Bouakaz fick rätt i tvist mot kommunen
Dammhagskolans tidigare rektor, Laïd Bouakaz, har vunnit en delseger i en tvist mot Landskrona stad. Rätten konstaterar att staden brutit mot anställningsskyddet, då han undanhölls rätten att söka en ny tjänst efter uppsägning.
Bildmaterial
Rektor Laïd Bouakaz, då han var en av två rektorer för Dammhagskolans högstadieklasser. Nu har han vunnit en delseger i rätten, i sin tvist mot kommunen.
LANDSKRONA. Laïd Bouakaz var rektor på Dammhagskolan från hösten 2008 till och med våren 2010. Det sista läsåret var han en av två rektorer för de högre årskurserna, men mot slutet flyttades hans tjänstgöring från skolan till Stadshuset.
Han menar han att han utsattes för etnisk och religiös diskriminering, av såväl arbetsgivaren kommunen, som två av facken. Detta påstående avvisade Diskrimineringsombudsmannen (DO) juni 2010 efter månader av utredning.
Bouakaz ansåg att hans ärende inte utretts objektivt och professionellt, och anmälde DO till JO, Justitieombudsmannen. JO såg dock inget som var klandervärt i utredningen.
Därför gick han ett steg till, och stämde Landskrona stad, på två punkter. Dels för brott mot lagen om anställningsskydd (Las), dels för brott mot diskrimineringslagen.
I fredags föll dom till Bouakaz fördel på den ena stämningspunkten: anställningsskyddet. Han hävdar att han skulle ha företrädesrätt till någon av de tre rektorstjänster som tillsattes 24 och 28 maj 2010. Han har dock inte kunnat göra anspråk på dem, eftersom han inte fått reda på det i tid; först 25 maj skickade kommunen iväg uppsägningsbrevet till honom.
Men brevet är daterat 11 maj, och borde enligt rätten ha skickats iväg redan då. Varför kommunen då hållit på brevet i två veckor har inte rätten fått någon förklaring till.
– Det var helt medvetet gjort. Det är skamligt och sorgligt, så som min klient har behandlats, säger hans advokat Iva Parizkova Ryggeståhl.
Därför menar tingsrätten att det är kommunens fel att Bouakaz inte kunnat göra anspråk på någon av rektorstjänsterna. Hans företrädesrätt gällde, enligt såväl lagen som kollektivavtalet.
– De försökte kringgå lagen, helt enkelt. Men jag tror på det svenska rättsväsendet, säger Laïd Bouakaz.
Den andra punkten i stämningen – diskrimineringen – har dock inte tagits upp i rätten än. Domslutet om återanställningsrätten var en så kallad mellandom, vilket innebär att den kommer att vara en del i det slutliga avgörandet i målet.
Men innan det kommer dit ska mellandomen fastställas. Det kan dröja om Landskrona stad överklagar mellandomen, vilket ska göras senast 3 februari. Där har kommunen inte tagit ställning, enligt Göran Dymling, PA-konsult på Landskrona stad, som för övrigt inte är redo att kommentera domen.
Först i det slutliga avgörandet tar rätten ställning till Laïd Bouakaz krav på skadestånd: 750 000 kronor i skadestånd för utebliven inkomst, samt ytterligare 150 000 kronor för att kränkningen upprepats.
– Han förtjänar ett skadestånd, och det borde höjas eftersom han enligt min uppfattning var diskriminerad hela vägen, från december 2009 tills han blev uppsagd, säger Iva Parizkova Ryggeståhl.
– Det handlar om principer. Om jag vinner utan att få en enda krona är jag ändå nöjd, säger Laïd Bouakaz, numera universitetslektor i pedagogik på Malmö högskola.









