Vikten av värderingar

HUVUDLEDARE Publicerad 2 oktober 2012 kl. 04:00
  • Före och efter. I den saudiska versionen av Ikeakatalogen är kvinnan borta.

Står man för jämställdhet gäller det också i Saudiarabien. Det skriver Ingrid Runsten med anledning av att kvinnor raderats från bilderna i den saudiska Ikeakatalogen.

Köttbullar, lingon, ljusa träslag och vad mera? Ikea använder sig gärna av en sorts Sverigebild i sin marknadsföring. I den ingår definitivt bilden av ett jämställt land. Och den vill Ikea stå för, enligt representanter för Ikea Group finns det formuleringar om att aldrig acceptera diskriminering i företagets uppförandekod.

Det är ju bra. Ändå kunde det bli så att kvinnor har plockats bort från Ikeas katalog i Saudiarabien. Såväl en kvinnlig formgivare, som kvinnor och flickor på inredningsbilder är borttagna. Tidningen Metro kunde i går visa att nästa års upplaga av Ikeakatalogen, som ser i stort sett likadan ut i alla länder, inte gör det i Saudiarabien. Nu är Ikea Group bara en av franchisetagarna till Ikeakonceptet. I Saudiarabien är det en annan. Franchisegivare är Ikea Systems i Nederländerna, som alltså formellt kan ställa kraven.

Ja, det är en komplicerad affärsstruktur, men det förändrar inte sakfrågan. Man kan inte vara för jämställdhet ibland och mot när det passar affärerna bättre. Eller det kan man ju naturligtvis, men det är inte etiskt försvarbart. Saudiarabien är ett land där kvinnor har begränsad rösträtt, har begränsade möjligheter att delta i arbetslivet och begränsad rörelsefrihet, bland annat får saudiska kvinnor inte köra bil.

Vad hade då hänt om Ikea låtit katalogen se ut som i alla andra länder, med både kvinnor, män och barn på bilderna? Enligt professor Jan Hjärpe som medverkade i P1-morgon i går så hade det funnits en risk att katalogen dragits in och vissa ledare hade kanske propagerat för att man inte skulle handla på Ikea.

Å andra sidan så hade kanske andra saudier av båda könen tyckt att man skulle handla just på just Ikea och konsumenter världen över hade kanske tyckt att man levde upp till varumärket och till de där deklarationerna om att inte diskriminera. Man hade lämnat ett litet bidrag till den kamp för jämställdhet som finns också i Saudiarabien. Genom att stå för det självklara, att kvinnor finns.

Stora företag på internationella marknader vill gärna att deras verksamhet ska uppfattas som etisk och progressiv. Men det ska inte bara se bra ut på pappret, man bör begära att de lever upp till de fina orden också i praktisk verksamhet. Och när de inte görs är det viktigt att det avslöjas.

Andra företag har tidigare gjort liknande tabbar. När Microsoft Polen för några år sedan bytte ut en svart man mot en vit i en annonskampanj så slutade det med massiv kritik och med att företaget bad om ursäkt och plockade bort den manipulerade bilden.

Man kan inte ha ett varumärke laddat med fina ord för "söndagsbruk" och sedan agera på ett helt annat sätt i vardagen, när det verkligen räknas. Det gäller Microsoft, det gäller Ikea och det gäller också andra företag. Det man gör i ett land syns i andra och får förhoppningsvis konsumenter att agera och ställa krav.

Ingrid Runsten
042-489 90 25

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Ledare