Dålig inomhusmiljö irriterar poliser

Landskrona Publicerad 29 oktober 2012 kl. 04:00
  • Just nu genomförs en efterlängtad renovering av polishuset i Landskrona. Den ska förbättra arbetsmiljön för poliserna.HD/NST Fredrik Johansson

  • Anneli Manelli, närpolischef, visar var bostadsinbrottsgruppen ska sitta i framtiden. Men först ska lokalerna användas av befintlig personal under renoveringen.HD/NST Fredrik Johansson

  • På bottenvåningen renoveras lokaler som tidigare tillhörde Rådstugans familjecentral.HD/NST Fredrik Johansson

  • Det här mötesrummet var först ut med nya fönster och syllar. Här hittades mögel i väggarna.HD/NST Fredrik Johansson

  • De två lokaler som polisen nu tar över hörde till polisen från början, men har använts av kommunen när poliserna blev färre.HD/NST Fredrik Johansson

  • Anneli Manelli, närpolischef.HD/NST Fredrik Johansson

Sedan årsskiftet har 59 brister eller tillbud på arbetsplatsen anmälts vid Landskronapolisen. Flest är anmälningarna om dålig inomhusmiljö.

Att granska tillbudsrapporter och skadeanmälningar ger en dyster bild av Landskronapolisen. Här saknar utredarna datorskärmar, en nödutgång är obrukbar, avloppsrören springer läck och ett stort antal poliser har huvudvärk och allergi till följd av de mögliga lokalerna. Det låter kort och gott som rena kaoset.

Polisen har ett datorbaserat system för att hantera tillbud och skador. Sedan årsskiftet och fram till slutet av september har polismyndighetens anställda i Landskrona gjort 59 anmälningar i detta system.

Anmälningarna rör allt från skavsår på tår och muskelsträckningar under övning till mer allvarliga saker som hot, stenkastning och våld.

Av de 59 anmälningar som hittills har gjorts i år rör 11 större eller mindre skador som polismännen har orsakat sig själva i sitt arbete eller som andra har orsakat dem.

Men det är inte skadorna eller de ömmande tårna som sticker ut i statistiken.

Det enskilt största problemet för polismännen i Landskrona – enligt Lisa-anmälningarna – är arbetsmiljön i polishuset.

17 av anmälningarna handlar om problem som uppstod den 22 mars när ett avloppsrör i källaren sprang läck och dränkte skyddsutrustning i urin och avföring. Av dessa anmälningar framgår att läckaget knappast kom som en överraskning, då flera anmälare menar att lokalerna är bristfälligt underhållna.

Förutom dessa 17 anmälningar efter avloppsläckan finns ytterligare åtta som direkt rör den dåliga arbetsmiljön. Det handlar bland annat om stopp i avlopp, mögellukt och flugor.

Flera anmälare har ständig huvudvärk, kliande och rinnande ögon och enligt anmälarna har flera polismän begärt att få jobba i andra lokaler. Vissa rum ska enligt anmälarna ha varit avstängda under längre perioder på grund av mögel.

Enligt närpolischef Anneli Manelli är det två anställda som har kontaktat företagshälsovården med problem som skulle kunna härledas till den dåliga inomhusmiljön i polishuset. Det handlar om en utredare och en polisman i yttre tjänst.

För ingen av dessa har allergisymptomen kunnat kopplas till just den dåliga inomhusmiljön. De har fått mediciner och utredaren ska ha blivit tillfrågad om att byta arbetsrum, men tackat nej. Ingen av dem ska ha varit sjukskriven, men åtminstone utredaren ska ha använt sin flextid för att gå hem tidigare när symptomen blivit för svåra.

I en enkät som gjordes av skyddsombudet svarade flera anställda att de upplever problem som de tror beror på byggnaden.

Patrik Pettersson
0418-49 65 58

Textförstoring

Dela

Exempel på

Påkörd av moped

14 september: Polisman blir påkörd av två unga män på moped vid inbrottslarm på Koppargården och åker till sjukhus med lindriga skador.

Högljudd bältesvarnare

19 augusti: När en patrull kör en våldsam person i polisbil måste en av polismännen knäppa av sitt bälte och hålla fast personen. Resten av färden tjuter bältesvarnaren så högt att radiokommunikationen med ledningscentralen överröstas.

Pyroteknik mot polis

15 augusti: En person slänger en fyrverkeripjäs eller en smällare mot en polisman. Den hamnar under en bil fem meter från polismannen, vars öra börjar tjuta.

Karnevalsproblem

14 juli: Under Landskronakarnevalen har en polisman svårt att höra vad som sägs på kommunikationsradion eftersom ljudnivån runtomkring är hög. Samtidigt är det för trångt för att kontinuerligt justera volymnivån.

Ingen matrast

11 juli: Två patruller som börjar jobba 13.30 får inte tid att äta förrän klockan 23. Därefter fortsätter arbetspasset till 02. Enligt tillbudsanmälan beror situationen på sämre sommarbemanning.

Avloppsläckage

22 mars: En avloppsledning springer läck och dränker polishusets källare med urin och avföring. Hjälmar, skyddsvästar och gasmasker blir obrukbara och måste skickas iväg på sanering. Personalen gör en massiv anmälningsinsats och påpekar samtidigt de ständiga problemen med mögel, flugor, dålig luft som orsakar hudirritationer, kliande ögon, rinnande näsor och trötthet.

För stort vapen

19 mars: En polisman lämnar sitt vapen till service och får ett för stort till låns. Det passar inte i hölstret och polismannen kan inte jobba i yttre tjänst.

Oöppningsbar nödutgång

23 februari: En dörr till arrestlokalen, tillika nödutgång, går ej att öppna då låset har fastnat. Ena dagen lossnar det med hjälp av en välriktad spark. Andra dagen tar det tre sparkar.

Fakta Arbetsmiljöproblem

Sedan årsskiftet har 59 anmälningar om tillbud eller skador gjorts av Landskronapolisen.

Av dessa handlar 36 om brister i polishusets lokaler eller i polisens utrustning. 17 av dessa är en direkt följd av avloppsläckaget.

9 anmälningar rör hot, spott, stenkastning, smällare eller liknande angrepp mot polismännen.

5 anmälningar rör självförvållade skador, som sträckta muskler och skador vid utbildningstillfällen.

3 anmälningar rör situationer där polisen utsatts för våld.

2 anmälningar rör bristande bemanning.

1 rör personskada som uppstått i samband med polisingripande.

1 rör problem med kommunikationsradion.

2 anmälningar rör brister i arbetsmiljön i häktets förhörsrum i Helsingborg.

Läs mer

Kommentarer

Landskrona