Skatteförändringar slår mot Öresundsregionen
Varför ska företag som investerat för miljön och minskat sin oljeanvändning drabbas av en skattechock, frågar sig Anders Östlund, vd för Öresundskraft.
DEBATT. Finansdepartementet presenterade den 3 juli en departementsskrivelse med förslag som drabbar energigasernas konkurrenskraft i Sverige. Förslagen innebär att skatten på naturgas höjs i tre steg med början år 2011. För en industrikund i Helsingborg, med en naturgasförbrukning på cirka 15 GWh, innebär förslaget över 2 miljoner kronor per år i ökade skattekostnader.
I dag är skatten 60 procent av den vanliga skatten på fossila bränslen. Med förslaget skulle den bli 70 procent år 2011, 80 procent år 2013 och 100 procent år 2015, för att då ligga på samma nivå som övriga fossila bränslen. Om dessa förslag realiseras i höst så kan konsekvenserna bli mycket allvarliga för såväl klimat- och miljömålen som för sysselsättningen.
Att nå klimatmålen är avgörande och det kräver både långsiktiga och kortsiktiga åtgärder. Att investera för att konvertera från olja till andra bränslen bör premieras. Gas är ett alternativt bränsle som snabbt och radikalt sänker utsläpp av såväl miljöskadliga partiklar och tungmetaller som koldioxid från transportsektorn. De nya energiskatterna riskerar att ge högre koldioxidutsläpp och större miljöbelastning lokalt. Gas, med 25 procent lägre koldioxidutsläpp och närmast noll i andra emissioner, är också ett effektivt bränsle som minskar den totala energiförbrukningen. För många industrier saknas förnyelsebara alternativ och om gasen förlorar i konkurrenskraft riskerar oljeanvändningen att åter öka.
Vetenskap och politik är eniga om att förnyelsebar biogas har stor potential i Sverige. Regeringen vill se ökat stöd till biogas och en utbyggnad av fordonsgasmarknaden. Andelen grön biogas till fordon stiger successivt i Sverige och är nu uppe i 65 procent.
Branschens mål är 20 terawattimmar biogas år 2020. Naturgasen ger ekonomiska förutsättningar, säkrar bränsletillgången och utvecklar en gemensam infrastruktur för all gas. Med regeringens förslag finns risken att naturgasen hinner försvinna från marknaden innan biogasen är mogen att klara sig självständigt.
I Helsingborg har vi ett hundratal industrier som använder naturgas i sin verksamhet och som alla kommer att beröras om förslaget går igenom. De föreslagna energiskatteförändringarna skulle innebära ökade utgifter på flera miljoner kronor årligen för mindre och medelstora företag. Skatteförändringarna föreslås träda ikraft 2011 och ingenting talar för att det ekonomiska läget då förbättrats radikalt. Sämre lönsamhet och konkurrenskraft gynnar inte Öresundsregionens utveckling utan riskerar istället minska sysselsättning och tillväxt. Varför ska företag som investerat för miljön och minskat sin oljeanvändning drabbas av en skattechock?
Likaså påverkas den hittills mycket positiva utvecklingen och utbyggnaden av fordonsgas. Öresundskraft har idag 50 procent lokalt producerad biogas på de publika tankstationerna i regionen. Kollektivtrafiken i Helsingborg drivs huvudsakligen av biogas lokalt utvunnen från NSR, men med naturgasen som ett nödvändigt komplement. Utan en konkurrenskraftig naturgas som överbryggare blir det ingen fungerande marknad för gas som drivmedel till bussar, taxi och personbilar.
Det är ett steg bakåt i arbetet för att nå klimatmålen och ett hårt slag för Öresundsregionen.
Anders Östlund
vd Öresundskraft AB








