Andreas första i Anaheim
ISHOCKEY. Den före detta Lejonetspelaren Andreas Lilja har all anledning att vara glad. På måndagen gjorde han nämligen sitt första mål för sin nya klubb Anaheim när man besegrade Chicago med 2–1 inför 16 004 åskådare.
Andreas Lilja, som vann Stanley Cup med Detroit, drabbades förr säsongen av en allvarlig skada och var borta länge. Han fick inget nytt kontrakt med Detroit men kunde till slut hitta en ny arbetsgivare i Anaheim Ducks.
Totalt har det blivit 27 matcher för Anaheim denna säsong och i måndags kom äntligen första målet. Från högerbacksposition drog Andreas på ett rejält skott och hans lagkompisar såg till att det var rejält med trafik framför motståndarmålvakten.
Pucken letade sig in och Andreas firade glatt målet med sina lagkompisar. Trots en grym Chicagopress under större delen av matchen kunde Anaheim vinna med 2–1.
Andreas Lilja har nu totalt fyra poäng då han även svarat för tre målpassningar.
Totalt har den 35-årige Lilja spelat 505 matcher i NHL. Under sin karriär har det hittills blivit 16 mål och 62 målgivande passningar.
Under pågående säsong har Andreas Lilja agerat starkt defensivt. Han är näst bäste Anaheimspelare på att blockera skott. Totalt har det blivit 58 stycken. Han debuterade för Anaheim den 17 oktober mot Phoenix och kunde den 21 oktober göra sin första målgivande passning för laget mot Philadelphia.
Den 20 december spelade Andreas Lilja sin 500:e NHL-match när Anaheim mötet Boston. Andreas spelar i tröja nummer tre och har ett ettårigt kontrakt med Anaheim.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus