Tvivelaktigt välkomnande

Ledare Publicerad 20 juli 2012 kl. 04:00
  • Det är allvarligt att personer blir avhysta utan att brott begåtts. Janerik Henriksson/SCANPIX

Några hundra bärplockare från Bulgarien har slagit läger i den lilla byn Mehedeby i Uppland.

Detta har de fått tillstånd till från företaget Stora Enso som äger marken de bor på och som EU-medborgare har de rätt att vistas i landet. Så långt verkar allt bra.

Men många bybor känner sig oroliga. Naturligtvis rör det sig om en speciell situation. Byns invånarantal har nästan fördubblats och det är inte helt lätt att hantera för en liten kommun. Bybor har uppgett att de är rädda för att gå ut med hunden, lämna sina hus obevakade och till och med för att bli våldtagna. På vilken grund är oklart. Närpolischefen Örjan Brodin berättade på ett möte om situationen att bärplockarna varken varit hotfulla eller våldsamma. Istället har bärplockarna själva utsatts för stenkastning. Rädslan verkar bero på något helt annat.

Andra bybor har engagerat sig för att hjälpa bärplockarna. Men det är allvarligt att Stora Enso har börjat avhysa personer som varken är anmälda eller åtalade för något brott. Sverige måste kunna vara mer välkomnande än så mot människor som söker sig hit för att arbeta.

Johanna Sturesson

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Ledare