Väskan med berättelser hemma
Om väskor kunde tala, då skulle den svarta, lätt slitna portföljen i Sven Hanssons hand ha mycket att berätta. I april inledde den sin stafett genom Berättarsverige. I måndags landade den på postkontoret i Landskrona.
Bildmaterial
I måndags kunde Sven Hansson från Berättarklubben hämta väskan på postkontoret i Landskrona.
LANDSKRONA. Det är Sven Hansson och Berättarklubben i Landskrona som kom på idén med en berättarstafett. Tanken var att olika föreningar inom Berättarnätet Sverige skulle fylla väskan med historier och bilder.
– Vi ville på olika sätt uppmärksamma det här med berättande, säger Sven Hansson.
Den svarta portföljen inhandlades på loppis och utrustades med grundmaterial, som en loggbok, och skickades till Skellefteå.
Nu är loggboken fulltecknad. I en pärm sitter fotografier, tidningsurklipp, program från olika berättarevenemang, poänglistor från tävlingar, affischer och dvd-skivor med inspelade berättelser. I väskan ligger också en mystiskt karvad pinne.
– Det ska bli mycket spännande och läsa loggboken och se vad den kan betyda, säger Sven Hansson.
Från Skellefteå tog sig väskan till Umeå, vidare till ett regionalt berättarslam i Sundsvall, med motorcykel till Ramsjö, sedan till Gamla stan i Stockholm där Stockholmsberättarna varje sommar arrangerar berättarkvällar, vidare till Vårdinge folkhögskola och ett seminarium om läkande berättande. Därefter bar färden utomlands, ända till berättarfestivalen i Reading utanför London. Via Göteborg och Ljungby återvände väskan till Landskrona.
– Det är väldigt roligt att det fungerat så bra och att folk tyckt det varit så roligt. Vi kommer förmodligen att anordna en ny stafett. Fast då kanske vi ersätter väskan med ett usb-minne, säger Sven Hansson.
Väskans innehåll ska nu sammanställas till en skrift.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus