Häljarpsborna får stå ut med gatukrångel ända fram till våren
Vattenledningsarbetet längs Landskronavägen i Häljarp får vila tills tjälen är borta. Vilket betyder att olägenheterna med dåliga trottoarer också fortsätter ett bra tag till.
HÄLJARP. Landskronavägen genom Häljarp avstängd för tung trafik från och med den 12/9-2011. Så står det på de orangefärgade skyltar som finns uppställda i anslutning till den aktuella vägen på flera ställen. Inget sluttadum är utsatt. Det är NSVA, Nordvästra Skånes Vatten och Avlopp, som sedan knappt fem månader jobbar med att lägga en ny vattenledning på en flera hundra meter lång sträcka mitt i Häljarp.
Från början var det tänkt att arbetet skulle pågå fram till årsskiftet. Men så har det alltså inte blivit. Istället får Häljarpsborna stå ut med att grävarbetena görs ytterligare några månader.
– Nu har vi frusit fast och kommer att avbryta på grund av tjälen. Så det är svårt att säga när vi blir färdiga med jobbet. Men ett par månader till behöver vi nog minst, säger Rolf Olofsson på NSVA.
Var det inte fel årstid att välja för denna typ av arbete?
– Vi påbörjade det innan det blev kallt och vi kunde inte börja innan vi fick klartecken från beställaren, alltså Landskrona stad, att vi kunde göra det.
Läsare har hört av sig och påpekat den usla kvaliteten på trottoarerna som blivit i samband med arbetena. På vissa ställen är de inte mer än en halvmeter breda, ytan är ojämn och gropig, kantstenar fattas. Svårigheterna att ta sig fram för vem som helst i allmänhet nu när det är halt, och människor som har svårigheter att gå och kanske använder rullstol, rollator eller kryckor, i synnerhet, är inte svåra att tänka sig.
– Vi har återställt trottoarerna så gott det går nu och så får vi vänta på att de ska komma igång med asfalteringen igen, det blir nog framåt vårkanten.
I den nu pågående etappen byts ledningen mellan Landskronavägen 5 och 43. Det är sedan tänkt att man ska lägga på ytterligare några hundra meter, så man når fram till Plastgatan. När det är färdigt har totalt drygt en kilometer ledning bytts.
Huruvida gångbanorna återställs bit för bit, eller man väljer att vänta tills allt är klart, kan inte Rolf Olofsson svara på.
– Nej, det vet jag inte. Det positiva man ändå kan se med detta är ju att vi har fått bort en del av den tunga trafiken ute i Häljarp, även om inte alla respekterar skyltarna.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus