Prioritera arbetet för jämställdhet
Det är bra att vab-intyget försvinner. Nu när Försäkringsakassan slipper administrera intygen bör man få större möjlighet att verka för ett jämställt uttag av föräldraförsäkringen.
Det så kallade vab-intyget försvinner vid årsskiftet. Det är en välkommen förändring för såväl personal inom barnomsorg och skola som för föräldrar och för Försäkringskassans administration. Det finns viktigare saker att göra än skicka intyg fram och tillbaka, som dessutom försenar utbetalningen av pengarna.
Att vab-inygen skulle bort stod högt på Försäkringskassans önskelista och välkomnades i går av generaldirektör Dan Eliasson; "Vår förhoppning är att de föräldrar som tidigare avstått på grund av krånglet med intyget nu kommer att anmäla vab-dagar och ta vara på den fina möjligheten att vara tillsammans med sina barn", skrev han i ett pressmeddelande.
Intyget infördes av den borgerliga regeringen 2008 eftersom man misstänkte utbrett fusk när det gällde rätten till ersättning vid vård av sjuka barn. Men enligt Försäkringskassan var fusket inte så stort som hävdats och myndigheten anser inte heller att intyget har påverkat situationen. Enligt socialminister Göran Hägglund kommer Försäkringskassan att spara cirka 22 miljoner på att slippa hantera intygen. Istället ska man nu göra slumpvisa kontroller.
En del av pengarna kan kanske gå till att påverka attityder så att också papporna är hemma mer. Även om uttaget sakta blir mer jämställt så är det fortfarande vanligare att mammorna stannar hemma när barnen är sjuka, de tar ut cirka 65 procent av dagarna.
Försäkringskassans statistik visar att sedan det blev två så kallade pappamånader har uttaget av föräldrapenning överlag blivit mer jämställt. Kvinnorna tar nu ut cirka 76 procent av det totala antalet dagar och männen 24 procent. Den andra reserverade månaden har haft effekt, precis som den första hade. Om en tredje infördes skulle sannolikt det också ha effekt.
För att uppnå jämställdhet måste man vilja det. Socialminister Göran Hägglunds parti strävar uppenbarligen åt ett annat håll. Man vill ta bort "pappamånaderna" helt. Alliansregeringen har också ändrat i instruktionerna till Försäkringskassan när det gäller att verka för ett mer jämställt uttag. Det är inte längre ett uttalat mål. Göran Hägglund anser inte att Försäkringskassan ska påverka föräldrarnas val. I Ekots senaste lördagsintervju framkom att jämställdhetsminister Nyamko Sabuni inte har samma åsikt, hon har uppenbarligen inte varit med riktigt på förändringen av instruktionerna till Försäkringskassan.
KD är ensamt i alliansen om att vilja slopa de öronmärkta månaderna i föräldraförsäkringen. Flera andra riksdagspartier vill tvärtom införa fler och det finns också krav på att dagarna ska delas helt lika mellan föräldrarna. Förändringar skär direkt in i människors vardag och det bör finnas utrymme också för individuella lösningar, redan en månad till hade gett effekt. Men att arbeta för att förändra attityder har också betydelse. Det vore bra om Försäkringskassan får större möjligheter till det, nu när man slipper vab-intygen. Ett litet parti som Kristdemokraterna ska inte diktera villkoren.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


