Häljarps sportklubb köper Tallstugan
Landskrona cykelklubb blir av med driftskostnaderna och Häljarps sportklubb får någonstans att vara. Och PRO i Häljarp drar en lättnadens suck. Tallstugan övergår i sportklubbens regi den 1 december.
Bildmaterial
Magnus Rothoff, Kenneth Wiktorin och Bo Karlsson i Häljarps SK:s styrelse är glada över att ha tagit över Tallstugan.
HÄLJARP. För bara några dagar sedan var det klart. Landskrona cykelklubb säljer Tallstugan till Häljarps sportklubb, som tar över den 1 december. För 395000 kronor får nu sportklubben lite utrymmen till sin egen verksamhet, plus att man ska fortsätta som cykelklubben gjort med att hyra ut till andra.
– Vi har ju huserat uppe på Plastgatan, men nu passade det bra att ta över, säger Kenneth Wiktorin, ordförande i Häljarps SK.
Tallstugans skick har den senaste tiden diskuterats en del, bland annat är där en del problem med mögel i källaren.
– Ja, men i övrigt är den i bra skick, även om det krävs en del renoveringar och åtgärder, bland annat när det gäller värmen. Vi ska rusta upp huset bit för bit, så fort vi har möjlighet till det.
Tankar finns på att utöka verksamheten, bland annat med bordtennis, vilket funnits i klubben redan innan. Men i övrigt är tanken att låta Tallstugan drivas som innan. Vilket får Anna-Greta Hultgren, ordförande i PRO Häljarp, att dra en lättnadens suck. För PRO-föreningen har, sedan Tallstugan lades ut till försäljning för en tid sedan, oroat sig för var medlemmarna i så fall skulle hålla till.
– Du kan tro det känns skönt nu, det är alla tider, nu vet vi var vi kan få lov att vara och behöver inte tänka på utrymmet. Vi är ju så många på våra möten, men nu löser det sig, säger Anna-Greta Hultgren.
Även Bo Karlsson, vice ordförande i Landskrona cykelklubb, är glad över försäljningen.
– Det känns skönt att ha blivit av med den, den har varit en kostnad för oss. Och vår verksamhet är rätt dålig nuförtiden, det är bara de gamla kvar. Den gången vi köpte den, 1998, så skulle vi använda den som tränings- och styrelselokal. Men när ungdomarna sviker är det inte mycket att göra, säger han.
Cykelklubben har själv använt Tallstugan till sina styrelsemöten, de sista åren.
– Vi får hyra in oss på andra lämpliga ställen där det går, det kan ju eventuellt bli på Tallstugan också.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus