Klimatets två sanningar

DEBATT Publicerad 18 januari 2010 kl. 04:00
  • Någon har räknat ut att det varje år smälter 273 kubikkilometer is på Grönland. SCANPIX

Klimatforskningen har hittills förbrukat cirka 100 miljarder SEK, pengar som kunnat användas till mer angelägna projekt, anser Bertil Larsson meteorolog.

Det finns idag två sanningar om klimatet, en politisk och en vetenskaplig. Politikerna brukar hänvisa till IPCC (FN:s miljöpanel) med att 2500 av världens främsta forskare kan inte ha fel. Faktum är att det är en minoritet av medlemmarna i IPCC som är klimatforskare. Uppgiften för IPCC är också att påvisa att det verkligen är människan som förändrat klimatet. Medlemmar som har en avvikande uppfattning blir bortredigerade i slutrapporter. Det har också framkommit, att de temperaturdata som utgjort underlag för forskningen, var åtminstone delvis manipulerade (det så kallade Climate Gate).

Här är några fakta som sällan kommer fram i debatten:

* Vattenångan är den totalt dominerande växthusgasen (inverkar med 95 procent).

* Koldioxiden inverkar med ca 1 procent.

* Temperaturökningen under 1900-talet var ca 0,7 gr.

* Koldioxiden ökade under samma tid med 38 procent (i första hand läckage från världshaven).

* Världshaven innehåller 50 gånger mer koldioxid än atmosfären.

* Transport till eller från havsvattnet varierar i takt med solinstrålningen som i sin tur påverkar vattentemperaturen.

* Av den koldioxid som idag finns i atmosfären kommer 6 procent från människans förbränning av fossila bränslen och från skogsbränder

* En fördubbling av koldioxiden i luften skulle bidra med en temperaturökning av 1 grad.

* Om Kyotoavtalet skulle genomföras fullt ut skulle det påverka temperaturutvecklingen på 100 år med ca 0,1 grad.

* Sverige släpper ut ca 0,2 % koldioxid på världsbasis.

* Hela Sveriges utsläpp är av samma storleksordning som den mängd koldioxid befolkningen i Bangladesh producerar genom att andas.

* Hela Sveriges utsläpp av koldioxid per år är lika stort som Kinas ökning per månad

* Isen i Arktis växer till igen efter den minimala utbredning den hade i sep 2007.

* Isen i Arktis tenderar också att bli tjockare.

* Även om all is i Arktis skulle smälta stiger inte havsytan alls eftersom Arktis är ett enda stort isflak

* Någon har räknat ut att det varje år smälter 273 kubikkilometer is på Grönland. Om avsmältningen skulle vara lika stor i framtiden tar det 15 000 år innan all is är borta och då har vi sannolikt en ny istid.

* Vattennivån stiger enligt IPCC med 37 cm på 100 år och enligt Internationella Havsnivåkommissionen med 5 cm. Artiklar med uppemot 10 m höjning under samma period har alltså dåligt stöd hos forskarna.

* Isbjörnarnas antal är idag 24000 mot 4000-6000 på 60-talet.

* De flesta underpopulationer växer och är välmående.

* Isbjörnen är inte alls utrotningshotad enligt biologer (WWF håller tydligen inte med).

* Under bronsåldern var det 3 grader varmare, under romartiden 2 gr varmare och under vikingatiden 1 gr varmare än det är idag

Listan kan göras längre men detta räcker nog för att konstatera att mänskligheten möjligen endast marginellt har påverkat klimatet. Det vore förmätet av oss att tro att vi kan styra temperaturförändringarna. De stora faktorerna är solen och havsströmmarna (exempelvis PDO i Stilla Havet). PDO har vänt och har nu samma riktning som under perioden 1940-1975 då temperaturen sjönk med 0,3 gr (trots att vi producerade mycket koldioxid). Temperaturvändningen kom 2002, så sannolikt får vi en något fallande temperatur de kommande 10-20 åren. (PDO har en cykel på 15-30 år)

Det är dags för politikerna att tänka om och att vi nog inte behöver fler kostsamma klimatmöten. Klimatforskningen i världen har hittills förbrukat cirka 100 miljarder SEK, pengar som kunnat användas till mer angelägna projekt.

Bertil Larsson, Meteorolog och polarfarare, Ljungbyhed

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Venbåten Uraniborg tappade kontrollen i hamnen Reservfartyg insatta.

Ledare

Huvudnyheter

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här