Viktigt arbeta förebyggande
ANDRALEDARE. När de första alkoholpolitiska toppmötena hölls i Helsingborg kom de att handla en hel del om alkoholskatten. Kent Härstedt (S) från Helsingborg hade fått den socialdemokratiska regeringens uppdrag att göra en utredning mot bakgrund av att spriten flödade in i landet efter att EU-reglerna lättat på importrestriktionerna. Grannländer som Danmark och Finland sänkte sina alkoholskatter. Sammantaget var detta ett hot mot både folkhälsan och det svenska alkoholmonopolet.
Härstedt blev en förespråkare för en skattesänkning i hopp om att den skulle stoppa den illegala försäljningen, rädda monopolet och den restriktiva alkohollagstiftningen i Sverige. Men motståndet mot en skattesänkning var stort. Inte minst inom alliansregeringen där Kristdemokraterna varit de som gått i spetsen för ett nej till sänkt skatt.
På torsdag och fredag är det återigen dags för ett alkoholpolitiskt toppmöte i Helsingborg. I dag är skattesatsfrågan betydligt nedtonad. Trots trycket utifrån i form av svenskarnas inköpsresor till Tyskland bland annat tycks monopolet ha stått pall. Det har till och med ett starkt stöd i befolkningen.
Den nya alkohollag som träder i kraft nästa år har heller inte föregåtts av en utredning som handlat om monopolets vara eller inte vara. Det har i stället mest handlat om reglerna kring serveringstillstånd. Och en hel del om gårdsförsäljning av alkohol, som utredaren menar inte är förenlig med de undantag för monopolet som Sverige fått i EU.
Så när experter och politiker samlas för att diskutera alkohol i Helsingborg blir utgångspunkten mer folkhälsan, vilket naturligtvis är helt riktigt. För alkoholkonsumtionen är ett stort folkhälsoproblem. Vi dricker mer i dag än tidigare. Alkoholen är tillgänglig och accepterad på ett helt annat sätt än tidigare.
Statistik från Statens folkhälsoinstitut visar att 10 procent av kvinnorna och 18 procent av männen i landet har en riskabel konsumtion av alkohol. Och att riskerna är störst bland unga.
En ny undersökning från bemanningsföretaget Manpower visar att det är rätt lätt att dricka på sin arbetsplats utan att kollegor eller chefer lägger sig i. Var femte person i undersökningen misstänker att någon av deras kollegor har problem med alkohol, men fyra av tio blundar för detta.
De som bråkar i och utanför krogar, misshandlar andra är ofta fulla. I trafiken orsakar rattonyktra många av trafikolyckorna. Alkoholen finns inte sällan med i bilden vid våldtäkter.
Den svenska restriktiva alkoholpolitiken är värd att slå vakt om. Men den kan inte ensam hindra att alkohol missbrukas. För det krävs stora förebyggande insatser. Samt föräldrar och även arbetskamrater som vågar se och reagera när de stöter på ett problem.






