Mobilmaster orsakar inte skadliga hälsoeffekter
DEBATT. Replik till Olle Johansson, docent i neurovetenskap vid Karolinska Institutet, Stockholm, med flera, med rubriken "Vilseledande om mobilmaster", Debatt 18/4.
Statens strålskyddsinstitut, SSI, har tagit del av det öppna brev som publicerats i Helsingborgs Dagblad, "Vilseledande om mobilmaster". Brevskrivarna frågar: Vilka är studierna som påvisar att inga risker för hälsa eller miljö föreligger av dygnet-runt-exponering för strålning från mobilbasantenner under lång tid?
De verkar inte vara medvetna om att det inte går att bevisa ofarlighet genom att hänvisa till enskilda vetenskapliga studier. De utgår från ett litet antal rapporter som sägs påvisa olika typer av skadliga hälsoeffekter. Flera av dessa studier har vid närmare granskning visat sig inte hålla en godtagbar vetenskaplig kvalitet eller kunnat upprepas av andra forskargrupper och de kan därför inte ligga till grund för en seriös riskbedömning.
Att göra riskbedömningar handlar om att ta hänsyn till hela det tillgängliga vetenskapliga kunskapsunderlag som är relevant för den aktuella frågan.
När det gäller eventuella hälsorisker från olika typer av radiosändare (inklusive mobilbaststationer) är SSI:s bedömning att denna exponering inte utgör någon risk för skadliga hälsoeffekter hos allmänheten.
Såväl nationella som internationella expertgrupper gör regelbundet utvärderingar av de senaste årens vetenskapliga studier. I Sverige ges sådana rapporter årligen ut av SSI och Forskningsrådet för arbetsliv och socialvetenskap. Det råder samstämmighet i dessa bedömningar: det finns inte något samlat vetenskapligt underlag som tyder på att de radiofrekventa fält som sänds ut från mobilbaststationer skulle kunna orsaka skadliga hälsoeffekter hos människor. Några enstaka kritiska forskare gör en annan bedömning av riskerna. Så är det inom nästan alla områden i den vetenskapliga världen.
Skribenterna påstår också att myndigheterna inte tillämpar försiktighetsprincipen. Det stämmer inte. SSI rekommenderar försiktighet inom två tillämpningsområden av elektromagnetiska fält: magnetfält från elektriska installationer (till exempel kraftledningar) och användning av mobiltelefon. När det gäller exponering från radiosändare i mobilbaststationer anser SSI att de regler som myndigheten utfärdade 2002 utgör ett fullgott skydd för allmänheten.
Lars Mjönes
rådgivare, Statens strålskyddsinstitut








