Fina toner från flotten på sjön

SVALÖV Publicerad 16 augusti 2012 kl. 22:02 Uppdaterad 17 augusti 2012 kl. 14:03

Sjön låg spegelblank och publiken var knäpptyst, små ljusprickar från de tända marschallerna syntes längs sjöns strandkanter. På torsdagen var det äntligen dags för Odensjökonserternas premiärkväll och tjugoårsjubileum.

  • Odensjökonserternas huvudartister sitter i samma båt. Kalle Moraues ror Sanna Nielsen över Odensjön. Det är första gången någon artist ror själv ut till konsertflotten.HD/NST Johan Persson

  • Gunvor Andersson, Evy Rangbo och Ruth Crawford var tidigt ute för att få en så bra plats som möjligt inför torsdagens konsert vid Odensjön. De är vana besökare, men i år fick de inte sin vanliga plats, utan fick nöja sig med en lite längre bort.HD/NST Johan Persson

  • Karin Rydheimer och Agnetha Anderberg har varit vid Odensjön många gånger, men aldrig på konsert. "Jag har hört mycket gott och att det ska vara fantastiskt. Jag menar, kolla runt omkring, det kan inte bli dåligt", säger Karin Rydheimer. Deras sällskap på tio personer har kommit från trakterna kring Lund.HD/NST Johan Persson

  • Henrik Lindvall gillar trumpetproffset Magnus Johansson, en av årets konsertartister. Han har satt sig till ro med familjen i backen och käkar baguetter och dricker läsk. "Det är lite stenigt, men det får vi ta", säger han. Till vänster syns Malin Lindvall och bakom dem Mikael och Camilla Blomberg samt Roland Olofsson.HD/NST Johan Persson

Många var tidigt ute för att få en så bra placering som det bara går. Ett par timmar innan konserten börjar är det fullt med folk runt Odensjön.

Längst framme vid strandkanten sitter tre väninnor som varit på plats sedan halv fyra.

– Vi sitter nära kanten, men vår vanliga plats var faktiskt upptagen, säger Ruth Crawford.

Hon, Gunvor Andersson och Evy Rangbo hör till konserternas stammisar. För Gunvor och Ruth är det trettonde gången, Evy har kommit med lite nu på slutet.

– Här är så fint, det är miljön och artisterna som lockar, säger Gunvor Andersson.

I år firar Kultur i Natur-konserterna tjugoårsjubileum och årets huvudartister är Kalle Moraeus och Sanna Nielsen, två välkända ansikten. Biljettpriset har blivit något dyrare. Men det är inget som hindrar publiken från att strömma till. De 2 700 biljetterna som släpptes i början på maj sålde slut snabbt.

– Jag körde och hämtade biljetter direkt när de släpptes. Om det är värt det? Ja absolut, säger Ruth Crawford.

Lars-Eric Carlsson, en av arrangörerna från Röstångas turist- och hembygdsförening, är inte särskilt nervös på premiäraftonen.

– Första kvällen kör man in sig på, sen blir det alltid några förändringar, men det är inget som publiken märker, säger han.

Innan konserterna börjar går Peter Andersson och Madaroarna runt och värmer upp publiken med sång och gitarr och låtar som Dancing Queen.

Men sen lägger sig lugnet över åskådarna. Kristina Backe har precis sjungit och spelat på sin gitarr när det var Göran Söllschers tur att äntra flotten mitt i sjön. Han inledde, på flinka och rytmiska fingrar, med att spela Beatles-låtar på sin gitarr. Publiken blir knäpptyst. Och nog blir det stämningsfullt kring Odensjön en augustikväll.

Konserterna fortsätter på fredag och på lördag och de som ska gå har sannolikt en minnesvärd upplevelse framför sig. Men som sagt, biljetterna är sedan länge slutsålda.

Sofie Karlberg

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Landskrona