Spännande och skrämmande
Vi står inför några spännande (och som många tycker även skrämmande) dagar i svensk politik. I morgon börjar riksdagen debattera förslaget om utökad avlyssning av dataor- och teletrafik. På onsdag kommer beslutet. Ett antal borgerliga riksdagsledamöter tvekar och utsätts nu för starka påtryckningar. De kan tvingas välja mellan karriär och övertygelse. Få blir så impopulära i ett parti som de som går emot partilinjen – särskilt i viktiga frågor.
Att ge lagligt stöd för avlyssning av mejl, sms och liknande utan misstanke, är främmande för svensk rättstradition. Till och med Säpo talar om avsaknad av rättssäkerhetsgarantier och kränkning av den personliga integriteten.
Förhoppningsvis står de borgerliga dissidenterna hela sträckan ut och fäller förslaget, men troligen blir det ett ja. Bara miljöpartiet säger tvärt nej. Socialdemokraterna och vänsterpartiet har vissa reservationer. Och hur effektivt är då allt detta från underrättelsesynpunkt? Spanarna på FRA (Försvarets radioanstalt) riskerar att kvantiteten i trafiken döljer kvaliteten, att de oerhörda trafikmängderna ger så många bottennapp att det inte blir tillräckligt fokus på intelligent och kvalitativt arbete.
Sven-Åke Olofsson








Pingback: SÄPO SOPO och FRA at Kommunisternas blogg