Mini-EM avslutade fotbollsskola
– Slå nu straffen som Ronaldo.
De goda råden haglade över de unga fotbollstalangerna på Örevångs Idrottsplats i Glumslöv när Glumslövs FF:s fotbollsskola avslutades på torsdagen.
Föräldrar, andra anhöriga och ledare pushade på tjejer och killar i de sista övningarna innan det vard ags för avslutningen.
– Det har varit mycket fina dagar, sa Jesper Nilsson, till vardags tränare för herrseniorerna i klubben. Det har varit tre dagar fyllda av seriös fotbollsträning även för de minsta men också med mycket fokus på att man ska vara en bra kompis.
– Vi försöker verkligen lägga mycket fokus på att man ska kunna berömma sina lagkamrater och stöta även när det går dåligt. Man ska ha förmågan att både vinna och förlora på ett bra sätt, säger Jesper medan han övervakar de sista matcherna i den lilla Mini-EM-turnering som spelades.
Eftersom det skulle vara bara fem spelare i varje lag blev det lite fler lag i det pågående EM-slutspelet. Totalt 24 lag gjorde upp på de små planerna och det var riktigt god stämning id e mixade lagen.
– Det har varit jättekul alla dagarna och vi har lärt oss massor av Sofia, säger Tindra Ekbladh och tittar beundrande på Sofia Wännerdahl, A-lagsspelare och F17-landslagstjej som normalt spelar i Borgeby.
– Att dribbla har varit det roligaste, tycker Carolina Danielsson och Amalia Bengtsson och Emma Ahlin håller med liksom kompisen Josefin Richter.
Samtliga tjejer spelar normalt i GFF:s ungdomslag.
Två killar som inte tyckte det varit riktigt lika kul var Thomas Bengtsson och Melker Nilsson. Thomas skadade sig i ljumsken under onsdagen medan Melker varit sjuk hela veckan.
– Man får nöja sig med att titta på och vara avundsjuk, sa Melker med en suck.
– Ja jag har ju varit med lite men i dag gick det inte, sa Thomas.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



