Kris-utredning står still
Utredningen av den misstänkta svindlingen av Kris i Landskrona står still.
– Vi får inte in de uppgifter vi behöver, säger Mats Eliasson, förundersökningsledare vid polisen.
I början av året polisanmäldes två tidigare styrelseledamöter i Kris, kriminellas revansch i samhället, för förskingring. En effekt av det misstänkta svindleriet på kring 30 000 kronor blev att Kris lade ner sin verksamhet i Landskrona.
Men sedan anmälan kom in till polisen har inte mycket hänt. Nu väntar utredarna på ekonomiskt underlag från föreningen.
– Vi har begärt in handlingar vid flera tillfällen men inte fått något. Vi har tryckt på, men kommer inte vidare. I nuläget saknar vid relevant information, säger Mats Eliasson och fortsätter:
– Med tanke på att vi inte har fått de handlingar vi önskar så har ingen delgivits misstanke.
Mats Eliasson anser att misstänkt ekonomisk brottslighet i föreningar i vissa fall kan vara svårare att utreda jämfört med liknande brott i företag.
– Föreningar är speciella att utreda, det brukar inte vara uppstyrt. I tidigare utredningar jag har gjort på föreningar har det varit svårt att få fram vem som är ansvarig och hur pengar och redovisning har skötts. Reglerna kring föreningar är många gånger mer flytande.



