Kommunikativ härdsmälta
För att vara positiv till signalspaning är regeringen anmärkningsvärt oskicklig på att ta emot och sända signaler för egen del. I reklambranschtidningen Resumé har några pr-proffs ombetts att analysera marknadsföringen av FRA-lagen.
”Regeringen verkade helt oförberedd, gjorde ingen uppmarsch och hade inga strategier. Ingen gick ut och talade om varför den här lagen behövs”, säger en av dem. ”Man har inte fått medierna och allmänheten att se vad som egentligen ska övervakas, därmed kunde farhågor spridas fritt”, säger en annan.
Socialdemokraterna har, däremot, visat prov på gott kommunikationstaktiskt handlag: ”Socialdemokraterna har skött debatten snyggt, men inte renhårigt. De har kritiserat regeringen lagom hårt, fast man tidigare har varit för ett ännu tuffare lagförslag. De såg bloggmonstret komma och behövde bara luta sig tillbaka och njuta av showen”, säger Christian Ekström på Sund Kommunikation.
Daniel Braw











