Närodlad och handrullad

LANDSKRONA Publicerad 1 augusti 2012 kl. 04:00 Uppdaterad 11 augusti 2012 kl. 11:01
  • Efter Ven-whisky och Landskronakaffe, lagom till 600-årsjubileet kan det även finnas en cigarr med smak av Landskrona. 700 tobaksplantor, en och halv meter höga, växer just nu till sig på Mikael Olssons odlingslott. I september väntas den första skörden och redan nästa år kan de handrullade cigarrerna finnas till försäljning.HD/NST Emil Langvad

  • Alla cigarrer, utom de tunnaste, består av tre delar: fyllmedel, inlaga, som är tobaken i centrum, ett omblad som håller ihop inlagan och det yttre täckbladet, som rullas runt ombladet.HD/NST Emil Langvad

  • När cigarren är rullad ska den helst lagras i tre månader innan man överhuvudtaget försöker röka den. I Mikael Olssons samling finns exemplar som är betydligt äldre än så.HD/NST Emil Langvad

  • Kvaliteten på tobaksbladen, och ännu viktigare hur de blandas, bestämmer cigarrens smak.HD/NST Emil Langvad

  • Cigarrer är en färskvara, de torkar lätt och ska helst förvaras i temperaturer på mellan 18–20 grader och i en särskild låda, en så kallad humidor.HD/NST Emil Langvad

  • Efter Ven-whisky och Landskronakaffe, lagom till 600-årsjubileet kan det även finnas en cigarr med smak av Landskrona. 700 tobaksplantor, en och halv meter höga, växer just nu till sig på Mikael Olssons odlingslott. I september väntas den första skörden och redan nästa år kan de handrullade cigarrerna finnas till försäljning.HD/NST Emil Langvad

  • Kvaliteten på tobaksbladen, och ännu viktigare hur de blandas, bestämmer cigarrens smak.HD/NST Emil Langvad

  • När cigarren är rullad ska den helst lagras i tre månader innan man överhuvudtaget försöker röka den. I Mikael Olssons samling finns exemplar som är betydligt äldre än så.HD/NST Emil Langvad

  • Cigarrer är en färskvara, de torkar lätt och ska helst förvaras i temperaturer på mellan 18–20 grader och i en särskild låda, en så kallad humidor.HD/NST Emil Langvad

700 tobaksplantor, en och halv meter höga, växer just nu till sig på en odlingslott strax utanför Landskrona. Den första skörden beräknas till september och redan nästa år, lagom till 600-årsjubileet, hoppas Mikael Olsson att de första Landskronacigarrerna ska finnas till försäljning.

Fram till 1940-talet odlades fortfarande tobak för kommersiellt bruk i Landskrona. Nya tobakssorter och metoder vid plantering, buntning och torkning testades på statens egna försöksodlingar Dösjebro. Här lagrades också tobaken innan den packades för vidare transport på järnvägen.

– Tobaksplantorna trivdes bra på de sandiga slätterna utanför Landskrona. Under några år producerades 300 ton tobak om året i Landskrona, berättar Mikael Olsson

Det var innan tobaksmonopolet delvis satte stopp för odlingen.

– Monopolet kontrollerade mängd och pris. För de mindre odlarna blev det inte längre lönsamt att sälja tobak till staten. När de statliga magasinen lades ner i mitten av 1940-talet upphörde odlingen nästan helt. Det var synd, jordarna kring Landskrona lämpade sig väldigt bra för tobaksodling, säger Mikael Olsson.

Framför honom på köksbordet ligger prassliga plastpåsar med torkade tobaksblad. Dominikanska republiken, står det på etiketten. Mikael Olssons intresse för cigarrer, tobaksodling och produktion väcktes när han rökte sin första cigarr för 20 år sedan. Idén om en webbaserad cigarrshop och att själv odla tobak i Landskrona föddes först långt senare när han blev pappaledig med sonen Nicko.

– Odlingen sköter sig nästan själv, det är torkningen och fermenteringen, jäsningen, av bladen som tar tid.

Han har även gett sig den på att han ska rulla sina egna cigarrer, därav alla bladen.

– Själva rullningen är en tidskrävande process som innefattar att bladen fuktas innan de fogas samman. Där har jag inte fått in snitsen ännu. Medan kvinnorna på Kuba rullar cigarrer på löpande band, får jag kämpa länge innan jag har en skaplig cigarr.

Cigarrer och tobaksblad köper han från återförsäljare i USA. Fröna som blir tobaksplantor på odlingslotten är svenska. Cigarrerna säljer han sedan i webshopen till kunder över hela Sverige. Han provröker alltid cigarrerna innan han tar in ett nytt märke genom att beställa ett prov från fabriken. Det var just en sådan provcigarr som fastnade i tullen och levererades till hemmet i Landskrona först flera veckor sedan, knäckt på mitten och invirad i tullens gula tejp.

– Tyvärr gick cigarren inte att röka, men jag fick i alla fall ersättning från Tullverket.

Precis som vin förändras cigarrens smak och blir bättre med tiden, berättar Mikael Olsson. Helst ska cigarrerna lagras i minst fem år, bäst smak har de efter 10–15 år.

– En god cigarr är ungefär som ett gott vin. Smakerna i tobaksbladen ska gifta sig med varandra. Och precis som vinet blir de bara bättre med åren.

Precis som druvorna tar smaken av jorden där vinrankorna växer, förändras tobakssmaken av jordmånen.

– Det är där odlingen kommer in. Jag vill ta fram en cigarr som är typisk för Landskrona.

Men det dröjer. Först i september räknar han med att kunna skörda den första tobaken. Lagom till Landskronas 600-årsjubileum ska den första handrullade cigarren från Landskrona finnas till försäljning.

Katarina Höije
042-489 92 49

Textförstoring

Dela

Tobaksodling i Skåen

Tobaksodling har tradition i Sverige och Skåne sedan 1600-talet.

I början av 1720-talet ökade odlingen i omfattning eftersom staten strävade efter att göra Sverige självförsörjande.

I Skåne koncentrerades odlingen till områden med sandiga, lätta jordar, typiska för Kristianstadslätten och kring Landskrona.

Piptobak, snus och handrullade cigarrer tillverkades och såldes lokalt under 1800-talets senare del och fram till dess att det statliga Tobaksmonopolet bildades 1915.

Den småskaliga cigarr- och snustillverkningen köptes då upp av monopolet, och därefter kunde odlarna endast sälja sin tobak dit.

I slutet av 1910-talet lät Tobaksmonopolet bygga fyra mottagningsmagasin, så kallade monopolbyggnader, i Dösjebro, Åhus, Rinkaby och Fjälkinge.

Nya tobakssorter och metoder vid plantering, buntning och torkning testades på försöksodlingar i bland annat Dösjebro.

Därefter minskade odlandet, en följd av den ökande importen av utländsk tobak som höll högre kvalité. Minskningen berodde även på att Tobaksmonopolet ensamt reglerade kvantiteter och prissättning.

1946 lades Tobaksmonopolets magasin i Dösjebro ned.

Den sista tobaken för kommersiellt bruk skördades 1964 i Åhus.

Kommentarer

Landskrona