Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 20 februari 2012 kl. 04:00

Värdesätt studenterna

Min önskan är att fler företag öppnar plånboken och slutar vara snåla, skriver Henrik Jöraas, student vid Campus Helsingborg.


Bildmaterial

Se värdet in den kunskap vi förskaffat oss, skriver debattören.HD/NST Anders Malmberg


DEBATT. När Stefan Löfven valdes till Socialdemokraternas nya partiordförande uttalade han bland annat "I ett läge där Sverige har hög arbetslöshet prioriterar vi utbildning och forskning i stället för sänkt restaurangmoms." Bra tycker jag som student men för oss är det en annan verklighet.

Rädslan för att inte få in en fot i näringslivet är bland mina studiekompisar stor och genomgående för de flesta akademiska utbildningar. Denna rädsla är något företag kan lukta sig till och är inte sena med att utnyttja.

Först ska det sägas att högskolor idag använder en stark samverkan till näringslivet som argument för deras utbildningar. Detta är positivt på alla sätt och vis, i den mån som man samtidigt kan inkassera högskolepoäng. Den andra sidan av myntet är att universitetet används som en marknad där företag utnyttjar studenters vilja att få in en fot.

Jag har själv erfarenhet av detta då jag i början av min utbildning inom strategisk kommunikation ingick i en projektgrupp som anordnades genom skolan men som, märk väl, inte var upphängd på något kursmoment utan var frivillig. Grundidén var att tillsammans med ett företag arbeta med ett projekt. I mitt fall slutade det med att jag kodade en hel webbsida till företaget.

Företag vill få det till att vår ersättningsfria arbetskraft kommer betala sig i längden, det finns som det heter "chans till framtida anställning". Det de inte vill förstå är att utbildningen inte ger någon inkomst utan för att klara sig behövs pengar i form av ett lån från CSN vilket gör studenten återbetalningsskyldig. Det är ett medvetet val och när utbildningen är avslutad förväntas en avkastning på investerat kapital.

Företagen som lockar med "en fot i branschen" och "chans till anställning" kan till exempel vara nystartade företag som behöver någon som utarbetar digitala marknadsstrategier. Deras ursäkt är att de inte har pengar att betala ut någon lön. Ändå behöver de någon som fyller positionen. Hade ett produktionsföretag sagt till sin leverantör att "tyvärr kan vi inte betala för varorna idag, men om något år när företaget kanske börjar gå med vinst kanske du kan få betalt för varorna" (visst finns det undantag men det är också företag som går i konkurs).

Vi studenter är inte oskyldiga i denna marknad utan många överlämnar ivrigt sina tjänster utan ersättning till företagen som gladeligen tar emot. Tyvärr får detta komplikationer för övriga studenter som värdesätter sitt kunnande i form av en dumpad ingångslön eller ingen alls. Varför anställa när det finns gratis arbetskraft?

För företagen är det redan förmånligt att anställa studenter då många är under 26 år vilket innebär skattelättnader. Utnyttja detta och utnyttja inte oss. Dessutom går det att provanställa vilket är fördelaktigt i en bransch där den personliga kompetensen spelar stor roll.

På något sätt lever studenter och företag ändå i symbios. Näringslivet förses förr eller senare med kunskap från den akademiska världen och forskning används som underlag för effektivisering av de oändligt många system som i dag används av företag. Detta är något Stefan Löfven, hyllad av näringslivet, verkar ha förstått.

Det finns bra exempel på hur företag kan ta hjälp av studenter. Tekniska Föreningen i Hälsingborg är ett exempel där vi i ett obligatoriskt kursmoment skulle utveckla en marknadsföringsstrategi åt dem. Det som från början bara var ett moment om än förankrat i näringslivet ledde senare till en projektanställning för mig och tre andra på samma kurs. Min önskan är därför att fler företag öppnar plånboken och slutar vara snåla, se det som en investering och en framtida avkastning.

Samtidigt vädjar jag till mina studiekompisar att inte vara så naiva utan se istället värdet i den kunskap vi har införskaffat oss. Vill ni ha en siffra på värdet, se det senaste kuvertet från CSN.

Henric Jöraas

student på Campus Helsingborg


Nyhetsrubriker

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid 01-tiden sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge. Läs mer

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs krönikan här

Relaterat material

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Skarp handgranat under bil i villaområdet

Åstorp Allégatan i Hyllinge spärrades på lördagskvällen av och närliggande hus evakuerades. Polisens bombgrupp hade konstaterat en skarp handgranat ute på vägen. Läs mer

Eurovison Song Contest

CNN: Konstiga svenskar gillar Eurovision

Skåne Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer. Läs mer

Det finns 11 kommentarer till artikeln

11 kommentarer

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Stor spridning i Showdragets final

HELSINGBORG Det var stor spridning på finalisterna i Showdraget, underhållningstävlingen för 16-25-åringar, som hölls för tredje gången i Grytan på lördagen. Inspirationen kom från såväl afrikanska trummor som New Yorks gator. Läs mer

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

"Hemliga rum" lockade rekordpublik

LANDSKRONA Över 5 000 personer lockades av Statens fastighetsverks inbjudan till en titt in i statens hemliga rum. Mest av allt lockade chansen till ett besök på Gråen. Läs mer

