Operagästspel på Landskrona teater
Malmöbaserade Operafabriken avslutar sin sommarturné i Landskrona, och ger Vincenzo Bellinis "Romeo och Julia" på Landskrona Teater söndagen den 19 augusti.
"Romeo och Julia", med originaltiteln "I Capuleti e i Montecchi" av Vincenzo Bellini är en lyrisk tragedi baserad på Bandellos myt som senare inspirerade William Shakespeare. När operan hade premiär 1830 blev den en stor succé. Men trots att den har blivit klassad som en av världens 20 vackraste operor har den blivit nära nog bortglömd.
Operafabrikens föreställning har hämtat inspiration från Verona, där den ursprungliga myten utspelades, och spelas i klassiska kostymer. Sångarna ackompanjeras av pianisten Akane Kusakabe. Julia sjungs av Frida Thor Bergström och Romeo av Leena Malkki och för regin svarar Henrik Andersson, som även är skådespelare och körsångare i operan.
Föreställningen ges på italienska med en skådespelare som berättar historien på svenska.
Operafabriken är en Malmöbaserad ideell förening och en fristående teatergrupp som producerar sommaroperor. Gruppen arbetar för att återuppliva operans själ och sprida det levande och passionerade budskapet i opera till alla generationer.
En viktig del i arbetet är att ge professionella sångare och musiker jobbmöjligheter och en plattform för en karriär. Förhoppningen är också att nytt blod och små produktioner i hela landet ska skapa de mänskliga och åtkomliga formaten för att uppmuntra förstagångsbesökare till operans värld.
Operafabriken turnerar i samarbete med bland andra Region Halland, Landskrona kommun, Sommarmusik på Näset och Musik i Blekinge.
Föreställningen på Landskrona Teater den 19 augusti börjar klockan 17.00.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.



