Sluta gnäll, gubbar!
Krisen en möjlighet för miljön.
HUVUDLEDARE. Egentligen borde den finansiella krisen inte ha någon som helst negativ inverkan på strävandena mot en bättre miljö, och rent konkret ett nytt och verkningsfullt globalt klimatavtal i Köpenhamn nästa höst. Tvärtom.
Nu mer än någonsin gäller det att våga tänka framåt och satsa på hållbara gröna lösningar för uppvärmning, fordonsdrift, elproduktion och så vidare. Acceptansen för ny miljövänlig teknik har väl heller aldrig varit större än nu. Hör bara hur det låter inom bilindustrin.
Ändå satt det långt inne när EU-ledarna i Bryssel i går skulle komma överens om unionens klimatpaket. För nu har ledare som tidigare var positiva till förändringsarbetet plötsligt fått kalla fötter. Dit hör Tysklands förbundskansler Angela Merkel. Enligt Rolf Gustavsson i Svenska Dagbladet kallades hon tidigare ”Klimatkanslern”, nu heter hon ”Madame Non”. Därmed har tidigare skeptiker som ledarna i Polen också fått vatten på sin kvarn. Det är de, och även andra ledare i de forna östländerna, som hela tiden säger ”det går inte”.
Men sluta gnäll, gubbar. Det är ingen som rycker ut sladden på stubinen bara för att ni på sikt ska gå från kol till ett annat energislag. Sådant hotade bara de mest vulgärpropagerande kärnkraftsförespråkarna med under den svenska folkomröstningskampanjen 1980.
Mot den bakgrunden är det därför ändå glädjande att EU-ledarna kunde hålla fast vid målet; en minskning av koldioxidutsläppen med 20 procent till 2020. Men åsikterna om hur man ska nå dit har varit många och vittnar om att EU inte längre står lika starkt i klimatfrågan som man gjorde när målet först sattes upp.
Det är synd. För nu gäller det att få med sig länder som till exempel Kina i det fortsatta klimatarbetet. Kanhända grejar det sig ändå i Köpenhamn 2009. För med Barack Obama i Vita huset har USA fått en president som också talar sig varm för ny och miljövänlig teknik, och som har höga ambitioner på klimatområdet. Det tackar vi för.
Men till EU-ledare och andra ledare runt om i världen kan man bara säga; ta till vara på de positiva tongångar som i alla fall hörs i dessa krisdagar. Acceptansen för en alternativ grön teknik sprider sig. Det är nu det ska satsas.
I Västerås verkar man ha en del av den här positiva synen. På nyhetssajten Newsmill skriver en rad företrädare för olika verksamheter i staden, bland andra landshövdingen Mats Svegfors, att de satsar på att skapa 1 000 nya jobb inom en rad verksamheter. Volvoanställda erbjuds arbete. I stället för bilar kan de bygga tåg hos Bombardier. Inspirerande med den typen av framtidstro. Det är precis vad vi behöver i dessa dagar.
Vi skulle just nu må bra av att våga se mer långsiktigt och slippa kortsiktiga uppmaningar om att gå ut och shoppa för att dämpa den omedelbara krisen.






