Att rösta mot sin övertygelse
Nerverna är på helspänn i riksdagen inför dagens debatt om regeringens FRA-förslag, som innebär att bland annat mejltrafik med utlandet ska kunna avlyssnas generellt och utan misstankar.
I natt diskuterade centerns riksdagsgrupp frågan till strax före två på tisdagsmorgen, berättar TT. Mötet återupptas halv nio idag.
Orsaken är naturligtvis att några ledamöter inte vill rösta med regeringen,. Det intressanta är om gruppen fått stöd eller om all aktivitet syftar till att skriva ihop sig om något där alla får sitt. En typisk svensk kompromiss alltså.
Invändningarnma mot förslaget är så många (både när det gäller integritet och effektivitet) att ett riksdagsbeslut vore såväl skrämmande som genant. Många riksdagsledamöter kommer sannolikt att rösta mot sin övertygelse för partilojalitetens skull. Det bidrar inte till att minska politikerföraktet i Sverige.
Sven-Åke Olofsson












Pingback: Den svenska STASI-regeringen | Svensson