21-åring åtalas för grovt rån mot tobaksaffär
Nu åtalas en 21-årig man från Landskrona för det grova rånet mot Danielas spel- och tobaksbutik i slutet av maj.
Det var den 24 maj som två maskerade män klev in i butiken strax efter 12-tiden. De hotade personalen och riktade också ett pistolliknande föremål mot halsen på en av ägarna. De ska också ha riktat skjutvapnet mot de kunder som befann sig i butiken.
Männen tvingade till sig cigaretter, lotter och kontanter till ett sammanlagt värde om drygt 51 000 kronor.
Därefter sprang de därifrån till fots. Ett vittne såg hur de hoppade in i en personbil varpå de försvann från platsen.
Förutom den nu åtalade 21-åringen har en 19-åring förekommit i utredningen. Han anhölls samma dag som rånet men släpptes tre dagar senare.
Enligt kammaråklagare Carolina Diaz Bernal vid Helsingborgs åklagarkammare kan det även ha rört sig om en tredje person, som var behjälplig med att stå beredd och köra iväg med bilen. Denna person är dock okänd.
– Det är bara 21-åringen som åtalas, säger Diaz Bernal.
Rånet var det då fjärde i ordningen för butiken. Det betecknas som grovt, just eftersom det förekom skjutvapen som dessutom riktades mot obeväpnade personer.
Huvudförhandlingen är utsatt till två dagar och första dagen är på måndag.



