Ge förföljda författare en fristad i Sverige
Regeringen bör visa att man tar yttrandefriheten på allvar, skriver Johan Chytraeus (fp), styrelseledamot Swedish International Liberal Center.
DEBATT.
Finns det något som Sverige kan lära sig av dansk asylpolitik? I de flesta avseenden, inte alls. Men det finns faktiskt ett överraskande undantag och det gäller ett lagförslag som den danska regeringen för närvarande arbetar med. Lagförslaget väntas ge förföljda författare möjlighet till en fristad i Danmark. Den danske kulturministern Brian Mikkelsen har redan uppmanat landets kommuner att bjuda in den somaliskfödda nederländska politikern Ayaan Hirsi Ali, som fått problem med sitt personskydd i USA, till landet. Ayaan Hirsi Ali har levt under polisbeskydd sedan 2004 efter att en militant islamist dödade filmaren Theo van Gogh. Han hade regisserat en film som Ayaan Hirsi Ali skrev manus till. Denna unika danska inbjudan av Hirsi Ali ska ses som ett första steg i den nya ordningen med fristäder för förföljda författare.
I många länder är det fortfarande förenat med livsfara att uttrycka sin mening. I Ryssland mördas journalister och i Egypten döms bloggare till långa fängelsestraff.
Förrförra årets Nobelpristagare i litteratur, Orhan Pamuk, lever mestadels i exil i USA och i Danmark ledde publiceringen av karikatyrbilder av Muhammed till en storpolitisk kris runt om i världen.
Vi som har förmånen att få leva i en stat där vi har rätt att både säga och läsa vad vi vill har också en moralisk skyldighet att hjälpa dem som inte lever under samma lyckliga omständigheter. Denna skyldighet gäller inte minst de som med livet som insats och med pennan som vapen vågar kritisera sina förtryckare.
Nu är Danmark på väg mot en principiellt viktig lagändring och det finns givetvis ingenting som hindrar Sverige från att följa danskarnas exempel. Regeringen bör visa att man tar yttrandefriheten på allvar och därför studera det aktuella lagförslaget. Ett liknande mottagande i Sverige vore inte en dag för sent.
Johan Chytraeus (fp)
styrelseledamot Swedish International Liberal Center








