet Landskronapågen i Afrika. Anders Kungsman var scenografiassistent.

— Det var en gigantisk föreställning. Vi hade en scenograf, Stefan Astvik, som helt saknade begränsningar. Jag minns att han en gång ropade till ensemblen: Nu ska vi etablera Afrika! Vi skaffar en riktig elefant som går över scenen!

Någon elefant blev det inte i Landskronapågen, men väl riktig sand som Anders Kungsman och de andra i ensemblen stal från stranden i Skanör-Falsterbo.

— Så får man verkligen inte göra, men det är väl preskriberat nu, säger Anders roat.

Anders Kungsman hann gå alla terminer utom den sista på Olympiaskolans teaterlinje i Helsingborg innan han hoppade av och flyttade till Stockholm som 18-åring.

I Stockholm blev det jobb i hemtjänsten, teater och fester.

— Vi var ett härligt gäng där som spelade teater och festade mycket. En gång skickade mina föräldrar pengar till en kostym jag skulle köpa till min systers bröllop. Jag festade upp alltihop, så det var bara för mina föräldrar att skicka mer pengar, säger han.

Efter en tvåårig teaterutbildning på Skara Skolscen, där Anders träffade sin framtida kollega Per Ullberg, fick han sitt första betalda skådespelarjobb. Scenen var dåvarande Jönköpings länsteater, nu mera Smålands Musik & Teater. Efter några år i Jönköping återvände Anders till Landskrona. Ambitionen var att komma med i Nya Skånska teatern, men det ville sig inte riktigt och 2003 lade teatern ner sin verksamhet.

— Jag och Per Ullberg märkte att det plötsligt fanns ett utrymme att fylla efter Nya Skånska Teatern. Landskronaborna var ju vana att ha en teater att gå till. Så vi startade Öresundsteatern 2005 och sedan har det rullat på.

Efter flera uppmärksammade föreställningar som Hitlers Barndom och The Big Bög Show har Öresundsteatern alltså nu fått sin egen scen, en dröm för många frilansande skådespelare. För Anders Kungsman och Per Ullberg har den blivit sann.

Vad är det som driver dig som skådespelare idag?

— Jag vill beröra människor med det jag gör. Den dag jag slutar beröra lägger jag av. När det gäller min egen utveckling som skådespelare så är drivkraften att hela tiden bli bättre. Man måste våga kasta sig ut och satsa det där lilla extra för att det ska bli bra. Det kan ju aldrig gå mer än åt helvete, säger Anders Kungsman.

Mathias Rosquist

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Rivning åter hett alternativ för Nyhem

ÄNGELHOLM I oktober ställde sig kommunfullmäktige bakom mer pengar och fortsatt renovering av Nyhemsskolan. Nu har ännu fler problem dykt upp. Rivning och nybygge är åter hett alternativ. Läs mer

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

HD-galan 2012

Kungar på galan - också

Sport Inför det väntande Champions League-kvalet jobbar HIF intensivt för att rusta upp Olympia. Frågan är om en utvidgning av prisskåpet finns med i planerna. För det börjar bli trångt nu. På HD-galan tog man ytterligare två tunga titlar. Läs mer

Relaterat material

HD-galan 2012

Här kommer alla känslorna

Sport På torsdagskvällen var det då dags för årets HD-gala som avslutades med mycket känslor och stående ovationer när priset delades ut för årets prestation 2011.
Se inslaget på 24HD Play

Relaterat material

Svårt att få klarhet kring utländsk arbetskraft

Helsingborg Det finns fortfarande oklarheter kring anställningsvillkoren för de polska arbetare som anlitas för bygget av det nya kraftvärmeverket på Filborna. Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Henrik Möller, nollbudgetfilmare

Nöje Han har hyllats av David Lynch, Staffan Westerberg och Alexander Bard. Nollbudgetfilmaren Henrik Möller gör filmer som liknar inga andra. Nöjesredaktionen åkte till Malmö och tog en promenad med Henrik Möller. Läs mer

"Diskussionen blir förhoppningsvis mer fokuserad"

