Pensionären som plåtat andra pensionärer
Landskrona Posten har kollat in flera av de olika evenemang som stått på programmet under Äldreveckan, som avslutades på fredagen med dans i Folkets hus.
Men, vi är inte de enda som på olika sätt har förevigat arrangemanget. Jan-Erik Mattsson, 72-årig Landskronabo, har haft kameran i högsta hugg, på uppdrag av Anhörigcentrum.
Han har fotograferat mer eller mindre alltid.
– Det har jag gjort sedan jag var grabb, det kom igång mer på allvar när jag var en tolv, tretton år, berättar han.
Att han gärna ställer upp och fotograferar för Anhörigcentrum, som alltså står bakom Äldreveckan, är inte svårt att förstå. Han har varit en flitig besökare där under flera år.
– Jag förstod på våren 2002 att något hade hänt med min fru Gunnel. Allt blev svårare och svårare och läkarna konstaterade så småningom att hon led av Alzheimers sjukdom och hon fick diagnosen 2006. Då kom vi i kontakt med Anhörigcentrum. Vi har fått mycket backup och hjälp av dessa fantastiskt duktiga och engagerade tjejer!
Även när det inte är Äldreveckan i Landskrona, så brukar Jan-Erik Mattssons kamera få hänga med honom. Inte minst när han tar sina cykelturer och långpromenader. En av hans favoritrundor är att tidigt på morgonen cykla till campingen i Borstahusen. Där sätter han cykeln och vandrar vidare mot Hilleshögsdalar och vidare mot Sundvik.
Inte konstigt att han gillar att både bo i en stad vid vatten och att ta sina vandringar längs med havet. Havet har alltid haft en speciell plats i hans hjärta – när han gick i pension 2003 hade han arbetat som skeppsmäklare och fartygsagent i Landskrona hamn under femtio år.
Här får du ett axplock av Jan-Erik Mattsson bilder som han tagit de senaste dagarna!
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



