Kameror har gett polisen blodad tand

Landskrona Publicerad 20 september 2012 kl. 17:30 Uppdaterad 20 september 2012 kl. 18:01

Till helgen plockar polisen ner kamerorna på Saluhallstorget. "Det är definitivt ett instrument som vi både kan och vill använda igen", säger Jörgen Petersson.

Det har gått en månad sedan polisen satte upp kameror runt Saluhallstorget efter en rad stökigheter med bland annat bilbränder. En månad är också maxtid för hur länge de tillfälliga kamerorna får sitta uppe. Till helgen plockas de därför ner.

– Vi har plockat ut material till mer än en förundersökning. Vi har granskat bilder till åtminstone tre. Det är saker som hänt både på torget och däromkring, säger Jörgen Petersson, stationschef vid polisen i Landskrona.

Närmare än så vill han inte precisera vilken hjälp polisen har haft av kamerorna. Än så länge har de inte medfört att någon lagförts för något brott.

– Förhoppningsvis har det haft en brottsförebyggande effekt också, säger han.

För att placera permanent kameraövervakning krävs tillstånd från länsstyrelsen. Något sådant har inte varit aktuellt för polisen i Landskrona att söka för Saluhallstorget.

– När vi tittade på det med bland annat vår jurist fann vi inte riktigt att de kriterier som finns är uppfyllda så att vi skulle få ett positivt svar på ansökan.

Och för att påbörja ytterligare en 30-dagarsperiod krävs ytterligare brottslighet på platsen som motiverar ny övervakning.

Jörgen Petersson summerar kameraövervakningen som en framgång. Framför allt har polisen lärt sig att det går att få upp kamerorna snabbt när det behövs.

– Det är definitivt ett instrument som vi både kan och vill använda igen. Förmodligen kommer vi att använda det igen.

I nuläget finns inga konkreta planer på övervakning av någon annan plats i Landskrona.

Patrik Pettersson
0418-49 65 58

Textförstoring

Dela

Fakta Kameraövervakning

Kameraövervakning regleras i "lag om allmän kameraövervakning".

6 §: "Tillstånd till allmän kameraövervakning skall meddelas om intresset av sådan övervakning väger tyngre än den enskildes intresse av att inte bli övervakad. Vid bedömningen av intresset av allmän kameraövervakning skall särskilt beaktas om övervakningen behövs för att förebygga brott, förhindra olyckor eller därmed jämförliga ändamål. Vid bedömningen av den enskildes intresse av att inte bli övervakad skall särskilt beaktas hur övervakningen skall utföras och vilket område som skall övervakas."

9 §: "En polismyndighet får bedriva allmän kameraövervakning utan tillstånd, om det av särskild anledning finns risk för att allvarlig brottslighet som innebär fara för liv eller hälsa eller för omfattande förstörelse av egendom kommer att utövas på en viss plats och syftet med övervakningen är att förebygga eller förhindra brott."

10 §: "Allmän kameraövervakning enligt 8 eller 9 § får ske under högst en månad utan att ansökan om tillstånd givits in till länsstyrelsen. Om ansökan gjorts inom en månad får övervakningen bedrivas utan tillstånd även till dess att länsstyrelsen har prövat ansökningen."

Läs mer

Kommentarer

Landskrona