Skåne Några frågor till Sören Karlsson, ansvarig utgivare på hd.se.
Läs mer

Relaterat material

140 400 kronor krävs till mobbad elev

Helsingborg Strypgrepp, dödshot, sexuella trakasserier. Vid ett tillfälle ställde sig en elev och kissade på honom. På raster och i omklädningsrum fick mobbningen fritt spelrum. Nu krävs kommunen på stort skadestånd. Läs mer

Unga veteraner till SM

Bjuv Bjuvs drill har tagit sig till SM igen. Trots att tjejerna fortfarande är tonåringar är de redan veteraner i mästerskapssammanhang. Läs mer

Relaterat material

Staden bryter med Personal Direkt

Helsingborg Trots att Helsingborgs stad nu bryter avtalet med bemanningsföretaget Personal Direkt hävdar fortfarande ansvariga inom kommunen att inga enskilda personer blivit lidande i projektet. 24HD har träffat Debbie Nilsson, tidigare anställd av Personal Direkt och hon är av en helt annan åsikt.
Se inslaget i 24HD

Relaterat material

Kvinna stal 300 000 av sin sambo och åkte till Thailand

ÄNGELHOLM En 43-årig kvinna från Ängelholm åtalades på torsdagen för att ha tagit 300 000 kronor av sin sambo och sedan åkt till Thailand. Läs mer

24Hockey får en blåsning

Sport Roland Gille är domare i hockeyallsvenskan. Den här veckan dyker han upp på Danskesjön i Tåstarp för att hålla isär Torbjörn Dencker och Daniel Rooth som är ute på hal is.
Se inslaget i 24HD

Djurskyddsföreningar vill att hästägare får djurförbud

BÅSTAD Djurskyddet Sverige och Svenska hästars värn är kritiska till handläggningen vid länsstyrelsens djurskyddsenhet när det gäller Önnarps stuteri. De vill att ägaren snarast förbjuds att ha djur. Läs mer

Andra rånet på två månader mot Danny's

Landskrona I onsdags fick ägaren till Danny's Corner veta att utredningen kring det förra rånet var nerlagd. Samma kväll rånades restaurangen igen. Nu ska ytterligare ett kassaskåp få tidlås. Läs mer

Relaterat material

Två frias för spritsmuggling

NV-SKÅNE Den 48-årige helsingborgaren och hans vän fastnade i tullen med över 1 000 liter öl och hundratals liter vin och sprit i lasten. Nu frias båda för smuggling. Läs mer

Melodifestivalen 2012

"Rymdblomman imiterar sig själv"

Nöje Schlagerbloggen var på plats i Scandinavium och följde repetitionerna inför Melodifestivalens andra deltävling i Göteborg.
Till Schlagerbloggen

Relaterat material

Vinstlyft för försvars-Saab

Stockholm Försvarsindustrikoncernen Saab redovisar en vinst före skatt på 622 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Läs mer

Högre vinst för Betsson

Stockholm Spelbolaget Betsson redovisar en vinst före skatt på 172,9 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Läs mer

Kinas handel med omvärlden minskar

Peking Kinas import föll med 15,3 procent i januari jämfört med motsvarande månad i fjol, samtidigt som exporten sjönk med 0,5 procent. Läs mer

Fackligt krav på jämställda löner

Stockholm Det finns en strukturell lönediskriminering som drabbar kvinnodominerade branscher. Läs mer

Lärare: "För vem skriver jag egentligen?"

Unikumbloggen 07:19  Okej då är det dags för utvecklingssamtal igen. Nu är det dags att skriva i elevernas IUP:er igen. Jag undervisar ca 110 elever i fem olika klasser. Jag ska kommentera fem olika ämnen. Det är bara sätta igång. Elev X, hur har det nu gått? Hm,eleven når kunskapskraven, Vad behöver eleven utveckla? Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Landskrona

Mest kommenterat på hd.se

Kontakta oss:
Redaktionen | e-post
Landskronachef:
Jannik Hansen | e-post
Vice landskronachef:
Mikael Brandt | e-post
Hitta: Kontoret i Landskrona
Det händer idag i Landskrona Det händer idag i Svalöv



