Lördag 20 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 18 mars 2005 kl. 04:13

Angiveri motverkas genom bättre koll

Håller vi på att bli ett folk av angivare? Som i forna DDR där den ena halvan av befolkningen spionerade på den andra? Naturligtvis inte. Men det har otvivelaktigt hänt någon på djupet i folksjälen.



INBLICK. I takt med att slagkraftiga samhällskritiska program som Uppdrag granskning lyft fram bedrägeri som ett nationellt problem har anonyma anmälningar om bidragsfusk ökat drastiskt.
Uppenbarligen finns det en växande irritation över det man uppfattar som loj inställning till kontrollfunktioner av gemensamma trygghetssystem. Den som tidigare inte kunde tänka sig att bli en hemlig angivare blir till slut förbannad, lyfter luren och ringer den aktuella myndigheten.
— Pssst... Jag vill att ni tittar på det här...

Anonymt meddelas sålunda att den förtidspensionerade men i övrigt pigge grannen jobbar svart. Debatten om fusket har mest handlat om att man arbetar trots att man är sjukskriven eller får pension för att man inte kan arbeta. Det går ju också att hitta på skador och sjukdomar. Eller grovt överdriva. Man kan också uppge felaktiga inkomster och därigenom få ut mer än man ska. Eller hålla liv i en död släkting som man officiellt sköter i hemmet.
Men man kan också ha helt klara papper och bli utsatt för förnedrande behandling efter ett illasinnat tips. Grannsämjan är då över, garanterat.

En intressant bieffekt av att kontrollapparaten ändå börjar röra på sig, är att en del i förebyggande syfte anger sig själva. Man ringer till försäkringskassan och meddelar något överraskande att de inte längre vill ha ersättning. Risken att åka fast har alltså ökat. Och det som tidigare var omöjligt, sker dagligen. Register samkörs och politiker och myndigheter aviserar hårdare tag. Tillkommer dessutom dessa högst privata initiativ på området.

Socialminister Berit Andnor vill inte ha ett samhälle som bygger på angiveri. Det är ett förfärligt samhälle, säger hon.
Det är lätt att hålla med om det.
Men vem var först, hönan eller ägget i det här fallet? Diskret information till berörda myndigheter tycks först ha tagit fart rejält när man äntligen talade klarspråk om problemet som kostar samhället miljardbelopp. Och ska man som god medborgare inte anmäla ett uppenbart bedrägeri?

För inte så länge sedan fick en politiker löpa gatlopp bara för en antydan om att fusk kunde förekomma. Kristdemokraten Alf Svensson, annars inte känd som tvivlare, framhöll att det var något konstigt med den snabbt ökande sjukfrånvaron i ett fysiskt tämligen friskt samhälle. Det fick han omedelbart på pälsen för.
—Förstår Alf Svensson vilket hån det är mot sjuka människor att framställa dem som fifflare, dundrade exempelvis LO:s Wanja Lundby-Wedin.

Men nu är det annat ljud i skällan. Men om Berit Andnor, precis som de allra flesta av oss, på allvar vill ta avstånd från angiveri, finns det bara ett effektivt motgift:
Nämligen att myndigheterna blir betydligt bättre på att avslöja fusket.
Då behöver medborgarna inte kliva in i angivarrollen och samhällsklimatet undgår att förgiftas av misstänksamhet och missunnsamhet.

Stephan Wagner


Nyhetsrubriker

hd.se/sport

ÖVK förlorade första semin

Volleyboll 18:43 ÖVK förlorade den första semifinalen i tre raka set. Linköpings serve och block avgjorde föreställningen.
Läs mer

Relaterat material

597-åring firades i regnet

Landskrona 18:11 Trots regnet letade sig Landskronaborna ner till tårtkalaset på Kasernplan. Landskrona fyllde inte jämnt men det är ju inte varje dag man får möjligheten att fira en 597-årings födelsedag. Läs mer

Kamp på fullt allvar

ÄNGELHOLM 18:24 Segerjubel men också besvikna förlorare. På lördagen vägdes brottarna in för att göra upp i den årliga Lergökakampen. Läs mer

webb-TV

"Jag tycker vi är det bästa laget i serien"

WEBB-TV/ISHOCKEY 15:49 På söndag är det premiär för kvalserien i ishockey och för Röglefansen är det det femte året de får se sitt lag i kampen om de två elitserieplatserna. Mikael Gath som är veteran i sammanhanget känner sig dock lugn inför de stundande drabbningarna.
Till inslaget

Relaterat material

Hjälp i släktjakten

BÅSTAD 18:08 Detektivarbetet är i full gång. Framför datorskärmarna i kommunhuset får nyfikna hjälp av medlemmar ur Bjäre släktring att utforska sina rötter. Läs mer

hd.se/sport

Brynäs vann i förlängning

Ishockey 18:51 Brynäs skakade liv i kvartsfinalserien mot Djurgården. Jonathan Granström blev matchvinnare sedan han avgjort i förlängningen fram till Brynässeger med 2—1. Därmed är matchserien utjämnad.
Läs mer

