Slutserverat på Stjerneborg
Kaféet på Stjerneborg var inte lönsamt och Ventrafiken har beslutat sig för att stänga det.
Den som känner för att sitta ner och ta en smörgås under överfarten till Ven får numera välja fartyget Norreborg. Ventrafiken har bestämt sig för att ta bort kaféet på Stjerneborg.
– Det fanns ingen lönsamhet i det, lite på storhelgerna men inte annars. Kanske gjorde vi en felbedömning. Serveringen har legat två trappor upp och kanske går man inte upp dit, säger Kristina Pålsson, försäljningsansvarig på Ventrafiken.
Fikamöjligheterna på Stjerneborg utgörs framöver bara av två snacks- och dryckesautomater.
– Automaterna gör sitt jobb. Och vi har ju servering på Skeppsbron där man kan få kanelbullar och annat, säger Kristina Pålsson.
Att smörja kråset går däremot att göra på Norreborg. Sedan en månad tillbaka kan man få danska smörrebröd, röd pölse och andra smårätter ombord, liksom en "lille en" eller öl till maten.
Norreborg ersätts i augusti av den nya färjan Uraniborg med dubbelt så stor passagerarkapacitet och tilltagen servering.
Jeppe, som drivs av Ventrafikens dotterbolag Hven-trafikken och seglar mellan Landskrona och Köpenhamn serverar också danskinspirerad meny.
På reservfärjan Dumle finns ingen servering.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