Sedan årsskiftet kan folktandvårdens båda mottagningar i Landskrona åter ta emot nya patienter.Läs mer

Lotta Elgström förverkligade sin dröm och öppnade en boutique med dansk design.Läs tidigare tisdagsgäster

Sugen på att hyra en skolvilla? Nu bjuder Landskrona stad ut sina fem villor intill golfbanan i Häljarp.Läs mer

Fjärde kvartalet 2011 var det betydligt mindre brottslighet än samma period 2010.Läs mer

Färdigmaten från Kvantum avvisas som en lösning för matservicen till äldre. Senast i maj ska ett helt nytt upplägg vara på plats.Läs mer

Det nya planeringssystemet Tes håller på att införas inom hemvården men nu växer kritiken från flera håll.Läs mer

I Sverige har det tagit lite tid, men nu börjar fotografikonsten bli eftertraktad även i vår auktionsvärld.Läs mer

Det är få förunnat att behärska konsten att fängsla en publik. För- fattaren och filosofen Lars Gustafsson behärskar denna konst tillfullo.Läs mer

För 100 år sedan genomfördes det som kom att kallas Solskensolympiaden.Läs om den kommande boken

Missa inte LP:s serie om lokalhistoria i Landskrona.
Läs artiklarna här.

Landskrona BoIS hemmaplan klarar inte UEFA:s krav. Problemet kan lösas för 20 miljoner kronor.Läs mer

Efter många turer är Whiskyn från Ven klar för försäljning. Alldeles på riktigt den här gången.Läs mer

Höfter vickar, axlar skakar, svetten lackar. I fyra timmar i sträck dansade glädjerusiga motionärer zumba i Folkets hus.Läs mer

Görs det skillnad på hur småklubbar behandlas kontra större idrottsklubbar i Landskrona kommun? Görs det skillnad på hur tjejidrott behandlas kontra typisk killidrott?Läs mer

Läs hur den strandade dockan ska dras loss.Läs mer och se video

Under 2011 har det brunnit 146 gånger i Landskrona. LP har tittat närmare på fenomenet.Läs mer

Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen?Läs mer

Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet.Läs mer och se tv-inslag

"När jag flyttade hem till Helsingborg trodde jag att Slussen var ute ur mitt liv för alltid."Läs mediekrönikan här

"I ett samhälle där understimulans knappast är ett hot, kanske det rent av är bra för barnen att ha tråkigt ibland."Läs Jenny Peterssons krönika

Ni missade antagligen dagen, jag hade gjort detsamma om jag inte markerat den 8 februari i almanackan.Läs Stefan Lindqvists krönika här

Ulf Kristiansson om Keith Cederholm inför dagens dokumentär på SVT1.
Läs mer

Har du tandläkarskräck?

Freddie Wadling är ute på vinterturné och i kväll ger han en konsert på Dunkers kulturhus.Läs mer

Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut.Läs mer

På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

På tisdagskvällen blev det klart – en musikal med avstamp i Klippans brukshistoria får premiär på pappersbruket i juli 2013.Läs mer

Natten till måndag tävlar Avicii, Swedish House Mafia och Robyn om musikvärldens finaste pris.Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

För sju månader sedan flyttade Inga-Britt Jönsson in i sin nyrenoverade tvåa och sedan dess har hon inte kunnat sova ordentligt en enda gång.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Han började som hårdrockande trummis i källarband. Nu är Tobias Broström ett världsnamn inom modern konstmusik.Läs mer

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Följer du Melodifestivalen i år?

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer


"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Loreen prisades på Gaygalan i Stockholm när "My heart is refusing me" utsågs till bästa svenska låt.
Läs mer

Är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul.Läs mer

Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt.Läs mer

2 juli spelar superstjärnan på Parken i Köpenhamn.Läs mer

En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för Helsingborgs Muay Thai.Läs mer och se inslag

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Opel Zafira II Enjoy 2.2 155Hk 7-Sits/Nya mod -05 Mörkblå 7.231 mil
Pris: 103.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Citroën DS3 THP 150 *1 Ägare*Navi* -11Vit 1.720 mil
Pris: 185.000 kr


Copyright och information