Relaterat material

Sydkoreansk make förbjuds i Kambodja

Phnom Penh 18:49 Kambodja har infört ett tillfälligt förbud mot giftermål mellan kambodjanska kvinnor och män från Sydkorea. Skälet är att man vill stoppa människohandel.
Läs mer

Ljuset slår tillbaka

Stockholm 15:18 Vårkänslor? Knappast när vintern så envist vägrar släppa taget. Men förlora inte hoppet, från och med idag lördag, tar ljuset över och slår tillbaka mörkret. Vårdagjämningen är startskottet för vårens alla fest- och helgdagar.
Läs mer

Relaterat material

Hedins krockade med turnébussen

ÖRNSKÖLDSVIK 17:55 Det NV-skånska dansbandet Hedins har krockat med sin turnébuss. Olyckan skedde i Örnsköldsvik vid 14-tiden på lördagen. Bussen är förstörd, men inga allvarligare skador är rapporterade. Läs mer

hd.se/sport

Andra raka oavgjorda för BoIS

Fotboll 17:22 Oavgjort gånger två. Det blev resultatet av BoIS matcher mot Jönköping Södra nere på Cypern. Plus ännu en skada. Läs mer

Relaterat material

Vad tycker du om hundbajsproblemen?

HELSINGBORG 16:24 Karin Finnman, med bajspåse bunden i kopplet, Tågaborg är en av flera hundägare som märkt att det slarvas med att plocka upp efter de fyrbenta vännerna.
— Det ligger hundbajs hela vägen från Tågaborg in i Vikingsbergsparken.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 26 kommentarer

hd.se/sport

AIK mållöst efter två omgångar

Fotboll 18:04 Två poäng av sex möjliga och inte ett mål på 180 spelade minuter. Dessutom Sebastian Eguren och Kenny Pavey utvisade i 0—0-matchen mot Brommapojkarna. Det är inte mycket som stämmer hos svenska mästarna AIK.
Läs mer

Relaterat material

S vill ta pengar från starka skolor till de svaga

Helsingborg 16:45 Ta pengar från välmående skolor och ge till de svagare. Anställ fler inom äldreomsorgen. Så vill S göra om de vinner valet i höst. Men hur de ska få råd till allt har de inga svar på i dag. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

hd.se/sport

ÄFF tog sin andra seger

Fotboll 16:45 Superettanlaget Ängelholms FF saknade många spelare men lyckades ändå vinna helt rättvist i träningsmatchen mot Limhamn/Bunkeflo. ÄFF vann med 2–1 (1–1) efter ganska stort spelövertag på en blöt och hal konstgräsplan ute på Valhall Park.
Läs mer

Relaterat material

Hells Angels startar ungdomsklubb

KÖPENHAMN 15:31 Det kriminella mc-gänget Hells Angels i Danmark vill nu försäkra sig om återväxten. På lördagen lanserade man stödklubben Viking Defence League som är inriktad på de helt unga, de under 18 år.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 10 kommentarer

"Synd att det skulle sluta så här"

Innebandy 19:05 En levererande skyttekung räckte inte. Läs mer

Jublande Jim bakom Warbergs vändning

Innebandy 19:05 Slutspelsäventyret är över för FCH. Läs mer

Dominant AIK mästare på Studenternas

Bandy 19:05 Det blev AIK som fick lyfta SM-bucklan på Studenternas. Läs mer

Andra raka sudden-segern för HV 71

Jönköping 19:03 Även andra kvartsfinalen mellan HV 71 och Timrå slutade 3—2 till Jönköpingslaget. Läs mer

Risk för strejk i handeln i påsk

Stockholm 18:44 Förhandlingarna mellan Handelsanställdas förbund och arbetsgivarparten Svensk Handel har strandat, uppger Handelsanställdas förbud. Läs mer


Aktuellt i Ledare

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Patrik Lundberg 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar

Sven-Åke Olofsson | e-post
Ingrid Runsten | e-post
Jan-Olof Asp | e-post
Lotta Hördin | e-post

Helsingborgs Dagblad med editionerna Nordvästra Skånes Tidningar och Landskrona Posten är en oavhängig tidning...Läs mer



» Läs mer om Läsarnyheter


Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna från NV-Skåne direkt i ditt flöde

Gatorna svämmar över av hundbajs. Vad ska man göra åt det?

