I stället för journalistik förvirring
UTBLICK. Detta är lika viktigt som Pentagon Papers, förklarade en viss Julian Assange härförleden. Med dessa ord offentliggjorde han inte mindre än 92 000 hemligstämplade amerikanska militära handlingar.
Assange är som bekant presstalesman för organisationen Wikileaks. Vem är Assange, och vad är det för en organisation som publicerar 92 000 hemligstämplade militära handlingar?
För det första: Wikileaks är en privat organisation som har gett sig själv uppdraget att offentliggöra hemligstämplade handlingar av alla de slag, från Wesley Snipes självdeklaration till domstolsärenden och amerikanska Reykjavikambassadens profil av Islands president.
Mest känt är Wikileaks dock för en video – precis som alla andra handlingar uppladdad på Wikileaks.org – som visar när ett amerikanskt helikopterkommando i Irak av misstag skjuter ihjäl en irakier anställd av USA.
Wikileaks är baserat i Island för att komma undan de myndigheter – till exempel amerikanska – som vill stänga av sajten.
Organisationen sticker inte under stol med att den handlar olagligt genom att publicera läckta handlingar. Tvärtom skryter den med det, och ser sig till och med som ett slags journalistisk elitstyrka. Men Assange, Wikileaks presstalesman och dess ansikte utåt, har ingen publicistisk bakgrund. Den 39-årige australiensaren har varit hackare sedan tonåren, jagats av polisen och tidvis försörjt sig som programmerare. I 30-årsåldern började han studera fysik i Australien, men bor nu mest i Island som en av Wikileaks obetalda medarbetare.
De 92 000 handlingarna då? Ni kan själva läsa varenda en på wikileaks.org, för fastän Vita huset är rasande kan ingen tvinga Wikileaks att ta ner dem. Handlingarna kommer liksom allt annat material på sajten från anonyma källor, som i enlighet med Wikileaks anvisningar skickar materialet till en postbox i Australien.
Någon inom amerikanska försvaret har alltså försett denna privata webbsajt med tiotusentals hemliga handlingar, som vem som helst kan läsa och använda som argument i sina åsikter om kriget i Afghanistan.
Förträfflig information! Dokumenten visar bland annat att USA har särskilda kommandon vars uppgift är att finna 70 toppterrorister, och att USA:s populära obemannade plan, som navigeras från Nevada, inte är lika bra på att träffa målet som bemannade plan.
Det är bara ett litet problem med Wikileaks stora avslöjande: uppgifterna är redan kända. Militära experter utanför Pentagon och utan tillgång till säkerhetsklassat material har redan känt till det som avslöjas i Wikileaks dokumentsamling.
Vissa saker bör hemlighållas – i allas intresse, inte för att beslutsfattare tycker om hemlighetsmakeri. Wikileaks porträtterar sig som ett slags profetisk journalistisk organisation som avslöjar vad som händer i maktens korridorer. Men vad den egentligen gör att slänga upp hemliga dokument på nätet utan något slags kontext. Är man inte insatt i Afghanistankriget ser man bara orden i de 92 000 handlingarna, inte sammanhanget.
En kanske mer relevant fråga är vad Assanges verkliga avsikt är. Handlar Wikileaks kanhända mer om att få uppmärksamhet och skapa kaos?






