Bra skola bästa investeringen
En bra skola är viktigare för en kommun än exempelvis arenor. Därför bör Helsingborg satsa mer på skolan, skriver Magnus Grill (FP).
DEBATT. Enligt forskare i Lund och Linköping gör en bra skola en ort mer attraktiv än exempelvis arenor. De menar att god kvalité i en grundläggande samhällsstruktur som skola lockar invånare och företag till kommunen. Däremot är satsningar på arenor och bomässor mer tveksamt från ett tillväxtperspektiv. Skolan är ett viktigt konkurrensmedel och självklart skall även Helsingborg konkurrera med en god skola och ligga i framkant av utvecklingen. Det kräver resurser och vi skall fortsätta att satsa tillräckligt så att skolan i Helsingborg är en viktig anledning att flytta hit.
Mycket har diskuterats med anledning av svenska elevers försämrade resultat i PISA-utvärderingen från 2009. På samtliga tre områden, läsförståelse, matematik och naturvetenskap har de svenska elevernas resultat försämrats såväl över tid som i relation till andra länder. Folkpartiet och regeringen har under lång tid arbetat med att förbättra det svenska utbildningssystemet och i år införs gymnasiereformen och en ny skollag, ny läroplan, ny lärarutbildning, lärarlegitimation samt nationella prov i årskurs 3, 6 och 9. Helt centralt är den reformerade lärarutbildningen och att förbättra lärarnas arbetssituation.
Utbildningsministern har nu drivit igenom förändringarna på nationell nivå och det är nu kommunernas uppgift att verkligen se till att reformerna resulterar i förbättrade skolresultat så att nästa PISA-utvärdering visar att utvecklingen äntligen har kunnat vändas.
I Helsingborg har Folkpartiet drivit på om ökade resurser till skolan och många förbättringar har uppnåtts under senare år, men ytterligare satsningar krävs. Helsingborg skall ha skolor med god kvalité och goda resultat i nationella jämförelser. Resursfördelningen skall styras utifrån elevernas behov och Helsingborg skall hävda sig väl inom skolområdet jämfört med våra grannkommuner. Lund är ett föredöme i skolsammanhang med stora satsningar på varje elev och stora skolinvesteringar. Av Lunds nuvarande sju största kommunala investeringar är fyra skolinvesteringar. Samtidigt har Lund utmärkta förutsättningar för sina skolor.
För 2010 visar skol- och fritidsnämnden i Helsingborg ett ekonomiskt överskott, som i storlek i princip motsvarar det statliga konjunkturstödet inom sektorn. Dessa resurser skall nu användas under våren. Men tillfälliga satsningar utgör alltid problem eftersom resurserna kanske inte finns varaktigt, vilket försvårar genomförande av långsiktiga åtgärder som ökad lärartäthet och ökad andel lärarledd utbildning.
Jag menar att långsiktigt ökade resurser skall tillföras skolan i Helsingborg och att förbättringsarbetet skall fortsätta att utvecklas. Mycket har gjorts men nu gäller det att omsätta alla nationella reformer i handling och se till att skolan i Helsingborg når de resultat som vi alla önskar. Vi kan inte bli som Lund inom skolområdet men utifrån våra förutsättningar skall vi fortsätta att göra skolan i Helsingborg så attraktiv att ännu fler personer söker sig hit.
Magnus Grill (FP)