Lördagens helgbilaga ägnar vi åt livet på landet. Vi berättar om vårsådd och djurhållning, om elever som pluggar på naturbruksprogrammet och om bönders kärlek.
Läs mer

Amanda Jenssen har spelat på The Tivoli. HD:s Hannes Grönberg var där.Läs mer

Det blev Willy Björkman som åkte ut i semifinalen i "Let's dance" under fredagskvällen. Juryn jublade och själv var Willy lättad över utslagningen.Läs mer

Var med i hd.se:s tävling och vinn biljetter till Rögles hemmamatcher i kvalserien.Läs mer

En levererande skyttekung räckte inte. Daniel Johnsson fick inte knäppa Warberg på näsan och framtiden är nu osäker för FCH-stjärnan.Läs mer

Vart fjärde år tar Lundakarnevalen över studentstadens gator. Det är lika säkert som amen i kyrkan och i år är det dags igen. City har träffat campusstudenten Evelina Lundell som är en av 5 000 ideella krafter.Läs mer

Hd.se reder ut begreppen. Kommer Rögle klara pressen, hur ser sportchefen på ännu en nervkittlande kvalserie och vilka lag kommer att slåss om segern.Läs mer

"Kvinnor pratar aldrig grillning överhuvudtaget. De suckar mest."Läs mer

Det blir mycket fläkt av Melodifestival på årets Landskronakarneval.Läs mer

Ramus Lindgren tränade under fredags förmiddagen med HIF:s A-lag. "HIF är ett lag jag kan tänka mig att spela i", säger han.Läs mer

Nu står det klart. Det blir ett tungviktsmöte redan i kvartsfinalen i Champions League när Zlatan Ibrahimovics Barcelona möter Arsenal.
Läs mer

Tiden som flyktingar blir allt längre för öringarna som flyttades undan tunnelbygget i Hallandsåsen. Någon återflytt av vuxna fiskar är inte aktuell förrän efter sommaren.Läs mer

"Här är det lätt att bli förvirrad som bilförare. Skall jag till höger eller vänster?"Läs mer

Karlshamnskonstnären Kent Viberg tröttnade på debatten om Lars Vilks provokation mot muslimerna – och gjorde en rondellhund av honom.
Läs mer

Aktuell: Säsongspremiär med "Så ska det låta" i SVT i kväll och släpper sitt första studioalbum i dagarna.Läs mer

På lördag infaller våren i Helsingborg. Då kommer nämligen alla fat och tunnor med tulpaner, narcisser, iris och krokus att placeras ut runt om i staden.Läs mer

En medarbetare på National Geographics har hittat en mycket sällsynt helsvart pingvin på ön Sydgeorgien sydost om Argentina.
Läs mer

Hockeybloggens läsare tog verkligen chansen när de fick möjlighet att ösa på med frågor till Cristopher Nihlstorp och Mads Bödker i Rögle.
Se resultatet här

Vår vinbloggare Magnus Ericsson tipsar om helgens vin. Denna gången skriver han om primitivo och zinfandel.
Läs mer i Magnus vinblogg

Nu är det definitivt. Furulund är till salu.Läs mer

Nicky Lilja åker till Guatemala för att berätta hur svenska kvinnors situation ser ut.Läs mer

Tre Helsingborgare var med på arbetsförmedlingens första jobbsökarresa till Norge.Läs mer

Rise Milton trodde på S.T.I.C.S featuring Ladah inför onsdagens Popkorn-final och vice versa. Juryn fastnade för Rise Milton som har fått en smakstart på karriären.Läs mer

Hur låter trösten? Kanske som lul, nenni, delilol eller vyssan lull. På Drottninghög kan du nu lyssna på vaggvisor på 23 olika språk.Läs mer

Bilen saktar ner och rullar sakta förbi huset. På gården står en bil. "Såg du numret?"Läs mer

Enligt en undersökning gjord av analysföretaget Mediavision äger 500 000 svenskar en Iphone.Läs mer

En första hjälpen-guide för djur i mobilen prisades i går på Swedish e-Learning Awards.Läs mer

Vem sa att konsten inte kan förändra världen? Sinziana Ravini resonerar kring Lars Vilks öden och äventyr.Läs mer

Här ska alla kunna hitta sitt favoritboende. Nu ska Väster rustas upp och invånarna själva ska vara med och påverka.Läs mer

Helsingborgaren Saana Azzam, 22 år, var en av fem tävlande till att bli årets ekonomistudent.Läs mer

Internetföretaget Google har inlett ett samarbete med Sony och Intel för att utveckla en ny standard för tv-apparater och digitalboxar.Läs mer

Helsingborgsstudent.se riktar sig till både nya, gamla och blivande studenter.Läs mer

Annonser

Volvo V70 2.4D Classic Momentum -07Barents blå metallic 11.037 mil
Pris: 159.900 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

Nissan Interstar L2H2 120 dCi 1 395 kr/mån -07Silvermetallic 11.100 mil
Pris: 143.600 kr

Renault Scenic 2.0 134HK AUT -06Grå 11.000 mil
Pris: 88.900 kr

Kia Cee´d crdi eco -09Beigemet 1.186 mil
Pris: 134.500 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser


Copyright och information

statistikräknare