Relaterat material

hd.se/sport

Nordvästskånska brottningsguld

brottning Fyra nordvästskånska brottare fick gå upp på prispallen när första dagen av SM i brottning i Stockholm avgjordes på lördagen.
Läs mer

Euphorijaaaa! - Loreen vann i Baku

Baku 13 års väntan är över. Läs mer

Rysk diplomat omkom i fall

Tokyo En rysk generalkonsul i Japan har störtat 30 meter ner för ett stup och omkom under bollspel på ett campingläger i landets nordvästra del, uppgav polisen på söndagen. Läs mer

Tuareger och islamister enas i Mali

Bamako Tuaregrebeller och islamistiska Ansar Dine-gruppen har slagit ihop sina styrkor och skapat ett gemensamt organ som ska styra norra Mali som en islamisk stat. Läs mer

Nu bygger OV handbollsstaden

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

FN-chefen utkräver ansvar i Syrien

New York FN:s generalsekreterare kräver ett omedelbart internationellt ingripande så att de skyldiga ställs till svars för massakern i den syriska staden Hula.
Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Ledare

Lotta Hördin, politisk chefredaktör | e-post
Ingrid Runsten | e-post
Peter Fällmar Andersson | e-post

Krönikörer:
Sven-Åke Olofsson | e-post
Daniel Braw | e-post
Elisabeth Braw | e-post

Helsingborgs Dagblad med editionerna Nordvästra Skånes Tidningar och Landskrona Posten är en oavhängig tidning...Läs mer

Inom svensk politik 2012 har ”till hösten” blivit till en besvärjelse, en förhoppningsfull trollformel. En enveten dröm om att tankarna ska klarna under sommaren.
Läs mer

Det var säkert inte en slump att Magdalena Andersson citerade Ingvar Carlsson denna majtisdag. Carlsson har i det tysta behållit sin mentorsroll sedan han avgick 1996, skriver Sven-Åke Olofsson.Läs mer

Under fem dagar i Kairo träffar vi journalister, författare, aktivister och politiker. Det gör inte att bilden klarnar, det gör den i stället tätare, mer komplicerad. Stor optimism blandas med djup pessimism, skriver Ingrid Runsten.
Läs mer

Europa driver på ett stormigt hav. Var finns då ett ord som tröstar? Ett ord som tryggt tar oss i land? En vacker dag föll det ner från himlen: säkerställa. Landet ska säkerställas!Läs mer

En så viktig fråga som sjukförsäkringen förtjänar inte att bli ett politiskt slagträ, den behöver en bred politisk förankring och präglas av långsiktighet.
Läs mer

Under tiden forskare debatterar om risken är förhöjd eller nästan obefintlig, kan man konstatera att FN:s oceanografiska kommission bygger upp ett varningssystem för tsunami även i Europa, skriver Sven-Åke Olofsson i Söndagskrönikan.Läs mer

Finland har klassat ut Sverige i skol-VM. Där går gränsen, bättre kan vi.
Läs mer

Utställningar och samråd på nya platser: på fotbollsmatchen, rockkonserten, på twitter eller i busskön, varför inte?
Läs mer

Tjänar systemen oss eller är vi i själva verket dess fångar?
Läs mer

Vaggad till ro av Socialdemokraternas självpryglande ältande om herrgårdar, handväskor och mustascher har regeringen förhållit sig förnöjd, passiv och trött.
Läs söndagskrönikan

Ingrid Runsten skriver i Söndagskrönikan om kvinnliga politiker som enbart kallas vid sitt förnamn medan de manliga politikerna alltid får ha med sitt efternamn.
Läs mer

Enligt en dräpande ny rapport genomsyrar nonchalans den brittiska äldrevården, skriver Elisabeth Braw i sin krönika från London.Läs mer

Det blir alltså mer fokus på att prestera väl och mindre utrymme för att trampa fel. Och här måste kapitalet hela tiden fyllas på. Det skriver Sven-Åke Olofsson i söndagskrönikan.
Läs mer

Nu hoppas den brittiska regeringen att lärlingssystemet ska bli en bra lösning, skriver Elisabeth Braw från London.Läs Elisabeth Braws utblick

Acta-motståndare talar om ett människorättsvidrigt avtal. Förra helgen var det demonstrationer mot handelsavtalet över hela världen, också i Helsingborg.Läs mer

Margaret Thatcher är vinterns stora ämne i Storbritannien: tacka en Oscarsvärdig rolltolkning av Meryl Streep för det. Men järnladyn är också aktuell av en annan anledning: stora delar av befolkningen minns vintern 1979, kall och deprimerande, när facket och Thatcher fightades och tjänster som sophämtning uteblev.Läs mer

Rätten till vårdboende ska utgå från den enskildes hela situation och egen vilja. Även rädsla och otrygghet måste vägas in.Läs mer

Polisens modell för att hantera brottsutredningar blir allt mer kontroversiell i takt med att olika fall där det gjorts märkliga bedömningar avslöjas.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen, vilka leds av Sofieros trädgårdsmästare.Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär. Heltidsjobb, betald semester och betalt för det man gör på dagarna.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr


Copyright och information