Poliser fick matrast först på övertid
Två polispatruller tvingades arbeta hela passet på drygt nio timmar utan matrast. Kvällsmaten blev nattmat, och sedan väntade ytterligare tre timmars övertidsarbete. Nu har poliserna skrivit en tillbudsanmälan där de klagar över överbelastning och polisbrist.
Tillförordnade närpolischefen i Landskrona, Anneli Manelli, ser allvarligt på händelsen, och tycker att det är bra att poliserna har fäst den på pränt.
– Det är väldigt olyckligt när det blir så här. Poliserna ska ha måltidsuppehåll på sina arbetspass, och det är upp till arbetsledningen att se till så att de bereds möjlighet till det, säger hon.
De klagande polisernas arbetspass började halv två på eftermiddagen och skulle avslutas strax före klockan elva på kvällen. Men inte nog med att de inte hann sätta sig ned och äta någonting förrän efter elva på kvällen, de nödgades dessutom arbeta till klockan två på natten för att skriva in anmälningar och förhör.
I sin tillbudsanmälan klagar de över brist på polispatruller, överbelastning samt kräver att arbetsgivaren slutar att dra ned på resurser under sommaren.
Den ekvationen tror Anneli Manelli dock blir synnerligen svårlöst. Poliser har samma semesterrätt som alla andra, men kan till skillnad från många andra yrkesgrupper inte ersättas med vikarier. Under sommarmånaderna juni, juli och augusti decimeras styrkorna med 34 procent enbart på grund av semesteruttag.
– Sedan kan ju andra omständigheter göra att det blir ännu färre i tjänst, till exempel att någon blir sjuk. Vi har också några som är föräldralediga, och någon som är gravid och har inre tjänst, säger hon.
Hon talar också om att man under sommaren drar ned på närpolisverksamheten till ett absolut minimum.
– Så vi får helt enkelt hjälpas åt på alla håll, och se till så att ingen ska behöva gå ett helt pass utan måltidsuppehåll.
– Vårt problem är ju detsamma som med allt blåljus, det är händelsestyrd verksamhet. Ett sätt är för länskommunikationscentralen att omdirigera patruller när man märker att det är särskilt hårt tryck på ett ställe, säger hon.
Poliserna som skrivit tillbudsanmälan anger brist på polispatruller som en av orsakerna bakom maratonpasset. Men att det generellt sett skulle råda brist på poliser vill Anneli Manelli inte hålla med om.
– Vi skulle kunnat haft hur många poliser som helst, vi skulle ändå haft fullt upp. Och visst skulle väl jag vilja ha fler poliser.
– Men jag tycker ändå att vi fått bättre resurser på senare tid och fått bättre möjligheter att arbeta brottsförebyggande. Nu får vi arbeta med de resurserna vi har och göra omfördelningar utefter hur verkligheten ser ut, säger hon.
Hon säger sig också ha full förståelse för att de båda patrullerna skrivit en tillbudsanmälan, och tycker det är bra att ha ett sådant dokument med sig i diskussionerna om organisation och bemanning.
– Nu ska vi i arbetsledningen tillsammans med länskommunikationscentralen försöka se hur vi kan lösa problemen, säger hon.
Men hon tror inte att det går att helförsäkra sig mot att liknande situationer uppstår i framtiden.
– Det ligger ju i själva arbetets natur, vi kommer alltid att ha toppar och dalar. Men det är bra att diskussionen är igång, och med en tillbudsanmälan som denna blir det mer kraft bakom den, säger Anneli Manelli.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



