Ångfärjan i hamn
Men problem med förankringen kvarstår.
Bildmaterial
Så här tänker sig akritekterna bakom det vinnande förslaget, "Saltkristallerna" att Ångfärjeområdet ska se ut i framtiden.
HUVUDLEDARE. Så har då kommunfullmäktige i Helsingborg fattat beslut om vad som ska ersätta de parkerade bilarna på Helsingborgs mest attraktiva tomt. Och vad som ska hända med Ångfärjestationen.
Från Rådhuset kunde politikerna strax före fullmäktiges sammanträde i går se några hundra helsingborgare delta i ett protestmöte mot att flytta Ångfärjestationen och för att bevara verksamheten på The Tivoli.
Ställningen inför mötet var att den borgerliga femklövern plus Socialdemokraterna var för att gå vidare med Saltkristallerna. Mot förslaget var Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna. I mandat 55 mot tio.
Och precis så blev också beslutet. Efter några timmars debatt var det bara att konstatera att ingen hade övertygad någon. Alla var precis så väldigt nöjda eller väldigt missnöjda som de var när debatten inleddes.
I debatten märktes en stark vilja att komma till skott och att göra det med en bred majoritet bakom beslutet. Och att de två största partierna står bakom är viktigt när det gäller ett så här stor förändring av centrala Helsingborg.
Men ibland bör man trots starka skäl för beslut ändå stanna upp och tänka efter ännu en gång. Det hade varit en utmaning för politikerna som då fått en chans att fullfölja det de påbörjade med medborgardialogen. Kanske hade man kunnat gå tillbaka till arkitekterna och diskutera möjligheterna att förändra i förslaget. Man hade också fått tid att jobba mer med förankringen.
Om man tycker att Ångfärjestationen verkligen har ett värde att bevara så borde den få ligga kvar där den ligger, på sin ursprungliga plats. Man måste se den historiska byggnaden som något som kan användas av helsingborgarna under lång tid framöver.
Beslutet som nu har fattats innebär att Midrocs Saltkristallerna är det vinnande förslaget och Ångfärjestationen ska flyttas. Nu vidtar planarbetet och nu gäller det för politikerna att göra det bästa av detta. Man måste föra en dialog med de som är besvikna och med The Tivoli och byggherren Midroc. Och man måste göra det kongresscenter som ska byggas på helsingborgarnas Ångfärjetomt öppet och tillgängligt för helsingborgarna.








