Den 78-åriga kvinnan är död
Den 78-åriga kvinnan som misshandlades på parkeringen vid Hemköp i måndags har nu avlidit. Skånes universitetssjukhus beslutade under onsdagseftermiddagen att upphöra med behandlingen av kvinnan efter samråd med anhöriga.
Bildmaterial
Här på parkeringsplatsen blev den 71-åriga mannen och den 78-åriga kvinnan brutalt nedslagna. Polisen efterlyser fler vittnen till händelsen.
Detta har hänt
Måndag 29/3: En ung man misshandlade kvinnan med ett knytnävsslag i ansiktet. Hon föll omkull och slog sig så illa att hon förlorade medvetandet.
Upprinnelsen till misshandeln ska ha varit att kvinnan och hennes 71-årige man tutade på den yngre mannen som var i vägen då de skulle parkera sin bil. Det ledde först till en ordväxling och sedan till att den yngre mannen först slog 71-åringen och därefter dennes hustru. Därefter försvann han i en mindre röd bil.
Kvinnan opereras och ser ut att repa sig något.
Tisdag 30/3: På eftermiddagen blir kvinnan sämre igen.
Onsdag 31/3: Läkarna beslutar i samråd med kvinnans anhöriga att avbryta alla behandlingar. Skadorna var så svåra att de bedömdes omöjliga att operera.
Tio polismän arbetar med utredningen som genom den nya händelseutvecklingen nu handlar om misshandel och vållande till annans död.
Allmänheten har bidragit med många tips, men ännu inget avgörande vittnesmål. Den eftersökte tros vara mellan 20 och 30 år gammal.
Torsdag 1/4: Fordonet som gärningsmannen uppges ha färdats i beslagtas av polisen. Flera personer i förhör, bland annat en 23-årig man.
Fredag 2/4: 23-åringen pekas ut som huvudmisstänkt. Han anhålls, men nekar till alla anklagelser.
Söndag 4/4: 23-åringens familj och fyra muslimska organisationer håller presskonferens i Islamiskt Kulturcenter i Landskrona och manar till lugnt, samt att folk inte ska generalisera och döma en hel folkgrupp för dådet.
Måndag 5/4: 23-åringen begärs häktad på sannolika skäl misstänkt för mord, alternativt dråp, alternativt grov misshandel och grovt vållande till annans död.
Två manifestationer i Landskrona hålls. En i Sofia Albertina Kyrka och en på Rådhustorget. Båda manifestationerna manar till fred och medkänsla för den döda kvinnan och hennes familj, samt att ta avstånd från allt våld i samhället. Kyrkan fylls till brädden och tusentals människor samlas på torget.
Tisdag 6/4: 23-åringen häktas på sannolika skäl misstänkt för grov misshandel och grovs vållande till annans död, samt misstänkt för misshandel mot kvinnans make.
LANDSKRONA. Kvinnan hade så pass allvarliga blödningar att det inte gick att operera, berättar Per Längby informationsansvarig vid Skånes universitetssjukhus.
Efter samråd med anhöriga upphörde sjukhuset med behandling av kvinnan. Och under onsdagseftermiddagen avled den 78-åriga kvinnan.
Samtidigt pågår ett omfattande polisarbete för att hitta gärningsmannen.
— Det här brottet prioriterat som nummer ett i vårt polisområde för tillfället. Det har berört många, säger Göran Hassel, informationsansvarig vid polisen i nordvästra Skåne.
Ett tiotal poliser arbetar med fallet, däribland personal från länskriminalen, lokala kriminalroteln och närpolisen.
— Det har blivit en stor respons hos allmänheten. Inflödet av tips har är stort. Vi tittar på alla och försöker prioritera bland dem för att sedan beta av dem i tur och ordning, säger Mats Lassén, spaningsledare från länskriminalen.
Kvinnan och hennes 71-årige man kom i bil till parkeringsplatsen strax efter klockan 14 i måndags. Mannen har berättat för polisen att en bil stod i vägen för honom när han skulle parkera. Han tutade då, vilket gjorde att bilföraren motvilligt flyttade sin bil.
En dispyt uppstod sedan när det äldre paret befann sig utanför bilen. Enligt anmälan blev den 71-årige mannen först slagen så att han föll omkull med en sårskada vid ögat som följd.
Efter det utsattes den 78-åriga kvinnan för slag när hon försökte hejda misshandeln av hennes make. Våldet hon utsatte för var så grovt att hon var medvetslös när polis, räddningstjänst och ambulans kom till platsen. Hon fördes med livshotande skallskador till universitetssjukhuset i Lund. Enligt polisen fick hon både en svår inre skallskada och en krosskada på skallbenet.
Gärningsmannen beskrivs ha varit mellan 20 och 30 år. Han ska ha kört en låg, röd, mindre bil. Troligtvis en Toyota Celica eller Mazda 323 med popup-lyktor och tonade rutor. Uppgifterna kring bilen är dock inte helt enstämmiga.
Många av tipsen polisen fått in gäller ägare till de aktuella bilmodellerna. Polisen har även via Transportstyrelsen tagit fram ägaruppgifter på personer som äger den typen av fordon och som bor i närområdet.
— Men det finns förvånande många bilar av den typen, säger spaningsledaren Mats Lassén.
Uppgifterna matchas mot polisens egna register i jakt på personer som kan vara intressanta i utredningen.
— Men det är ett digert arbete, säger Mats Lassén.
Bara i Landskrona finns drygt ett 50-tal röda Toyota Celica och Mazda 323 registrerade. Många av dem saknar dock popup-lyktor.
Trots att inflödet av tips varit stort tror polisen att det kan finnas ögonvittnen som fortfarande inte hört av sig till polisen.
— Det skedde på en parkeringsplats utanför en stor matbutik mitt på dan. Det borde ha funnits fler personer i rörelse där, säger Mats Lassén.
Han betonar att även uppgifter från parkeringen minuterna innan händelsen kan vara av stort intresse.
Vittnesmål kan bli helt avgörande om polisen ska kunna binda en gärningsman till brottet.
— Man måste skilja på tips och vittnesmål. Vi har fått mycket tips som rör personer som eventuellt äger den typ av bil som gärningsmannen körde. Och det är jättebra. Men för att binda en gärningsman och kunna avgöra vilken typ av brott detta ska rubriceras som i slutänden behöver vi vittnesmål från platsen, säger Göran Hassel.
Den som har uppgifter att lämna kan ringa Skånepolisen på nummer 11414.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus